planta baloon

Started by gentiana, November 14, 2009, 05:49:48 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

e o planta de jardiniera sau de gradina,care insa iarna se adaposteste in pivnitza la "somnic"
se gaseste in variante alba.roz bleu si albastra
io am pus-o la somnic pt al 2 an
am si niste pui mici  facuti din seminte si voi mai incerca
cea alba de anul trecut nu mi-a supravietuit ,deci de la anul ma pun pe cautat alba si roz(roz au amenintzat anul asta ca baga la oferta cei de la HORNBACH  dar au mintit)

GetaV


myky

eu pe asta o stiu de balon (Platicodon ), si sta in gradina (iarna) de 3 ani


opiadc


       Asta e planta balon, intr-adevar.Se gaseste si prin supermaketuri, mi-am luat si alba si roz, dar le-am tinut cu ghivecele in balcon si mi le-au 'exterminat' paianjenii. ???Mai bine le mutam in gradina.
       Cea mov de la tine nu mi-a supravietuit din pacate, Myky.
       Acum am o dilema:stiu ca am vrut sa-mi cumpar seminte de Platicodon de la Nickys, problema e ca nu imi mai amintesc daca mi-am si luat! :D :D Cred ca totusi pe ele le-am taiat de pe lista.Asta era acum 2 ani, ca anul asta sigur nu am luat.
       Cred totusi ca am luat atunci doar Browallia alba pe care nu am reusit sa o cresc. :(

myky

Quote from: opiadc on November 14, 2009, 06:55:51 PM

       Asta e planta balon, intr-adevar.Se gaseste si prin supermaketuri, mi-am luat si alba si roz, dar le-am tinut cu ghivecele in balcon si mi le-au 'exterminat' paianjenii. ???Mai bine le mutam in gradina.
       Cea mov de la tine nu mi-a supravietuit din pacate, Myky.
       Acum am o dilema:stiu ca am vrut sa-mi cumpar seminte de Platicodon de la Nickys, problema e ca nu imi mai amintesc daca mi-am si luat! :D :D Cred ca totusi pe ele le-am taiat de pe lista.Asta era acum 2 ani, ca anul asta sigur nu am luat.
       Cred totusi ca am luat atunci doar Browallia alba pe care nu am reusit sa o cresc. :(
vrei sa-ti iau seminte?

penelopa

Băi, Myky mi-ai dat şi mie acum 2 ani dar am pierdut seminţele ........ adică, n-am mai ştiut pe unde le-am pus. ;D
Deci, mai dă-mi.  :D

opiadc


myky

ma uit dupa ele in magazin.

penelopa

Nu te mai uita pentru mine că pot să mă uit şi io. Credeam că ai tu ...... prea multe.  ;D

myky

pai ce sa am, seminte, ca despre astea vorbeam?

gentiana

io mai catolica ca papa,am bagat-o in pivnitza
io am luat unele nemtesti ,si am gasit si la obi acelasi model prin septembrie
sper sa gav si io rost de alea albe si roz
pe unde esti de le tzii afara? adica ce locatie?

myky


gentiana

Quote from: myky on November 14, 2009, 10:10:46 PM
in bucuresti.
super! la snagov e cu vreo 5grade mai putzin

penelopa

La semminţe mă refeream şi io, fomeie!  :D

Păi,vezi  :D, şi tu şi Gentiana .... dacă nu vă puneţi locaţi să vadă şi ochiu nostru de unde cuvântaţi!!!

gentiana

bre pene io pusei..........ca io oricum nu traiesc in real.........ci in  insula visurilor
pun semintze si daca ies  impart cu tine,asa ca fa un dansul focului ca sa le mearga bine

penelopa

Bre, şi io trăiesc înntr-o lume .............. a mea  ;D. Noroc că mă mai ţine memoria şi dacă aud în vreo discuţie de unde sunteţi, nu mai uit.  :P

opiadc


         Myky, io am crezut ca ai din 'productie proprie'! :D
         Da-i pace, ca ma uit eu cand merg prin Cluj!Mersi! :-*

gentiana

acu doar daca mai gasesti la reduceri(baumax,obi ,dedeman sau hornbach)

opiadc


        Eu ma refeream la seminte, ca de-alea s-a oferit Myky sa-mi ia! :D

gentiana

Quote from: opiadc on November 14, 2009, 10:58:04 PM

        Eu ma refeream la seminte, ca de-alea s-a oferit Myky sa-mi ia! :D
sa stii ca am pus in primavara si acu am 3-4  plantute de vreo 7-8cm

opiadc


         Asa mici? ::) Deci si la astea e nevoie de rabdaaaaaare ca si la gloxinii! :(

gentiana

de aia  tzi-am zis,ies multe dar  dupa ce le-am repicat si m-am chinuit  cu ele  toata vara,atat am ajuns sa am

myky

Quote from: gentiana on November 14, 2009, 10:30:49 PM
acu doar daca mai gasesti la reduceri(baumax,obi ,dedeman sau hornbach)
unde zici ca e baumaxu ala?

gentiana

la cluj da nu ma pune sa  spun unde exact ca nu stiu
vezi pe net

myky

credeam ca s-a deschis in bucuresti, ca il astept de 2 ani. :(