Murraya Paniculata

Started by Marmoset, May 02, 2009, 07:42:19 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: BoboROM on February 09, 2011, 06:02:10 PM
Binenteles si cel mai important, trebuie sa stea la 10 cm de un geam luminos cu expozitie la est sau sud-est.
Cum ajung acasă, iau ruleta să măsor distanţa până la geam.  ;) ... dar, dacă sunt 11 cm ? =))
Bine, Bobo, când tund Murraya, toţi lăstari sterpi ţi-i trimit ţie. =))

Sica, a ta  e cam deşirată  ;D Nu ştiu ce să-ţi zic de unde s-o decapitezi  :D A mea chelise şi am tăiat toate ramurile fără frunze.
Da', poate ştie Bobo să-ţi spună  ;)

BoboROM

Quote from: vivi23ro on February 09, 2011, 06:27:39 PM
a mea a stat si afara in soare direct.. si a lastarit dar flori ioc

Am spus la loc luminos, nu la soare direct. Eventual foarte putine raze de soare de la est si doar 2-3 ore. Si stropita cu apa cu pulverizatorul de 2 ori pe zi.

Pene, daca nici asa nu infloreste renunta la plantele cu flori. Sunt multe frumoase pentru frunzis =)) =)) =))

doinabacau

 Sa cred ca o sa-i priasca, la vara, in balconul unde un rand de geam o va proteja de soarele arzator?Multumiri!
 

sicamin

Deci Pene ,daca are frunze ,si nu i-au cazut inca ,nu trebuie sa o tai ? sa astept sa cheleasca? =))
Desi nu a inflorit  si nici nu ii cheala  :D ,am sa tai cele 2 varfuri si am sa le pun la prins ,sa vad daca se prind .

BoboROM


BoboROM

Quote from: doinabacau on February 10, 2011, 11:28:28 AM
Sa cred ca o sa-i priasca, la vara, in balconul unde un rand de geam o va proteja de soarele arzator?Multumiri!
 

Randul de geam nu o va proteja de soarele arzator. Poate o perdea semi-transparenta. Dar mai bine schimba locul si fereste-o de soare direct.

sicamin

BoboROM ,am intrebat-o pe Pene ca spusese ca a tuns-o ,dar nu ma deranja ,chiar vreiam un raspuns si de la altii ,care au aceasta planta ,dar cum nu am primit ,am insistat. Nu te obliga nimeni sa raspunzi ,daca nu doresti  >:(

BoboROM


A fost o gluma cu Pene. Nu te supara degeaba. Si nu stiu sa te indrum. Decat sa tund sau sa bibilesc o planta care si-a pierdut frumusetea si face figuri, mai bine pun alta din samanta si infloreste in 5-6 saptamani.

penelopa

Sica, Bobo a glumit pe seama "talentului" meu la flori   =)) şi eu nu m-am supărat. ;) .... chiar mă binedispun astfel de discuţii  ;;)

Deci, Bobo, dacă nu ştiai, sunt o mar fun-ă a plantelor decorative prin frunze  :P ... iar Murraya mea e acum plină de frunze. =))

doinabacau

  Revin: Balconul are doua randuri de geamuri,unul flott si unul lawe,tocmai pentru a proteja plantele de soare,dar si de inghet,de aceea am crezut ca ar fi protejata murraya.

poxicuta

am si eu o teorie legata de murraya:exista o specie care are frunze mici si care nu creste foarte inalta si alta la care frunzele sunt mai maricele , creste inalta ( am vazut ca are mai mult de 1 m) dar nu infloreste

penelopa

Poxicuto, bata-te peste gura! :) Murraya mea pare sa cresca foarte inalta! :(

doinabacau

              Dar si acestea,marea majoritate,provin din seminte,unde-o fi explicatia?

gabriela jalba

Din cite citesc,cred ca pot sa ma declar o norocoasa : . Mi-a dat-o Liana(din saminta); era cit un chibrit. La scurt timp a inflorit. Tot cite-o floricica,da-s multumita. A facut si o saminta si am pus-o mai zilele trecute in pamint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

Si la mine se pare ca sa se gandise ca e timpul sa faca o floricica , de abia astept primavara sa miroase in casa cu zeci de floricele ;;)

poxicuta

sunt murraya foarte stufoase in Bucuresti , pe Sos Mihai Bravu, floraria Tria's langa Circa Politie 10, 15 lei , dar cred ca nu sunt din soiul floricioaselor!

Dan Hibiscus


poxicuta

Quote from: Daniel Danero2005 on February 18, 2011, 10:16:13 AM
Cum asa nefloricioase +hypno
Daniel eu cred ca sunt 2 tipuri de murraya, eu am una care are 1m si aprox 2 ani, are frunzele mai maricele , dar nu a facut niciodata flori ( in schimb este foarte decorativa) si una care are 3 ani nu depaseste 50 cm, este foarte infloritoare si are frunzulite mici (jumatate din dimensiunea celeilalte)

Dan Hibiscus

Chiar nu stiam , dar am mai pus ceva la studiu , eu am floricioasa dar cred ca nu aduce cealalta specia , fiind florarie si nu amenajari gazon

penelopa

Cred că mă 'număr şi eu printre ghinioniste  :(  cu murraya mea înăltuţă, cu frunze măricele, fără nicio floricică timp de 3 ani dar, de curând, plină de păduchi ţestoşi  :'(

BoboROM

Pene, a ta e decorativa prin frunze si prin testosi. Numai sa fie mari =)) =)) =))

Dan Hibiscus

Asa o fi vreo specie de murraya testoasa +rsp :yrk  ..vrbind serios cred  ca nu are mediul corect , udare moderata , solutie mai acida , stropiri pe frunze cand e prea cald..genul asta

penelopa

Radeti voi, da' nu ma las ;) Am s-o trec prin toate tratamentele, o despaduchez si-o sa vedeti  cum ma va rasplati! ;;)

madutu_mr


gabriela jalba

Marisoara!! Ti-a facut floricele?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=