Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

simonaelena

Gabi Jalba, spune-mi te rog cum trebuie copt tortul cu mere?
Eu am pus vasul cu crema de zahar ars intr-o tava cu apa, apoi dupa ce am pus compozitia pentru blat nu am mai pus tava. Cuptorul a inceput sa scoata sunete ciudate (se auzeau un fel de pocnituri) si cand m-am uitat la prajitura, am constatat ca am "fabricat" un minivulcan-adica lava era formata din caramelul care tasnea prin mijlocul blatului.  ???

Am pus tava cu apa inapoi si pare a fi totul ok, vad eu cand e gata copt.

gabriela jalba

Simona, eu pun crema de zahar ars la facut direct in cuptor fara nici o tava cu apa. Apoi,in cratita cu crema,rece(sau calduta,temperatura miinii) torn blatul. Il pun la copt,ca pe orice blat de pandispan,facind abstractie ca sta pe crema(defapt pe mere - rase sint mai bune ). Il coc dupa regulile pandispanului. Sting cuptorul ,si la inca un timp sa stea sa se odihneasca. Orice pandispan,daca nu-l scoti cind e gata din cuptor,si-l lasi sa mai stea vreo juma' de ora,sigur nu se lasa! (nu pica).
    Acum cind eu iti scriu,al tau e gata...Ce ti-a iesit ?   Aaaa!!! eu am un aragaz clasic,de 20 si de ani,nu stiu cum e cu astea cu tiuitoare!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

Quote from: simonaelena on January 10, 2009, 10:34:32 PM
Gabi Jalba, spune-mi te rog cum trebuie copt tortul cu mere?
Eu am pus vasul cu crema de zahar ars intr-o tava cu apa, apoi dupa ce am pus compozitia pentru blat nu am mai pus tava. Cuptorul a inceput sa scoata sunete ciudate (se auzeau un fel de pocnituri) si cand m-am uitat la prajitura, am constatat ca am "fabricat" un minivulcan-adica lava era formata din caramelul care tasnea prin mijlocul blatului.  ???

Am pus tava cu apa inapoi si pare a fi totul ok, vad eu cand e gata copt.
nu cumva ,e un cuptor cu microunde !!!??

gabriela jalba

Simona,nu mai dai semne??!!!! A erupt vulcanul ?????
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Nu, s-a potolit dupa ce am pus tava. Tortul a iesit super!
S-a "evaporat" asa repede ca n-am apucat sa fac poze. Si aragazul meu e unul vechi, nu are nimic sofisticat. In legatura cu modul de preparare a cremei, intotdeauna pun vasul cu crema intr-o tava cu apa, ca asa am invatat din cartea Silviei Jurcovan si nici nu m-am gandit ca as putea sa fac altfel acum.

gabriela jalba

Ma bucur ca ti-a iesit. E mai greu sa-l faci prima data,ca dupa aia,chiar ca nici nu simti cind te ocupi de el. Se face usor printre alte treburi,fiindca necesita timpi de odihna intre etape. La anul nou eu  m-am... dezorientat in cam cit iese si din cit. Am facut din 2kg de lapte,12 oua,un kil si de mere. Maaamaaa!!! cind am vazut cit a iesit..... :o :o :o !   Dupa ce s-a racorit,am pus cratita in frigider ,pe a doua zi. Nu mai aveam loc pentru blat,asa era de plina; Am scos siropul cu lingura...m-am cam chinuit. In final ,am turnat un blat di 10 oua. ...
      La gata,tortul a avut pe putin 4kg. De data asta am facut cu merele "hacuite". Am mai zis: e mai bun cu ele rase.
  Chestia cu cratita cu apa...,de mult am renuntat. Am vazut la mama ca merge si asa,fara, si e mai comod si mai rapid.
Poti incerca cu tot felul de fructe.Eu le-am cam testat pe toate.
      Succes!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Eu am folosit mere taiate felii, a fost foarte bun.

einsteinitza

Gabi draga, felicitari de la Alexandru.Am facut tortul si i-am spus de unde e, m-a rugat sa-ti spun ca e grozav. :-*
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Mai, doamnelor, mai terminati cu prajituri si torturi, ca m-ati terminat! Tre sa trecem la dezintoxicare  ;). Ceva retete pentru peste congelat nu aveti?
Eu am facut si cozonacul cu zaharina, ca nu se putea sa miroasa peste tot si sotzul sa nu manance :).

gabriela jalba

Multumesc pentru aprecieri!!!Chestia e ca topicul asta ma omoara!!!!! Beau cite jumatate de sticla de apa dupa ce-l citesc,atit ma incita(nu satura) bunatatile pe care le tot puneti aici !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

bai oabi, azi am vrut sa fac tortul cu mere, norocul meu a fost ca nu mi-au ajun ouale.
dar am facut Pancake, mama, au iesit supermisto, da putine rau, s-au mancat in 2 timpi si 3 miscari, n-am mai apucat sa le fac sos de ciocolata, le-au mancat cu dulceata.

stefana

Imi imaginez ca tu nici n-ai gustat  ;D odata ce zici ca "le-au mancat"...

vernil

Va rog mult, explicati-mi si mie cum e cu crema de zahar ars si blat si mere, nu am inteles procesul

gabriela jalba

Stii sa faci crema de zahar ars? daca da,ininte de a obaga in cuptot,pune in ea fructe(mere felii,rase,cirese,visine-fara simburi,caise,...ce vrei tu).Cind e gata,lasi sa se raceasca.dupa ce s-a racit,torni peste,un blat de pandispan si dai la cuptor.Coci ca de obicei. Rastorni numai dupa ce s-a racit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

ba da, una. si as mai fi mancat 10.

stefana

Deci e putin diferita de tortul de mere pe care il stiu eu. La acela (nu l-am mai facut de ani de zile) se caramelizau fructele  la inceput, apoi se adauga crema si la urma pandispanu'.

vernil

Multumesc. Dar cum ramane cu siropul cremei de zahar ars ? Banuiesc ca blatul se adauga inainte de a se intari crema, altfel devine prea tare ?

stefana

Compozitia de blat se adauga atunci cand e racita crema numai putin, nu cand e deja inchegata bine.

vernil

Multumesc.

The message does not meet the minimum word requirements (5 words).

gabriela jalba

Stefana,eu nu asa am facut!!!! Deci peste crema gata facuta,tare. In loc s-o mininci o pui la racit si apoi pui blatul crud pe ea si dai iar la cuptor. Blatul suge siropul.
Vernil,incearca cu 1/2l lapte,2-3oua zahat=cremaIn cratita tapisata cu zahar ars,pui asta+ mere si dai la copt. Cind e gata si e si rece pune un blat=2oua+2lingurizahar+2linguri faina. Pune totul din nou la copt. Rastorni cind e rece.
    Nu ai ce pierde !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Ma bag si eu in discutie :D Jur ca eu pun in acelasi timp si crema si blatul. Se coace totul deodata si culmea iese ca la carte ::) N-a mai incercat nimeni???

doina

Hai ca ma bag si eu  ;D . N-am mai facut de mult acest tort cu zahar ars. Eu n-am stiut poanta cu fructele si-mi pare rau ca acum nu mai mananc dulciuri pentru ca l-as incerca dar vine ziua fiicei mele si-l voi face  :D . Eu pun mai mult zahar la ars decat la o crema de zahar ars normala , daca-mi amintesc bine erau vre-o 2 cani . Pun putin crema de zahar ars in cuptor , cam 20 minute , pana prinde o pojghita deasupra , scot crema din cuptor si fac urgent un blat , in cel mult 10 minute blatul meu este bun de pus in cuptor; apoi tin cratita in cuptor pana se coace blatul . N-am avut niciodata probleme cu coacerea blatului , cu intorsul tortului da  :P gabi sorry , n-am citit reteta postata de tine si nu stiu cat zahar pui tu la ars  :-[ .

zi_inflorata

Quote from: stefana on January 13, 2009, 07:51:57 PM
Mai, doamnelor, mai terminati cu prajituri si torturi, ca m-ati terminat! Tre sa trecem la dezintoxicare  ;). Ceva retete pentru peste congelat nu aveti?
Eu am facut si cozonacul cu zaharina, ca nu se putea sa miroasa peste tot si sotzul sa nu manance :).

Eu chiar am o reteta super buna pentru peste: congelat sau necongelat, de care vrei tu  - dar sa fie file, fara oase.
Pasul 1: decongelezi pestele, il usuci, razi 2 lamai si storci zeama, crestezi pestele, il ungi cu putin ulei de masline si apoi il pui intr-un vas cu zeama si coaja de lamaie, pentru 10 minute la frigider.
Pasul 2: te duci in gradina sau pe balcon, rupi o mana buna de menta, o toci marunt marunt si apoi o freci cu ulei de masline pana devine o pasta groasa (ca sosul pesto)
Pasul 3: scoti pestele din frigider, il stergi asa neglijent de marinata si il pui in tava in care vrei sa il gatesti, il mai ungi cu f. putin ulei de masline si apoi cu lingurita intinzi pasta de menta peste el, insistand in crestaturi.
Pasul 4: peste pestele pictat cu menta pui acum cateva felii de bacon, sau costita (5--6 feliute foarte subtiri) cat sa acopere pestele.
Pasul 5: Torni un vin alb sec sau demisec (jumatate de pahar e suficient) in tava si il bagi la cuptorul incins pentru maxim 15 minute.
Pasul 6: Scoti tava din cuptor, adaugi un cub mic de unt si inca putina menta, acoperi tava si o lasi inca 5 minute, cat sa se topeasca untul, si apoi pui in farfurii cate o bucata de peste stropita cu sosul rezultat. Baconul trebuie sa fie uscat acum de la caldura cuptorului si din cauza faptul ca toata grasimea din el s-a scurs in sosul ala minunat. Bucatelele ramase de bacon le vor aprecia cu siguranta pisicile sau cateii vostri.

Este foarte aromat, usor si merge foarte bine cu un vin alb, foarte rece. Si e gata in jumatate d eora!

vernil

Multumesc pentru indrumari. Fac si eu tortul cu zahar ars, voi pune mere rase intre crema si blat.

gabi_gabriella

Noua ne place mult tortul d mere, dar nu l-am facut niciodata cu crema de zahar ars . O sa-l incerc si eu la prima ocazie