Ardei iute, gras si gogosari.

Started by Mosu Tuti, June 09, 2009, 08:36:28 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Bunicutz, deja incep si ai mei! Sunt foarte mandara de piticii astia, mai nou citesc tot ce pot despre ardeii iuti si foarte iuti! Aji Cristal sunt primii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on March 23, 2012, 08:55:33 PM
Bunicutz, deja incep si ai mei! Sunt foarte mandara de piticii astia, mai nou citesc tot ce pot despre ardeii iuti si foarte iuti! Aji Cristal sunt primii.
Sa creasca mari!
Banuiesc ca de acum se ridica acoperisul transparent, fiindca umezeala excesiva poate duce la caderea plantutelor, mai ales daca temperatura scade sub 12 grade.

anknic

asa aratau ardeii mei iuti pe 13 martie (pusi la inceput de feb aia mai inalti si la sf.de feb aia mai pitici) aia din casa, in rasadnita (infiintata la inceput de martie) debia sunt la primul rand de frunze.

http://anknic.sunphoto.ro/gradina_2012/66213760

acum am inceput deja sa ii scot pe balcon ziua si i-am repicat in pahare mai mari, sunt mult mai mari (tb.sa ii bag in sedinta foto ca-s frumusei rau :) )

einsteinitza

Pai astia iti frcutifica in casa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

da, 3 dintre ei au deja boboci si vad ca nu i-au avortat cand am inceput sa ii scot la plimbare pe balcon ziua.

gabriela jalba

Si la mine au inceput sa incolteasca semintele de la bunicutz!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Am facut o foarte scurta vizita la un pasionat de specialitati in ceea ce priveste legumele, bunicutz.
Voiam sa vad si eu colectia de ardei iuti, din care primisem seminte pentru Banca de seminte.
Am ramas tablou. Niste tufe dee ardei pe picior, adidcs conduse inalt ca niste trandafirii pe picior, undeva peste un metru inaltime, incarcste de ardei  iuti de toate felurile. Erau atat de frumosi si de decorativi ca nu imi venea sa cred! Pe oricwre l-as fi putut pune intr-un sediu de firma sa decoreze cu succes prin combinatia de culori ; ;D
O parte erau in galeti mari, deja in sera pregatiti pentru cand da frigul, o parte inca langa peretele serei, la soare.
Altii , mai 'comuni ', in gradina incarcati efectiv de fructe. In ladite mai mici, rasaduri pentru primavara care vine.
La vinete alta, colectie-dungate, galbene, rotunde, movulii, albe, mici, mari....si la rosii o colectie intrega de culori si forme!
Mi -a placut enorm, m-am indragostit de tufele alea colorate parca sunt brazi de Craciun, plus ca unii din ardei erau prinre cei mai iuti din lume!





www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Frumosi pomisorii  :-bd
Bunicutz, cam cat timp pastrezi o planta (ardei) asa in ghiveci ? Poate trai asa cativa ani ?

geodezia


einsteinitza

Myo, sigur ti-ai dori si tu asa ceva, erau asa de frumosi ca pot inlocui oricand niste plante mari de ghiveci ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: myosotis on September 23, 2012, 06:38:09 PM
Frumosi pomisorii  :-bd
Bunicutz, cam cat timp pastrezi o planta (ardei) asa in ghiveci ? Poate trai asa cativa ani ?

Ardeii sunt plante perene si atat timp cat au ce le trebuie pot trai 3-4 ani (sau poate mai mult, eu am o tufa de ardei in ghiveci de acum trei veri si doua ierni si inca traieste si fructifica). Important este sa aiba substrat destul (15 litri sau mai mult la soiurile viguroase) si lumina destula mai ales pe timpul iernii. Ardeii nu sunt sensibili la fotoperioada adica infloresc si fructifica si la o durata a zilei de 8-10 ore dar intensitatea luminii este importanta, mai ales pe timpul iernii. O veranda sau terasa inchisa cat mai bine iluminata natural este potrivita sau binenteles o sera iluminata 360o. Este greu insa sa le asiguri conditii optime timp de mai multi ani asa ca nu prea merita sa tii o planta de ardei mai mult de un an, dar daca exista posibilitatea unui spatiu in care temperatura sa nu scada sub 10 grade si sa fie bine iluminat, merita cateva tufe in containere pentru ardei proaspeti in timpul iernii.
Ardeii care sunt in fotografiile de mai sus nu cred ca am sa-i tin peste iarna fiindca au suferit destul de mult in timpul verii din cauza caniculei si sunt aproape defoliati, dar am pregatite rasaduri (de fapt plante de 50 cm) pentru ciclul de iarna, de la care sa pot lua seminte (avantaj ca nu mai trebuie izolate plantele cu saci si dezavantaj cheltuielile cu incalzirea).

bunicutz32

Pentru cei interesati, in prima fotografie este Brazilian Starfish (un C. baccatum), in a doua cateva soiuri de C. frutescens si in a treia Chinese Five Colors (lipsesc culorile galben si portocaliu care au virat deja in rosu).

einsteinitza

Bunicutz, dar acum in sera, daca ai scapat de spaima polenizarii incrucisate, cum se polenizeaza, singuri sau intervii tu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on September 25, 2012, 09:16:42 AM
Bunicutz, dar acum in sera, daca ai scapat de spaima polenizarii incrucisate, cum se polenizeaza, singuri sau intervii tu?
Ardeii sunt plante autogame, adica se polenizeaza usor cu polen propriu, adica polen de la aceeasi floare sau aceeasi planta. Nu sunt probleme cu fecundarea, fructifica abundent si fac seminte cu exceptia unor specii sau varietati mai pretentioase. Daca sunt probleme (de exemplu temperaturi mai scazute noaptea sau prea mari in timpul zilei) se pot poleniza artificial cu ajutorul unei periute de dinti electrice cu care se "bazaie" florile prin atingeri usoare pe pedicel, ca sa se usureze scuturarea polenului. Eu am facut asta mai ales la tomate (de exemplu in primavara acestui an cand a fost frig si viabilitatea polenului a fost mai mica), cu grija binenteles sa nu se adune polen pe periuta.

einsteinitza

Chiar am doua periute electrice care zac in sertar la baie, am sa le mut la scule de gradina, in caz de nevoie. Probabil de adta rosiile mele abia acum sunt in plin rod, ca au rodit mult mai tarziu.

Am vazut ca soiurile ceva mai rezistente la frig le tii inca afara,ferite langa zid. Care sunt temperaturile la care ii bagi in sera?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Cand temperatura din timpul noptii scade la 10 grade e cazul sa se protejeze plantele ca sa nu avorteze florile, adica eu le bag in sera. Ceea ce am acolo langa sera sunt plantele de la care mai iau cateva fructe pentru seminte apoi renunt la ele. Cele din sera le voi mai tine in sera neincalzita pana se raceste vremea de tot. In partea de sera incalzita voi tine peste iarna rasadurile "noi", care vor fructifica in decembrie-martie si plantele-mama de aromatice, pentru butasii din primavara devreme.

einsteinitza

Adica frumosii aia mari ii lasi sa se duca? Ce pacat, erau atat de frumosi, imi pare rau de ei.
Acum intreb din nou despre polenizare, sa ma lamuresc. Dacs tu vsra ii tiii afara, semintele astea pe care le recoltezi acum nu sunt cumva corupte? Adica incrucisate? Ce faci, izolezi primele flori la inceput, colectezi ardeii si urmatoarele treaba lor pe cine aleg ca partener? Care e procedeul practic prin care obtii si seminte fidele soiului dar nici nu stai toata ziua cu ei inveliti....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

De fapt invelesc plantele de cand incep sa faca primele flori. Le mai verific la 2-3 zile, dimineata devreme, cand fac si tratamente daca este nevoie (uneori se inmultesc afidele exagerat din cauza faptului ca pradatorii naturali nu au acces sub sac). Daca prind o zi ploioasa dau sacii jos sa se bucure si plantele de mai mult aer si cu ocazia asta mai si spal sacii. Sacii ii dau jos definitiv la inceputul toamnei, dupa ce s-au format destule fructe. Este adevarat ca un procent oarecare de contaminare cu polen strain exista, dat fiind faptul ca simplul contact mecanic cu ocazia manipularilor poate duce polen. Si anul acesta am avut si o intamplare nefericita cand s-au rupt o parte din saci din cauza vantului puternic si au stat plantele dezvelite vreo doua zile, pana am reparat sacii. Dar cred ca in mare am prevenit polenizarea incrucisata accidentala.
In aer liber, vara, nu exista o metoda mai buna de izolare la ardei, care au flori relativ mici (fata de vinete de exemplu la care se izoleaza flori individual) si destul de fragile. Ideala ar fi o sera (solar) izolata cu plasa impotriva insectelor, dar sera la care am eu acces este imposibil de folosit vara fiindca nu are aerisire la coama si temperatura ajunge la 45-48 de grade.

einsteinitza

Bun, acum am si aromatice si ardei foarte iuti in terasa la pastrare pest iarna. Ce trebuie sa fac, temperatura este in jur de 15-18 grade.
Am tuns aromaticele si vad ca lastaresc din noi, bogat, ardeii iuti i-am udat cu apa de salcie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Si eu am luat ardei din gradina(de la bunicutz)  si am pus la adapost. Parca e pacat de ei; sint asa frumosi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bunicutz32

Am vazut in mai multe posturi ca unii gradinari au (avut) probleme cu ardeii Capsicum chinense. Mie cel putin mi se par foarte productivi, rezistenti la caldura  si in general fara probleme. Celor care doresc neaparat sa aiba cativa ardei foarte foarte foarte iuti as putea sa le recomand Madame (Mme) Jeannette, care mie mi-a lasat o impresie foarte buna.

penelopa

Iute tare "Madama" asta, Bunicutule, dar frumoasa rau !!! ;D
Cred ca voi adopta si eu 1-2  pentru la anul. Multumesc de recomandare!!!

einsteinitza

De unde ai luat semintele de. madame, din Bricostore? Eu am luat anul trecut de la ei, dar au avut o rata destul de scazuta de germinare, cam 15 la suta. Oare e vorba de semintele in sine ca soi sau erau de calitate mai proasta. Totusi erau seminte mai dichisite, ma asteptam la o germinare mai numeroasa. Stiu insa ca sunt soiuri care tare greu se lasa din seminte.
O parte din ardeii mei de pe terasa sau inceput sa se coaca. Sunt lunguieti, cu fructe rosii atarnate. Nu mai stiu ce soi sunt!

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Semintele de Madame le-am luat de pe ebay si au fost relativ ok, adica au avut undeva la 50% germinatie. Destul de putin pentru ardei (in mod normal trebuie sa aiba minim 90% la 1-2 ani de la recoltare) dar este posibil ca unele soiuri sa fie mai recalcitrante sau pur si simplu samanta nu a fost de cea mai buna calitate, sau pastrata la temperaturi mari etc. Am vazut si eu in Bricostore semintele de care spuneti, erau mai multe soiuri si de ardei iuti si de tomate si alte legume "exotice". Cam scumpute asa ca prefer sa cumpar de pe ebay. Multe soiuri le mai am si din schimburi cu alti pasionati de ardei iuti, mai ales.

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on December 10, 2012, 02:21:31 PM
O parte din ardeii mei de pe terasa sau inceput sa se coaca. Sunt lunguieti, cu fructe rosii atarnate. Nu mai stiu ce soi sunt!
Daca puteti posta o fotografie sper sa-i recunosc. Sau puteti arunca o privire pe contul meu de SunPhoto si sa-i recunoasteti, daca sunt din seminte de la mine.