Mic dictionar de termeni botanici - C

Started by cara, March 23, 2007, 08:45:31 PM

Previous topic - Next topic

cara


simona2

Asa se numesc violetele cu dungi...violete chimere .

cara

sa-nteleg ca termenul nu se potriveste la...orhidee, de pilda? ca si ele sau alte flori (gloxiniile, de pilda) sunt asa pestrite...

simona2

Nu se potriveste co orhideele .E valabil doar la violete .


Aricica

Quote from: "cara"sa-nteleg ca termenul nu se potriveste la...orhidee, de pilda? ca si ele sau alte flori (gloxiniile, de pilda) sunt asa pestrite...
nu se potriveste la orhidee, intr-ucat nu au flori cu astfel de caracterisitici: combinarea celor doua culori in forma alternativa radiala...
Florile ce au acest aspect in combinatia si dispunerea culorilor permit alaturarea in denumirea lor a atributului de chimera, pentru o descriere corecta si sugestiva.

gomez99

imi permit sa intervin aici cu o corectura.
"Chimera" este un englezism, echivaleaza cu "himera", cu referire la himera mitologica. la plante se refera la o combinatie de tesuturi/celule din 2 tipuri de plante diferite genetic, rezultind o planta noua care imbina cararcteristicile aspectuale ale celor doua plante. Acesta spre deosebire de varietatile obtinute prin polenizare libera sau controlata, in care materialul genetic este - din cite stiu - acelasi (polenul provine de la acelasi tip de floare). Multe dintre variegatele moderne sint "himere" (ex. hostele). Inmultirea unei himere prin seminte duce de regula la un procent minuscul de plante similare cu planta mama, majoritatea plantelor rasarite avind caracteristici ale numai unuia dintre "parinti". prin urmare este un termen aplicabil la orice planta (sau animal) obtinut in acest mod, nu numai la violete.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Claudiu

Am sa notez si eu cateva puncte - in concordanta cu cele de mai sus spuse de Gomez99:

Chimera (pe pronuntia noastra himera) este o imposibilitate genetica (teoretic) si este un organism viu (o multime de celule organizate intr-un tot unitar care se comporta ca "viu" ) care contine submultimi de celule diferite genetic. Teoretic ar trebui ca fiecare celula sa aiba aceiaisi informatie genetica. Chimera e un fel de de strutogirafa. Imposibilitate genetica teoretic, caci chiar si in legile naturii sunt exceptii si astfel practic apar plante chimere. Pot apare si la animale. Am citit ca poate apare si la oameni dar extrem, extrem de rar, cunoscandu-se foarte putine cazuri.
La plante e mai frecvent.

Teoretic prin multiplicare vegetativa, sa zicem prin butasire, ar trebui sa se obtina plante identice cu planta mama.  (In fond este o clonare - as sustine adevarata clonare fiindca se multiplica celule vii pana se obtine un organism similar plantei din care au fost luate).
Luand butasi din zone diferite ale unei chimere putem obtine plante cu aspecte diferite .
Propagarea (inmultirea) plantelor himera se face pe cale vegetativa folosind numai anumite zone ale plantei (gasite prin experimentare-tatonare ca nu-mi explic cum altfel).

Astfel la Sainthpaulia jonantha, cunoscuta Violeta africana, varietatile chimere se inmultesc folosind butasi din codita florii. Butasirea mult mai dificila, de aceia sunt mai rare si mai scumpe.

La Sansevieria trifasciata "Laurentii" (cultivar al Sansevieriei trifasciata -Sabiuta, Planta serpilor) care are marginile cu benzi (dungi) galbene (adica cum se spune are frunze variegate), multiplicarea se face prin divizarea rizomului. Daca se folosesc butasi de frunza acestia vor reveni (unii mentioneaza ca de regula, adica nu 100%) la planta de origine  - Sansevieria trifasciata fara acele dungi galbene.

Chimerele sunt interesante prin insasi natura lor dar practic pentru noi pentru ca avem frunze, forme etc. intersante imbogatind varietatea unei colectii.

As afirma ca o chimera este si o planta altoita sau multiplu altoita cand din acelasi pom mancati fructe diferite.
Dar asta este o constructie artificiala facuta de  noi :) si nu se folosete in acest caz notiunea de chimera care in general se refera la plante aparute spontan, pe cale naturala, care prezinta diferente genetice intre diferite celule ale ei.





 


costieanuconstantin

buna documentarea , mai invat cate ceva, multumesc