Cobaea

Started by Fleurf, July 13, 2009, 05:06:41 PM

Previous topic - Next topic

Fleurf

Zilele trecute mi-a inflorit cobaea. Din 6 seminte mi-au iesit 2 plante din care una a crescut voiniceste iar alta piticeste  ::) Cea mare bineinteles ca a inflorit. Numai 2 floricele dar sper ca nu se va opri aici. Florile sunt intai verzui ca apoi sa se schimbe treptat culoarea in mov, una a fost mai deschisa, alta indigo. Am impresia ca si caldura influienteaza intensitatea culorii fiindca cea care a inflorit cand s-a mai racorit n-a mai fost asa intensa. Iata cele 2 flori
http://fleur.sunphoto.ro/Flori/RWWUFTVQUUUJWIPJERP
http://fleur.sunphoto.ro/Flori/BCCMIGQPXUJEXWUNYBN
N-am facut poza florii in primul stadiu cand avea culoarea verzuie mai ales ca a doua si-a schimbat mai greu culoarea. Data viitoare  ;)

myky

bai, ce misto e.
sper sa infloreasca si a mea!

Fleurf

Sigur o sa infloreasca. Eu am pus semintele in ultima saptamana din februarie si de aia a fost mai harnicuta.

miha

Da... e super... mie nu mi-a germinat nicio samanta... O ai in ghiveci, Fleur?

Fleurf

Da miha eu in ghiveci le am pe amandoua ca mi-am propus sa le trec peste iarna daca vor vrea si ele.


georgette

Cobae scadens ..am avut o si eu..asa sint florile alb-crem-verzui ca mai tarziu sa devina mov...face capsule cu 6 seminte daca mai tin eu minte...si se urca pe suport precum zoreaua sau pasiflora.Eu n am trecut o peste iarna caci am inteles ca i planta anuala,dar capsulele nu au apucat sa se maturizeze..le-a prins zapada necoapte :( si asta a fost! Iti doresc mult noroc cu ea,e o planta superba!

ELA

chiar ca-i faina!  are parfum?

Fleurf

Nu stiu daca are parfum ca nu sunt asa inalta sa-mi ajunga nasul la ea  ;D, iar floarea a cazut pe ploile alea de zilele trecute.

georgette


ELA

oricum e frumoasa,cred ca mai multe plante la un loc,ar forma o perdea de flori minunata!

georgette

Eu am gasit o in vremea cand imi doream gloxinii,iar cand am vazut o pe ea am avut senzatia ca este floare de gloxi urcatoare! :D

penelopa

Jorjet, cât  de lungă creşte cobeaia asta şi cât de înfloriciasă e???
(Nu c-aş "cobeăi" dar vreau să ştiu dacă merită să-mi stric timpul cu ea  ;D)

opiadc


          A mea are deja vreo 3 ramuri de cate 2 m, se tot intinde ca nebuna, dar flori deloc!
          Si am lasat-o sa-si faca de cap, sa se urce pe perdea, doar ,doar o inflori, ca pe cele de anul trecut le-am lasat in balcon si mi le-au omorat paianjenii! :'(
           sper sa nu se usuce, ca vad ca frunzele de la baza se usuca, dar tulpina e verde inca;daca am noroc , una e mov si una alba!
         Semintele astea le-am luat din Praktiker, parca, si au germinat doar 2 din 8 parca erau in plic;anul trecut cele pe care le-am luat de la nickys au germinat vreo 10 din 12 parca, ceva de genul asta, dar mi le-au terminat paianjenii, cum ziceam!

georgette

Depaseste lejer 2 m...daca are pe ce se intinde..merge 5-6-7 m fara jena, ii place sa se intinda precum zoreaua...a mea a ajuns la sarma de rufe(are vreo 10 m sarma mea..si in final ajunsesem sa intind doua cerceafuri cu greu, ca restul sarmei il  adjudecase ea ! ;D)

georgette

aaa..si de inflorit, e harnica daca e pusa la soare!

opiadc


        Deci trebuie s-o scot afara! ::)
        Sper ca am scapat de paianjeni, ca altfel mi-o 'mananca'! ???

opiadc


        Mi-ai dat o idee foarteeeee buna, Georgette! :D :D
        Am scos ieri cobaea in balcon si am intins-o pe sarma de rufe! :D :D :D :D
        Acum e la soare, are spatiu de desfasurare, atata ii trebuie sa nu infloreasca! ::) ::)

georgette

Quote from: opiadc on August 30, 2009, 06:43:24 PM

        Mi-ai dat o idee foarteeeee buna, Georgette! :D :D
        Am scos ieri cobaea in balcon si am intins-o pe sarma de rufe! :D :D :D :D
        Acum e la soare, are spatiu de desfasurare, atata ii trebuie sa nu infloreasca! ::) ::)
Daca ea nu infloreste...eu platesc "oalele sparte" !  cu care vei arunca dupa mine ... :D :D :D


io sper din suflet sa infloresca  ca e tare frumoasa !

opiadc

       Io stiu ca e frumoasa, ca de-aia ma chinui de 2 ani sa o cresc...si la mine nu au multe sansa asta! ::) Daca nu le merge din prima...'La revedere!'
      Si nu-ti face griji, ca m-am prins io ca nu avea de gand sa infloreasca in casa si as fi scos-o afara! ;D Nu stiam unde sa o intind, asa ca ai venit la 'fix' cu ideea! Si asa pe sarma aia nu prea mai intind rufe, ca e ridicata deasupra nivelului balconului si cica nu e voie, ca se vede urat si vine nenea comunitaru' si ma amendeaza! ::) N-am avut timp sa verific daca este vreo lege in privinta asta sau nu! ???

Fleurf

A mea a facut 2 flori si si-a lua vacanta  :D ca vad ca numai lastari dau peste tot si flori ioc  ;D

georgette

Quote from: Fleur on August 30, 2009, 09:37:59 PM
A mea a facut 2 flori si si-a lua vacanta  :D ca vad ca numai lastari dau peste tot si flori ioc  ;D
Da,da' si cand s-o intoarce din vacanta..odihnita si cu chef de ''treaba"..sa te tii! ;)

lala

Cu cobaea asta nu stiu ce sa fac ???Cu greu a facut vreo doua flori si semintele nu stiu unde sunt ??? ??? ???E foarte frumoasa..da nu m-am prins ce mofturi are.Presupun ca nu ierneaza afara si ce fac eu cu ea ca abia acum e frumoasa....offff!

georgette

Quote from: lala on October 20, 2009, 11:58:15 AM
Cu cobaea asta nu stiu ce sa fac ???Cu greu a facut vreo doua flori si semintele nu stiu unde sunt ??? ??? ???E foarte frumoasa..da nu m-am prins ce mofturi are.Presupun ca nu ierneaza afara si ce fac eu cu ea ca abia acum e frumoasa....offff!
Lala..unde a avut florile se fac capsule cu seminte..seamana cu niste prune verzi...daca nu s au copt pin acum...nu mai ai sanse la seminte pt la anul decat sa cumperi alt plic,caci sint plante anuale..cel putin la noi in tara!( a mea n a mai rasarit anul urmator..) lasa o sa se "dea in spectacol" pina da bruma.. :-* :-* :-*

larisa

Si eu am cobeea de 4 ani ,dar e planta anuala ,am lasat mereu lujerii pentru urmatorul an dar nu a dat nimic in primavara .Asa ca singura sansa e sa va procurati seminte.Am incercat sa inmultesc si din lastari dar nu mi-a reusit ,poate cineva stie vre-un secret,as vrea si eu sa-l aflu