Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Ella

Nu este nicio casa de vanzare pe langa tine?  ;D :D :D :D
Eu gatesc, dar numai pt. ca asa, stiu ca ai mei sunt sanatosi, ca de altfel...m-ar apuca un experiment din cand in cand. ;D
Acu' fara sa te perii, din retetele tale, cel mai des fac (,) checul cu masline, adaptat un pic la gustul nostru, dar baza este reteta ta si sarmalele sparte, cu astea am dat lovitura. ;) :D

cara

 :D

ma bucur, dar inventia nu-mi apartine! eu doar am adus-o aici, in atentia amatorilor!

si da, e salvatoare de timp!

cara

azi, rulouri de dovlecei umplute cu mozarella, piept de pui si legume  ;D


ozimandias

Moama... cum arata....
Ne zici amanunte?

Copilul meu a vrut in seara asta pui la rotisor. Si cum eu nu pot baga suficient de bine puiul in suportul acela, si cum sotul meu nu e acasa, am infipt puiul cat am putut si l-am legat cu funda albastra, ca de-asta am avut  ;D
Acum am venit dupa aparatul foto, sa va arat... dar aparatul e in pelerinaj cu mama la Sfanta Paraschiva...
Asa ca, imi pare rau pentru voi... eu rad cu lacrimi de ce-am facut.
(Bine... sunt si extrem de obosita...)

cara

detalii:

am taiat dovleceii felii subtiri pe lungime, le-am sarat si le-am lasat la scurs 30 min. (inainte de a fi umpluti se clatesc de sare si se scurg de apa)

am taiat pieptul de pui in fasii subtirele, le-am condimentat si le-am perpelit 3 minute in tigaie, cu putin ulei.

morcovii, ardeii (verzi /rosii) si ceapa le-am taiat bastonase de cca 7-8 cm lungime si le-am perpelit un pic si pe ele. apoi, le-am asezat pe caprarii la indemana si-am inceput sa umplu rulourile.

cand am terminat, am batut 2 oua, le-am amestecat cu 200g de smantana pentru gatit La Dorna, am condimentat cu sare, piper, un praf de usturoi, erba cipollina (cred ca e un fel de ceapa verde) si am turnat peste rulouri. am bagat 50 de minute la cuptor, la 180 grade. cu 10 minute inainte de-a scoate tava din cuptor am adaugat  mozarella rasa.


eu am mi-am mancat portia cu muuulta dulceata de ardei iuti iar colegul meu cu iaurt.  ;D


myky

deci, draga mea, nu stiu cum sunt dovleceii aia, dar puiul meu taiat julienne si prajit la teflon a iesit iecstraordinar cu dulceata aia de ardei iute. dar daca tu mananci dulceata cu lingurita, inseamna ca ai un stomac beton.

ozimandias

Ce de explicatii.
Sa nu mai tabaram pe tine ca nu ne spui secretul?
:D :D :D

stefana

Cara, acu' te cred ca este indispensabila razatoarea Borner. Si indemanarea + rabdare, din dotare.

cara

deci, in ordinea numerelor de pe tricou: 

Myky, dovleceii au fost minunati, dar cum sunt o carnivora inraita, cu ochii inchisi ma prezint la tine sa facem schimb de bucate!  si ca sa nu-ti halesc toata dulceata, viu cu a mea de-acasa!  ;D

  pi es: azi am facut inca un kil de dulceata, ca in doua saptamani am mancat-o pe prima!  :D

Ozi, is patita, ma tem sa nu dau absolut toate explicatiile! ca tu reusesti sa gasesti un amanunt esential care sa faca din retetele mele alte feluri de mancare!  :D

:-* :-* :-*

Stefana, mira-te, dar de data asta am taiat legumele cu cutitul, pt ca trebuia verificat/inaugurat un super-cutit ce mi l-am luat azi. (Fiskars)  ;D


stefana

Nu ma mir... banuiam eu ceva si de aceea am scris de indemanare si rabdare :D
A propo de checul laudat, eu nu am reusit sa gasesc reteta pe forum. Iar pe net am vazut ca unii pun drojdie, altii praf de copt. Cum ii mai bun?

cara

eu nu pun nici una nici alta! creste si fara! praful de copt mie imi miroase de la o posta, oricat de putin as pune.  ::) de aia nu folosesc.

pe raspunderea mea poti sa nu pui nici tu. daca nu-ti place ce iese, iti decontez eu cheltuiala! tu ramai cu timpul pierdut, pe ala nu-l pot deconta! ;D

lala

 :o :o :o :oOfff culegand rosii si alte gogonele,parca am vazut si dovlecei prin gradina.......asa ca tumorau ;D ;D

Codruta

Quote from: stefana on October 12, 2009, 08:47:44 PM
A propo de checul laudat, eu nu am reusit sa gasesc reteta pe forum. Iar pe net am vazut ca unii pun drojdie, altii praf de copt. Cum ii mai bun?

De care chec laudat e vorba? Cred ca eu am "sarit" peste el :(

Imi spune si mie cineva o reteta de paine pentru masina de paine care se face complet in masina si care iese alba si pufoasa? Cu reteta din manualul masinii mi-a iesit painea prea compacta. Oare nu a fost prea buna faina? Am folosit faina pentru patiserie (asa scrie pe pachet). Sa incerc din nou reteta si sa pun mai putina faina decat e data in retetar?

cara

difera mult aspectul painii in functie de tipul de faina.

s-ar putea ca faina respectiva sa aiba ceva adaosuri pentru aluaturi fragede. poate ar trebui sa incerci cu alt tip de faina.

eu folosesc proportia:

500 ml lapte, 750 g faina, o lingura ulei, o lingurita zahar, o lingurita sare, 10 g drojdie uscata.

daca aluatul e prea moale (adica nu se aduna in jurul paletelor de framantare, ca o bila, mai adaug faina. daca e prea tare, mai adaug apa (lapte).

Codruta

Proportia aceasta o folosesti cand masina e setata pe 1000gr? Intreb pentru ca in manualul de la masina mea la nici o reteta nu e mai mult de 600gr faina.

myky

Quote from: cara on October 12, 2009, 08:44:13 PM
deci, in ordinea numerelor de pe tricou: 

Myky, dovleceii au fost minunati, dar cum sunt o carnivora inraita, cu ochii inchisi ma prezint la tine sa facem schimb de bucate!  si ca sa nu-ti halesc toata dulceata, viu cu a mea de-acasa!  ;D

  pi es: azi am facut inca un kil de dulceata, ca in doua saptamani am mancat-o pe prima!  :D

Ozi, is patita, ma tem sa nu dau absolut toate explicatiile! ca tu reusesti sa gasesti un amanunt esential care sa faca din retetele mele alte feluri de mancare!  :D

:-* :-* :-*

Stefana, mira-te, dar de data asta am taiat legumele cu cutitul, pt ca trebuia verificat/inaugurat un super-cutit ce mi l-am luat azi. (Fiskars)  ;D



te astept! si poti sa mananci si toata dulceata, macar sa ajungi tu la mine :D

costieanuconstantin

cara !!! , din tava cu dovlecei ai trimis si la iasi !!! ,asa pt poftele viitoarei nore !!!  :)  ;) :-*

cara

Quote from: Codruta on October 13, 2009, 10:18:23 AM
Proportia aceasta o folosesti cand masina e setata pe 1000gr? Intreb pentru ca in manualul de la masina mea la nici o reteta nu e mai mult de 600gr faina.

da, cand fac paine de un kg.

dar poti aplica regula de trei simpla ca sa micsorezi cantitatea.

Quote from: costieanuconstantin on October 13, 2009, 11:56:14 AM
cara !!! , din tava cu dovlecei ai trimis si la iasi !!! ,asa pt poftele viitoarei nore !!!  :)  ;) :-*

din pacate n-am avut cui sa dau.... nora mea e plecata un an in Portugalia cu o bursa Erasmus. (pupa-o-ar mama de desteapta si frumoasa! )

;D

CLAUDIA

Cara, in rulori bagi branza? parca vad ceva alb inauntru...
Deasupra se poate pune cascaval in loc de mozzarela?  merci.
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

ozimandias

Draga Cara,
am facut si eu dovleceii aceia si-ti multumesc pentru reteta.
Am avut ceva emotii vis-a-vis de reusita pentru ca, oricat am cautat, nu am gasit cutit Fiskars.
Dar sa stii ca mi-a iesit si asa.

;D
:D :D :D

cara

Quote from: CLAUDIA on October 13, 2009, 02:24:59 PM
Cara, in rulori bagi branza? parca vad ceva alb inauntru...
Deasupra se poate pune cascaval in loc de mozzarela?  merci.

da, am scris, cred, in primul post ca se umplu cu mozarella, piept de pui si legume.

eu am taiat bastonase de mozarella de 5 cm lungime si aprox 1 cm grosime.

Quote from: ozimandias on October 13, 2009, 02:59:53 PM
Draga Cara,
am facut si eu dovleceii aceia si-ti multumesc pentru reteta.
Am avut ceva emotii vis-a-vis de reusita pentru ca, oricat am cautat, nu am gasit cutit Fiskars.
Dar sa stii ca mi-a iesit si asa.

;D
:D :D :D


:D

esti o geniala daca te-ai descurcat fara Fiskars! felicitari!  :-* :-* :-*

opiadc


         Azi am degustat si eu dulceata de ardei iute ce am facut-o saptamana trecuta! ;D Un gust foarte interesant, care te face sa tot gusti, in incercarea de a-ti da seama cu ce seamana! :D :D
       Nu stiu stomacul ce parere are despre asta! ::)
       Mai faceam o tura, ca desi mi-a luat mult sa tai ardeii ???, azi mi-a venit ideea geniala ca i-as putea taia cu foarfeca! ;D mi-am amintit de frate-meu mic, care era un pescar inrait si in vacante pescuia kg intregi de ...pestisori;pe care apoi ii decapita cu foarfeca.
      Deci sigur ar merge si la ardei, dar nu stiu daca mai gasesc pe cand ma intorc de la Neamt! ::) ::)

cara

eu am prestat ultima portie din adrei rosii, exclusiv, si am gasit otet din vin rosu. a iesit de culoare bordo. faina. si iuteeeeeeeee....de 3 ori mai iute ca primele doua. yummy!  ;D

opiadc


          Deci, dulceata mea e cu seminte cu tot! M-am gandit ca daca ii scot vinisoarele si samburii nu o sa fie iute.Dar nu este nici asa.
          Arata interesant cu toate semintele. ;D

sicamin

Cara spune-mi te rog (ca eu nu gasesc unde-i scris ???) cat fierb ardeii astia iuti?