Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Quote from: cara on November 12, 2009, 01:30:54 PM
he he he, Ozi, hai sa te mai ametes un pic.

Nu stiu cat ai amtetit-o pe Ozi dar pe mine sigur da ;D Cu hungureasca mea nu sunt capabila sa traduc nici macar pozele :D :D Aluatul pe care il fac eu este mult prea moale ca sa poata fi dat prin razatoare. Stiu ca o matusa de a mea facea niste chestii (nu mai stiu cum le chema) din acelasi aluat dar mult mai tare si pe care il dadea prin razatoare.

cara

asta nu e aluat consistent, nu se da pe razatoare. aia e o scula de facut nokedli, cu gauri mari prin care aluatul curge in portii mici :)

lala

oahhh,chiar ca nu putem traduce nici pozele ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Codruta

Las ca ne-a lamurit Cara :-* Nu avem scula speciala asa ca facem cum stim, cu lingura ;)

floare mica

Quote from: penelopa on November 12, 2009, 03:10:40 PM
Repetiţia e mama .......... greşelilor    :P
Floare mică, merci de reţeta acestor găluşti ungureşti!  :)
Mie nu mi-au plăcut niciodată fiindcă  meşteream unele asemănătoare cu cele ale Ozinei.
Mai fac o încercare după reţeta ta.
Cu placere Pene. Prima data cind am mincat papricas cu galuste pufoase si supa cu nokedli a fost de muuuult intr-o excursie in Ungaria. Mi-au placut asa de mult incit ghida grupului nostru a adus-o pe bucatareasa sa-mi spuna cum face galustele. De la ea stiu secretul cu smintina. 

Codruta

Hai ca va ajut eu cu traducerea...Tot cautand de unde se ia un aparat pentru galuste m-am "impiedicat" de pagina pusa de Cara dar in limba noastra http://www.desszert.eu/ro/Galuste  Cara a ales pagina in ungureste doar ca sa o ameteasca pe Ozi :D :D

cara

Quote from: Codruta on November 12, 2009, 09:03:49 PM
Hai ca va ajut eu cu traducerea...Tot cautand de unde se ia un aparat pentru galuste m-am "impiedicat" de pagina pusa de Cara dar in limba noastra http://www.desszert.eu/ro/Galuste  Cara a ales pagina in ungureste doar ca sa o ameteasca pe Ozi :D :D


da-mi-as palme,  n-am stiut de existenta paginii in romana!  :o

eu am gugalit nokedli si am dat de pagina in maghiara cu imagini pas cu pas.  ;D


Codruta

Altadata scrie in google cuvantul in romaneste nu in limbi straine :D :D

cara

apoi la mine galustele is alea de gris  si nokedli is astea de faina pentru gulyas, c-asa am apucat io de la stramosi  ;D

mea culpa!


Codruta

Cu atata ras am uitat sa va intreb ce e mai important, adica unde se gaseste de cumparat aparat de facut galuste? Degeaba am scris romaneste ;D ca nenea google imi arata doar retete la care s-a folosit aparatul si nu d eunde se poate procura. In olandeza nu pot scrie ca habar nu am cum s-ar traduce ;D

cara

aici sunt la supermarket-uri gen Metro, Sellgros. daca la cluj nu gasesti, iti cumpar eu si trimit la d-na Maria

ozimandias

Deci maine is in Metro, si-n Selgros si peste tot...
Doamne, ce faceti voi din mine....

costieanuconstantin

Quote from: cara on November 12, 2009, 09:26:02 PM
apoi la mine galustele is alea de gris  si nokedli is astea de faina pentru gulyas, c-asa am apucat io de la stramosi  ;D

mea culpa!


adica : gyury si ilonka !!! :D ;) :-*

cara


Codruta

Quote from: cara on November 12, 2009, 09:31:40 PM
aici sunt la supermarket-uri gen Metro, Sellgros. daca la cluj nu gasesti, iti cumpar eu si trimit la d-na Maria

Multumesc Cara :-* Sper ca sunt si in supermarket-urile din Cluj...doar nu or manca toti clujeni numai nokedli sa fi epuizat stocurile :D

Codruta

Hai sa va mai ametesc si eu de cap cu ultimele informatii primite de la tatal meu ;) Se pare ca din acelasi aluat pentru galuste se pot face 3 chestii putin diferite, adica: galuste, nokedli si razalai...totul depinde de cat de tare e aluatul.
Galustele se fac din aluat mai moale si se pun la fiert cu lingura.
Nokedli se fac dintr-un aluat mai tare si in varianta clasica (a taranilor din Oradea) se formeaza "betisoare" groase cam cat o tigara si care se taie oblic la 1,5-2cm lungime.
Razalaii (pe acestia ii facea matusa mea si nu imi aminteam eu numele) se fac dintr-un aluat tare, aluat care se pot da pe razatoarea (gaurile mari).  Dupa ce se zvanta putin se pun in cuptor cat sa le prinda flama ;D :D...capata o culoare maronie. Nu este obligatoriu dar asta face sa aiba un gust deosebit.  Se pot folosi imediat  sau se usuca, ca si taieteii si se pastreaza la fel. Sunt foarte buni la supe dar tata zicea ca sunt superi si cu pesmet, branza, etc... Pe net am gasit o reteta de sarmale cu razalai.
Aluatul pentru toate este cam acelasi: ou, faina, putina sare. Unii pun si apa. Eu am facut doar galuste si la acelea sigur nu pun nici o picatura de apa. Dupa cum am aflat de pe aici la galuste se poate pune smantana sau ulei...voi incerca.  Pe net am gasit si o reteta pentru razalai fara ou, doar faina si apa dar parca nu ma tenteaza sa o incerc.

Ella

Interesanta ideea cu razalaii, poate nu mai cumpar nici pastele pt. supa din comert. ::) Merci!

stefana

Si ar mai fi o varianta (cea mai fluida compozitie): pui aluatul de consistenta smantanii intr-o punga de plastic (mica dar rezistenta) si o tai foarte putin intr-un colt (daca nu aveti idee ce e ala posh ;D ). "Firele" subtiri de aluat vor curge direct in supa ca un soi de fidea mai groasa (punga se strange cu incetul). Eu fac asa la supa de rosii pasata. Si intotdeauna am "aparat" (pungi) la indemana.
Pun maine poza daca va intereseaza  8).

Codruta

Ca bine zici Stefana...am si uitat de varianta asta. Atat doar ca eu nu puneam in punga, ci lasam sa curga incet din castron si imprastiam cu furculita. La fel procedez cand pun albus de ou in ciorba de salata sau alte ciorbe.

ozimandias

Am prestat iar si de data asta au iesit. Si cu smantana... o nebunie. Dar de teama, ca doar is patita, carenea am preparat-o separat iar nokedli ( ;D) cu sosul separat... in caz ca iar nu ies, sa nu mai arunc si carnea...  :D
Am cautat de nauca azi razatoare. N-am gasit...

Codruta

Felicitari Ozi pentru reusita! Se pare ca nu te-am ametit, cu toate ca noi ne-am dat silinta :D :D

gabriela jalba

Quote from: Codruta on November 13, 2009, 06:10:54 PM
Ca bine zici Stefana...am si uitat de varianta asta. Atat doar ca eu nu puneam in punga, ci lasam sa curga incet din castron si imprastiam cu furculita. La fel procedez cand pun albus de ou in ciorba de salata sau alte ciorbe.
Tot asa procedez si eu . Incerca Stefana,ca sa vezi ca e mai usor decit cu punga.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

E mai usor dar noua nu ne iese ca si o fidea mai groasa, ci un fel de "invalmaseala" :D :D

lala

Mey,eu am facut o supa de gaina din curte cu galuste de gris,da voi m-ati zapacit cu galustele voastre :o :o :o :o :oIn Ungaria sotul meu a mancat numai gulas asa ca ar trebui sa fac si eu nu???
Cine da o reteta de gulas da de ala unguresc ??? ??? ??? ???

cara

lalo, sunt jde retete de gulyas, amu cine stie de care o mancat colegu' tau in ungaria.

ca de cate ori am fo in ungaria si-am mancat, n-o fo la fel niciodata  :D

exista si gulyas leves, adica un fel de supa de gulas.

ca linii generale, se caleste ceapa in untura sau ulei, se adauga carnea taiata bucati maruntele si se prajeste un pic, apoi se adauga boia iute si dulce, (eu pun si-un varf de praf de chimen), un catel de usturoi, sare, piper, foi de dafin. se adauga apa cat sa cuprinda carnea si se fierbe pana carnea e moale. se mai adauga apa din cand in cand, la nevoie. apoi se adauga pasta de rosii. (daca fierbi carnea de la inceput cu rosii fierbe greu, ramane mai tare). mai fierbi 10-15 minute.

intre timp faci nokedli. eu le fierb separat si le adaug la sfarsit in gulas.

se pot adauga cartofi in loc de nokedli.


cum ziceam, fiecare casa cu gulasul ei  :D