Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

lala

Quote from: vernil on December 11, 2008, 07:17:45 PM
Aoleu, voua chiar va place in bucatarie, sa gatiti!!? Ma apuca groaza cand stiu ca in cateva minute dispare munca mea de o zi intreaga ... apoi trec iar la spalat de vase ...
Draga vernil,exact asa se intampla si la mine-e necesara o masina de spalat vase oare ??? ??? ??? ??? ???

penelopa

Deci, pe aici nu prea postez dar citesc!
Nu mă dau mare bucătăreasă deşi gătesc... bine (spun alţii   ;)) , numai că nu am făcut o pasiune din gătit.
Ca şi Vernil,  gatesc  fiindcă trebuie să mâncăm şi, aş face orice numai să nu gătesc  :D

Încerc toate reţetele  voastre (care mă tentează), îmi reuşesc (de cele mai multe ori) dar, de când copii sunt mari şi vin  din an'n Paşte la noi, nu prea are cine să le mănânce. Noi nu ne prea omorâm cu mâncatul..... mai ales, dulciuri :(

Dar, la ocazii, sunt lăudată pentru preparatele mele şi mi se cer  reţetele  :P
De aceea îndrăznesc să spun, Ella dragă, că la reţeta  cu chec cu ciuperci, indicat ar fi ca faina să se pună de la început,  odata cu gălbenuşurile, apoi vin, ulei ... se face pasta în care se adaugă celelalte ingrediente.  Altfel, există riscul să se facă ... cocoloaşe. ;)

ozimandias

Quote from: lala on December 12, 2008, 01:58:14 PM
Oziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mamica,ai o silueta de invidiat si nu inteleg ce ai cu ea??????? ??? ??? ??? ??? ???
Conform ideii ca omul rau nu se ingrasa si conform zicalei ca painea ori ingrasa ori prosteste, trageti si voi concluziile. (Eu mananc multa paine  ;D)

Ella

Quote from: penelopa on December 12, 2008, 02:20:56 PM

Dar, la ocazii, sunt lăudată pentru preparatele mele şi mi se cer  reţetele  :P
De aceea îndrăznesc să spun, Ella dragă, că la reţeta  cu chec cu ciuperci, indicat ar fi ca faina să se pună de la început,  odata cu gălbenuşurile, apoi vin, ulei ... se face pasta în care se adaugă celelalte ingrediente.  Altfel, există riscul să se facă ... cocoloaşe. ;)

Nu s-a intamplat sa se faca (,) cocoloase, compozitia este destul de consistenta si faina se ia pe ciuperci, masline si cascaval (de asta se pune dupa ele) si se relaxeaza abia cand pui albusurile spuma, nu seamana cu compozitia de clatite.

Ella

Incep cu scuzele :D
Cara draga, mii de scuze...o sa vezi tu, de ce  :-*
Harnica, de dimineata, dau sa fac checul Carei :D. Tai maslinute toate culorile, muschiulet (asta aveam prin frigider), gogosar si patrunjel, pregatesc tot, caut tava ::). Din motive de lene ;D folosesc numai tavi de unica folosinta, tava de chec...pauza >:(.
Uite ce a ajuns checul tau :'(
http://good-times.webshots.com/photo/2088774510090768421WpGudo?vhost=good-times
Acum se coace, miroase bestial, probabil are sa fie si bun...dar forma :'(

cara

e super bingo! data viitoare il fac si eu rotund!
si-l ornez cu un trandafir din ardei iute. felicitari, esti originala!  :D

Ella

Quote from: cara on December 12, 2008, 08:32:40 PM
e super bingo! data viitoare il fac si eu rotund!
si-l ornez cu un trandafir din ardei iute. felicitari, esti originala!  :D

Am dat quote, sa ramana pt. posteritate cuvintele tale :D
Cam asta-i la final
http://good-times.webshots.com/photo/2511490360090768421aIAspc?vhost=good-times

sectiunea dupa ce se raceste ;D acu tre sa plec...mi-au venit perdelele. 8)

daveco

ia clatita,neamule!
cu crema de  vanilie!

cara

 mai daveco, cum ma pui tu pe mine la treaba!
le-o vazut colegu' si m-o somat sa-i fac maine clatite cu branza la cuptor... >:(

(de ce-ar strica cineva clatitele, umplandu-le cu branza?  ::)  )

clatitele se mananca goale-golute, neindulcite!

:D



ELA

apropos de 'scutecele Lui Isus ' , le fac si eu; la noi se numesc -simplu-'turte'si se mananca in Ajun: coc foi de placinta pe dosul tavei (mama le coace pe plita,sunt mai bune,au putin gust de ars) ,le inmoi in sirop de apa+ zahar+rom,le presar cu amestec de nuci macinate+zahar tos+coaja de lamaie si portocala, etc...fetele mele se dau in vant dupa ele iar eu incerc sa mentin traditia :); tot de dragul traditiei fac si cativa cozonaci(desi nu cresc ca cei din comert ,sunt mult mai gustosi-cu umplutura de nuca),carnati,toba,racituri,bors de oase(vertebre),sarmalute....

cara

bunica lu' colegu' facea turte de astea si as vrea sa-i fac si eu, ca mereu plange dupa ele...
(eu nu m-as omori veci pentru ele, dar gusturile nu se dicuta  ;D )

deci, cine imi da si mie reteta?


ELA

Am vazut in comert 'turte libaneze':arata ca niste clatite din faina integrala dar nu stiu cu ce fel de mancare se servesc( sigur nu cu mancare romaneasca!) ;D...vreo reteta,Cara?

Ella

Quote from: cara on December 13, 2008, 11:42:44 PM

deci, cine imi da si mie reteta?



Cara, eu le fac dupa cum ma lasa inima, nu am cantitati (nuca-i mai multa decat normal, o idee mai dulci ;D), daca nu are nimeni reteta, iti spun eu cum le fac si cu iscusinta ta nu poti da gres.

Sectiunea la checul cu maslinute nu o mai pot pune ca s-a sectionat de tot ;D, azi repetir 2 tavi ::), dar pt. ca mai aveti un pic si va treziti, va servesc cu o canita cu lapte si melcusori cu nuci, calzi ;)
http://good-times.webshots.com/photo/2597662810090768421qfzXjY?vhost=good-times



cara

Quote from: ELA on December 14, 2008, 12:22:30 AM
Am vazut in comert 'turte libaneze':arata ca niste clatite din faina integrala dar nu stiu cu ce fel de mancare se servesc( sigur nu cu mancare romaneasca!) ;D...vreo reteta,Cara?


1 reteta libaneza (tot de pe culi dar nu mai stiu link-ul):


-carne de pui taiata fasii subtiri, tinuta cateva minute (cca 30) intr-un amestec de: ulei+otet+piper+sare+bulion+usturoi pisat si apoi prajita fara ulei intr-o tigaie antiaderenta
-cartofi prajiti pai
-maioneza
-castravete murat
-ketchup


se umple painea libaneza cu toate ingredientele si ai o shaworma libaneza originala  ;D

(atentie la impachetare:

se ruleaza ca o clatita, dar cu baza indoita ca sa nu curga ingredientele)




2. reteta de post:  paine libaneza cu humus

(humus:  pasta de naut in care adaugi: zeama de lamaie, usturoi, tahin (pasta de susan), patrunjel tocat, boia )





Nicol Caloian

Quote from: cara on December 13, 2008, 11:42:44 PM
bunica lu' colegu' facea turte de astea si as vrea sa-i fac si eu, ca mereu plange dupa ele...
(eu nu m-as omori veci pentru ele, dar gusturile nu se dicuta  ;D )

deci, cine imi da si mie reteta?



Reteta e foarte simpla. Traditional, se face aluat din faina, apa si sare din care sa intind foi foarte subtiri. Dupa ce ai intins putin o bucata de aluat cu sucitorul, se ia pe dosul palmelor si se intinde facand miscari circulare, pana devine aproape transparenta. Se pune apoi la zvantat, se decupeaza in patrate potrivit de mari si apoi se coc pe plita. Cum procesul este destul de migalos, poti folosi foi de placinta din comert. Le tai in bucati la dimensiuni convenabie, le coci pe plita (sau la aragaz, pe o tabla mai groasa). Le lasi sa se raceasca si sa se usuce bine apoi le treci printr-un sirop aromatizat si le asezi pe un platou, in straturi, alternand foile cu nuca macinata in care ai adaugat zahar si dupa dorinta, poti sa presari si bombonele mici. divers colorate.

ELA

multumesc pt. retete,Cara! amandoua ma  fac sa salivez dar cred ca prima data am sa o fac pe cea cu carne,doar ca nu ii pun si cartofi prajiti...oare cu ce as putea sa ii inlocuiesc?..

cara

Nicol, multumesc. deci sunt in comert foi asa de subtiri? clar ca as cumpara decat sa stau sa fredonez aluatul...  ;D

Ela, nici eu nu pun cartofi  ;D dar ti-am spus reteta originala.
eu inlocuiesc cu legume (morcov, ardei, telina tulpina) taiate julien si calite f putin, sa ramana al dente.

Nicol Caloian

Quote from: cara on December 14, 2008, 06:16:34 PM
..... deci sunt in comert foi asa de subtiri? ............
Sigur ca da. Sunt pachete cu foi de placinta (Vezi sa nu iei din gresala aluat de foitaj).

cara

merg in seara asta sa caut. oricum aveam de gand sa ies la cumparaturi noaptea, cand nu mei e aglomerat  ;D

Nicol Caloian

Spor la cumparaturi! Sa ne spui si noua ce bunatati ai gasit.

vernil

M-ati facut sa stau in bucatarie ... Am incercat checul, multumesc mult! O bunatate! Insa nu am facut poze, data viitoare ...

gabi_gabriella

Tocmai am pus la copt niste mere . Deabea astept sa se faca ..am o poftaaaa :)

ELA

Cara, cred ca or sa iasa mult mai bune cu legume....chiar'papa bun'!

cara

deci io nu inteleg ce nu intelegi  ;D

inainte de a 4-a poza fomeia zice ca incalzim laptele la 37 de grade si-l turnam peste drojdie.

deci?  ::)