Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

 ;D
Te inteleg.
Oricum, la semintele uzuale eu am un fix, cumpar numai de la firme romanesti ;D
Cand am nevoie de ceva deosebit, adica ce nu gasesc in mod normal, cumpar orice firma.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Quote from: sicamin on January 10, 2011, 04:02:09 PM
Eu am avut ardei  ornamentali in gradina si in toamna am luat radacini cu pamant si le-am pus in ghivece.Nu erau copti ardeii asa ca s-au "rosit" in garaj.
http://media.photobucket.com/image/ardei%20iuti/minescun/flori%202010/P1010988.jpg?o=6
si din cei mov.
http://media.photobucket.com/image/ardei%20iuti/minescun/flori%202010/P1010657.jpg?o=8
Asa am si eu o tufa de ardei ornamentali cireasa de doi ani,l-am luat de la babuta unde am stat la Bran intr-o vara.Iarna il tin in uscator primavara il plantez in gradina.Nu am incercat sa gust,pipota mea nu suporta usturimea +dns

myosotis

Ardeii  cireasa au o iuteala care mie nu-mi place.

marcolino

Quote from: myosotis on January 12, 2011, 04:48:50 PM
Cayenne nu sunt foarte iuti. As zice ca sunt doar picanti. Acum depinde ce intelege fiecare prin iuteala. Pentru mine Chilli este un ardei iute, da' nu foarte.

nu te supara dar esti inghititor de flacari?  +ham

myosotis

Depinde ce Cayenne a mancat. Am cumparat seminte din comert. Pe plic scria Cayenne dar ardeii au fost ceva asa care aproape ca nu erau iuti. Nu m-am informat, dar in mintea mea soiul asta ar fi trebuit sa fie mult mai iute.

flordel


Căpşună

Eu la cumparatul semintelor vreau numai profesionale, chiar daca iau pentru 2-3 ani, dar procentul de prindere e mare, fructificare ok. In legatura cu pretul, oricum nu depaseste 30-40 bani / samanta, dar macar si cu bolile e ok, sunt rezistente.

bunicutz32

Am vazut cateva mesaje care sunt oarecum confuze referitor la ardeii iuti Cayenne, Chilli, cireasa etc. Permiteti-mi o clarificare: ardeii iuti fac parte din cinci specii domesticite ale genului Capsicum  (C. annuum, chinense, frutescens, baccatum si pubescens). Sunt numiti la general chile in Mexic si America Centrala, aji in America de Sud, chili (cilli) in America de Nord, paprika (Ungaria), peperoni (italia), biber (Turcia), cabai (Indonezia) etc. Capsicum annuum cuprinde cel mai mare numar de soiuri, care la randul lor se grupeaza din punct de vedere botanic in grossum (ardei grasi), conoides (capia), longum (tip Cayenne), cerasiforme ("cireasa") etc. La care se adauga o impartire mai complicata si confuza in grupe horticole, bazate pe forma, iuteala, aroma etc. De exemplu tipul Cayenne cuprinde soiuri cu fructe cilindrice cu varful ascutit, lungi, cu pulpa subtire si iuteala relativ mare (10.000-30.000 SHU). Cele mai cunoscute soiuri din acest tip sunt Cayenne Long Slim (lung subtire) si Cayenne Large Thick (mare gros), la care se adauga alte cateva sute de soiuri. Gasiti pe net nenumarate detalii referitoare la grupele de ardei iuti (Jalapeno, Cherry, Chilaca, Anaheim, Yellow Wax etc. etc.)
C. chinense cuprinde soiurile Habanero, Scotch Bonnet si alte cateva, caracterizate prin fructe de dimensiuni medii, zbarcite si foarte iuti (incluzand recordurile mondiale Naga Morich, Red Savina etc., de peste 500.000 SHU). Exista insa si soiuri mai "cumsecade", adica totusi comestibile. Chinense se caracterizeaza si printr-o aroma deosebita, fructata sau citrica.
C. frutescens cuprinde grupele Tabasco, Malagueta, African Devil, unele soiuri Thai si altele. Este considerata cea mai primitiva specie dintre cele ameliorate. Florile au petale alb-verzui. Fructele sunt in general mici, cu pozitie erecta, foarte iuti.

bunicutz32

Continuare
C. baccatum (var. pendulum) se caracterizeaza prin florile cu petale albe cu pete galbene la baza. Fructele sunt pendente, de forma cilindrica usor incretite in sectiune sau campanulate. Exemplul clasic este Bishop's Crown, cunoscut la noi ca Trandafir, Clopotel, Turbinca s.a. Fructele au in general o iuteala medie spre mare.
C. pubescens este o specie aparte, pretentioasa si greu de cultivat. Se caracterizeaza prin florile violet (desi exista si numeroase soiuri annuum cu flori antocianice - subiect pentru alt topic), fructele globuloase si semintele de culoare neagra. Cuprinde soiurile de tip Rocoto si Manzano.

einsteinitza

Intre cele cinci specii mentionate, exista difernete de cerinte de lumina si caldura la cultivare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on November 11, 2011, 09:31:34 AM
Intre cele cinci specii mentionate, exista difernete de cerinte de lumina si caldura la cultivare?
Dintre cele cinci specii cultivate, C. pubescens are cerinte mai mici fata de caldura, putand chiar supravietui unor temperaturi apropiate de 0. Asta din cauza faptului ca provine din regiuni tropicale inalte. Pubescens este pretentioasa si din punct de vedere al polenizarii, dar acest este alt subiect. Voi incerca sa detaliez aspectele legate de incrucisarile in genul Capsicum in alt topic.
Revenind la cerintele fata de lumina, temperatura si umiditate: ardeii provin din regiuni tropicale sau subtropicale din Mexic (annuum) sau America de Sud (chinense, frutescens si baccatum). Prin luarea in cultura si ameliorare s-au schimbat o parte din cerintele fata de factorii de mediu dar in general sunt considerati plante iubitoare de caldura si umiditate. La modul foarte general vorbind, ardeii prefera o temperatura diurna de 25-28oC si nocturna de 12-15oC. Nu suporta temperaturi foarte ridicate, la peste 32oC avortand florile. Acestea sunt date generale, intr-ucat exista atat de multe soiuri, adaptate sau ameliorate pentru anumite conditii specifice.
Din punct de vedere al iluminarii, ardeii nu sunt foarte pretentiosi, putand creste foarte bine si sub insolatie puternica si in conditii de usoara semiumbra (in sere sau solarii de exemplu sau in timpul iernii la noi). Soiurile cu fructe mari sunt insa predispuse la arsuri solare pe fructe, indeosebi daca plantele sunt defoliate din diverse cauze (boli sau daunatori, stress hidric, grindina etc.). De aceea se recomanda o usoara semiumbrire cu o plasa care sa protejeze si impotriva grindinei.
Cerintele pentru apa sunt mai mari decat in cazul altor legume. Si anume este importanta distributia apei in sol, pentru ca ardeii au un sistem radicular relativ superficial. Astfel ca au nevoie de apa in cantitati relativ modeste dar regulat, fara exces si fara perioade de deficit. Lipsa apei poate duce si la asa-numitul putregai al varfului, care este o dereglare fiziologica datorata lipsei de calciu in fructe, aparuta atunci cand plantele primesc apa suficienta dupa o perioada de seceta si cresc fructele brusc fara un aport corespunzator de calciu.

bunicutz32

Am omis cateva caractere importante de recunoastere a speciilor de Capsicum:
C.chinense are 2 sau mai multe flori la fiecare nod si seminte cu marginea usor ondulata.
C.pubescens are (asa cum arata si numele) frunze si tulpini cu perisori foarte numerosi.
Unele soiuri de C.baccatum au o aroma asemanatoare C.chinense, fructata.

Mihaelacph

Exista siteul foarteiute.ro  unde puteti gasi ardei iuti din foarte multe soiuri.

einsteinitza

Da, Mihaela, si bun venit. Tu ai mare dreptate, insa si ardeii si semintele de acolo sunt...usturator de scumpe! +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

 Asa este, sunt cam scumpe , dar nu cumperi in fiecare an.Cumperi o data si pastrezi seminte si in anii viitori. si cine vrea musai , macar are de unde sa isi aleaga. Eu ma bucur cand exista oferta si la diverse soiuri de seminte si la flori .Sa pot sa imi aleg ce-mi place :).

einsteinitza

Asa este, insa compara cu oferta de la bunicutz, e cu totul alt pret la acelasi seminte. Cei e la foarteiute le aduc din Anglia, deci se mai adauga cate ceva la pret.
Eu am comandat e la bunicutz o serie e variante, a fost deosebit de promt, mi-a trimis si o parte in areii care ies in acele seminte, sa gust soiul, desi nu era in interesul lui fiindca am recoltat si de la aceia seminte.
Tu ai cumparat e la ei? Si acum ai pastrat semintele de la ardeii obtinuti? I-ai cultivat in gradina?

Cat despre varietatea e seminte, toata lumea se bucura, aici sunt mai mult decat de acord cu tine.

A, bunicutz a trimis si plicuri cu seminte e ardei iuti la banca de seminte, deci aca intri la banca primesti in februarie si seminte de la el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

N-am stiut de  bunicutz, ma voi uita astazi sa vad ce ofera. Eu anul asta am plantat in solar cativa ardei iuti din samanta cumparata de la foarteiute .In alti ani am avut in gradina si nu le-a mers grozav, insa la loc ferit , in solar, au prosperat.

penelopa

Pe mine m-ar interesa sa-mi recomandati niste seminte de ardei iuti neornamentali  :)... unii  potrivit de lungi, foarte iuti, astfel incat sa-i ajunga si sotului cele peste 40 borcane de 800 g pe care si le pune in fiecare toamna si care nu-i ajung pana in primavara  :(

bunicutz32

Quote from: penelopa on December 22, 2011, 11:02:25 PM
Pe mine m-ar interesa sa-mi recomandati niste seminte de ardei iuti neornamentali  :)... unii  potrivit de lungi, foarte iuti, astfel incat sa-i ajunga si sotului cele peste 40 borcane de 800 g pe care si le pune in fiecare toamna si care nu-i ajung pana in primavara  :(
Dintre soiurile care le am eu cred ca cel mai bine s-ar potrivi Thai Hot, dar este un soi tarziu asa ca e recomandat sa se cultive in solar sau sera pentru o perioada de vegetatie cat mai lunga. Si Cayenne Long Slim este foarte iute si productiv dar problema cu semintele din comert este ca fiind un soi atat de raspandit si inmultit a degenerat si nu poti avea certitudinea ca este sau nu foarte iute. DAR, in general eu recomand oricui sa incerce cel putin 5-6 soiuri pe an ca sa poata alege in cunostinta de cauza ceea ce-i place cel mai mult.
Adrian

einsteinitza

Mihaela, in principiu daca ii cultivi tu amatoristic nu poti pastra semintele de la un an la altul fiindca soiurile se corcesc eztrem de repede. Poti doar in cazul in care, in solar, nu ai altceva decat ardei iuti.
De aceea e  bine sa ai o sursa de seminte verificata. Discutand despre asta cu bunicutz, am vazut ca isi protejeaza fiecare tufa cand  incepe sa infloareasca, cu saci, astfel incat polenizarea incrucisata e exclusa.

De asta te-am intrebat daca ai pastrat seminte, ma interesa daca ai avut un soi care, fara protejare, nu s-a corcit. Vorbeam cu un membru mai vechi pe aici, Urzica, care si-a adus cateva soiuri de ardei iuti din Mexic si a avut o productie minunata in primul an, cu ardei diferiti extrem de iuti.
In anul urmator a obtinut cu totul alta prosuctie si alta iuteala, fiindca soiurile se amestecasera. Nici macar n-a mai luat seminte de la tura doi, datorita acestei probleme, ca deja pierduse soiul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Pene, eu am gustat o parte din ardeii de la bunicutz si am facut un tabel, poate ajuta

aji mochero - ff, iute, aroma fructata, culoare galben intens, mic
purple tiger-f, iute, culoare neagra, mic, fara aroma deosebita
thai hot- f,iute, culoare rosu, mare, lung, fara aroma deosebita


FFiute inseamna extrem de iute, mult mai iute ca oricare ardei iute de la noi.
Bineinteles, asta din cei cativa primiti de mine, si gustati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: bunicutz32 on December 23, 2011, 06:17:18 AM
................ Si Cayenne Long Slim este foarte iute si productiv dar problema cu semintele din comert este ca fiind un soi atat de raspandit si inmultit a degenerat si nu poti avea certitudinea ca este sau nu foarte iute. DAR, in general eu recomand oricui sa incerce cel putin 5-6 soiuri pe an ca sa poata alege in cunostinta de cauza ceea ce-i place cel mai mult.
Adrian

Adevarat. Am cumparat anul trecut seminte de ardei iute marca Agrosel, cu denumirea Cayenne sperand ca sunt iuti asa cum scria pe plic. Din vreo 60 de tufe doar de la cateva am avut ardei iuti moderat. Restul erau "verdeata".

einsteinitza

Myo., trimite si tu ceva la banca si iti trimit un plic doua din cele trmise de bunicutz la banca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: penelopa on December 22, 2011, 11:02:25 PM
Pe mine m-ar interesa sa-mi recomandati niste seminte de ardei iuti neornamentali  :)... unii  potrivit de lungi, foarte iuti, astfel incat sa-i ajunga si sotului cele peste 40 borcane de 800 g pe care si le pune in fiecare toamna si care nu-i ajung pana in primavara  :(

atatia ardei iuti mananca sotul tau?  :o   :o :o
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihaelacph

 Voi vedea si eu anul viitor ce va iesi din semintele ramase de anul asta. De fapt mai am cateva si de anul trecutr, ca din 20 de seminte cate am avut in plic, am pus putine si am  mai dat si unei colege amatoare de ardei iute . Da, daca soirile sunt hibride, nu mai iese din samanta acelasi lucru in anul urmator. Dar voi vedea. :)
Am avut soiul omni colur http://www.foarteiute.ro/product.php?id_product=158 , care a si rodit foarte bine  si planta a crescut mare si nici nu e foarte iute; si soiul habanero , care e iute-iute. Am mai avut unii , nu mai stiu cum le spune, care au fost mici si urati si nici n-am avut ce culege de la ei, ca au ramas fructele niste chichinete.
N-am gasit pe net niciun bunicutz ...