Numele populare (sau comune) ale plantelor

Started by Claudiu, July 16, 2009, 08:19:22 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

Ahaaaa!  :D :D Acuma-i clar +dns Pichiocile alea sunt tare buneeee ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


Rux

Una din primele mele amintiri ,cind am ajuns in aceasta parte a tarii ,este o intimplare petrecuta intr-o Primarie  de tara.
O tanti (casiera  ,dar asta nu are importanata acum in explicatie )  efectua o anumita activitate. (va spun dupa aia ce )Curioasa o intreb ca face . La care ea imi raspunde : "strincanesc un sfedar " Rad si acum de fata care am facut-o la auzul unei astfel de cuvinte. Mentionez ca sint munteanca 100% asa ca sa intelegeti ca dintr-o data m-am simtit ca  nu-s la mine " acasa ". Nu pricepeam nimic.
Pentru cei ce stiu ce inseamna asta ,promit un mic premiu floral.

P.S. O sa revin cu explicatii daca nu stie nimeni!

P.S.S. Mai am din astea,ca -mi facusem  o mica agenda cu cuvinte si expresii de zici ca invatam o limba straina ,iar ai mei cind au fost prima data la cuscrii  la trei fraze ma intrebau " ce au zis? (adica eram deja avansata : eram traducator  ;D)a fost haios tare ! Dar azi parca pana si astea nu mai sint la fel !


penelopa

Quote from: IONUT on August 24, 2010, 04:43:41 PM
pepenele galben are fructe rotunde si intens aromate(turkestan) zemoase,si alte soiuri cu fructe alungite si inecacioasa de aci si denumirea de zemosi sau inecaciosi  dupa gusturi de...
Oricum, prefer pepenele galben. ;) Îmi place la nebunie! ::)

ps. Moldovencelor, soţul spune că la cartofi li se mai zice, la ţară, cărtoafe. :D

Marmoset

Da! Asa-i, Pene! Sau cartoafe! :D :D :D
Bine ca nu li se zice cartofuri:D :D :D

Rux

Da Sica  asa este .!  +ap
Ce premiu sa ti dau ? ce floare iti doresti si nu ai (cam greu ) si poate o am eu ?

Chiar daca sint of topic trebuia sa va spun povestea asta !

sicamin

Rux,nu doresc nici un premiu  :-* ,dar iti multumesc !

Ionela

 :D :D :D Unele nu le-am auzit niciodata, cum ar fi asta cu strincanitul :D :D Da de pintrijal si chiparush ati auzit??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Marmoset


Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

M-ati terminat, astept si ardelenismele, nu numai moldovenisme ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

Quote from: Ionela on August 25, 2010, 02:18:15 PM
Daaaaaaaaa

Poate facem o sezatoare langa hartzapelele unui gard (stiti voi, un fel de ostretze, puse pe sharampoaie...), sa vedeti ce schimb cultural facem, daca ne strangem din toate zonele tarii!  :D :D :D

einsteinitza

Asa, da Marmo, ca fiecare le stie pe ale lui ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

Corect! Dar vin cu dictionarul de regionalisme in buzunar!  :D :D :D

Rux

Pai Es ,eu ziceam de ardelenisme nu de moldovenisme! :D
Stincanesc un sfetar  inseamna  crosetez un pulover !  zona :Ardeal . Sica stie ! +apl

Si sa va mai zic  tot de pe aici (deci Ardeal ,Es) :varza : curici  ,rosii -porodici  cucuruz -porumb

Daca puneti de o sezatoare cu regionalisme ,eu  sint  in inferioritate.Sint munteanca get beget  ,asa ca pe la noinu se cunosc astfel de cuvinte. Dar particip cu fuiorul !

GetaV

La sezatoarea asta sa aduceci si translator +dns

Rux


Ionela

Stiti ce-mi place enorm din vocabularul ardelenesc? Cum zic ei tzipat in loc de aruncat. Cand eram mica citeam cu mare drag un basm in care personajul principal (pe numele lui Petrea fat frumos stebla de busuioc nascut la miezul noptii) omora cate  un zmeu doi trei etc si il tzipa in groapa.  :D :D :D Evident ca in mintea mea nu avea sens... cum adica "L-o tzipat in groapa"? +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Ia sa vedeti reteta, daca pricepeti ceva :D :D :D

Alivencile se fac vara, cand e frunza de curechi mare.Se fac din faina de papusoi cernuta prin sita deasa. Faina de papusoi se opareste cu lapte, apoi se pune unt, smantana, o oala de chisleag scopt, sau branza, se pune marunt tocat-harapcica,marari, si stir rosi si se amesteca inlauntru sa dea gust.Se toarna cu lingura pe frunze si se dau la cuptor.Cand sunt gata se aseaza cu smantana fiarta si, dupa ce a intrat bine smantana, se dau la masa.
                                                                                                      Datini si credintele poporului roman  - Elena Niculita Voronca
Deci, cu ce umple? :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Ionela ,daca ma stirnesti incep sa-mi aduc aminte de o alta scena ,de la inceputul vietii mele prin Ardeal.
Retineti ca era chiar inceputul si deci nu priceperam nicmic  din ce se vorbea ,pe la tara cu regionalisme multe, multe .
Scena se petrecea ,tot la o primarie de sat . Aveam  de aruncat o hirtie la cosul de gunoi si normal am intrebat ,unde-i cosul ?
M-i sa raspuns simplu si firesc ,pentru ei "Tzipal la labos" (Imi pare rau ca nu este si audio sa auziti si accentul unde se pune ).
Prima intrebare care mi-a venit in minte a fost de ce trebuie sa tip? A doua, ce o fii ala labos?  Si ce naiba inseamna ? Pana m-am lamurit ca acel cos de gunoi era o oala -cratita ,nu mai tin minte iar tzipal era tradus prin "aruncat"

Si iute asa Geta V chiar aveam nevoie de traducator!

Es ,cred ca umplutura aia ,este un soi de branza care se face din laptele  luat de la vaca ce are vitel,nu stiu exact cum ii spune pe aici ,dar cam asa parca suna ,si care se poate obtine cam imediat dupa fatare ceva cam de genul asta ...  ;D
Daca nu da cineva raspunsul ,ma documentez  via barbati-miu !

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Alivencile se fac cu  faina de porumb, asta e clar - stiu de la mama, care nu stiu de unde stie ca n-a facut niciodata!... Mai departe chishleag este lapte prins (mie imi place sa-i zic lapte acru-n calimari, exact ca Nica a lui Stefan a Petrei!), dar nu din lapte fiert, ci crud. O mare diferenta fata de iaurt care se face din lapte fiert. Harapcica aia cred ca de fapt e harpagica adica cepele alea mititele care se planteaza primavara. Marari e clar, dar stir rosi ala o fi bulion de rosii?? Asta-i cam tot ce nu pricep!

Ce zici tu Rux... e corasla (colostru) adica primul lapte dupa ce se naste vitelul, bogat in anticorpi, grasimi etc etc... Trebuie musai lasat vitelul sa suga acest colostru. Cand fierbi dracovenia aia, rezulta o chestiune ce seamana cu branza la aspect - i se zice corasla. Imi placea in copilarie, dar acum sa n-o vad in ochi :D :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Rux

Corasla  corasla ,dar parca aici ii zice altfel ... cam cum zicea Es  !
Mai ,in momentul asta m-am luminat !  Pe aici ii zice jintita  .. hihihi cam asa ceva parca .... jintita ,da ,asa-i zice si cred ca Ionela ai explicat corect cam ce este . Am mancat si eu de citeva ori ... imi aduc aminte ca era buna.. nu am avut obiectiuni .

Ionela

Stir rosi e alta macare de peste, fiindca la rosii se zice ... patlagele! Deci tre' s-o intreb pe mama! Era sa va induc in eroare +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8