Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Nu-mi fac probleme!
1. nu e nepoata mea de sânge,
2. exact Sofica îi zic (deci, Myky  :D),
3. crezi că ai mei mi-au zis vreodată "Penelopa" ?!  :)  Şi azi îmi zic aşa cum mi-au pocit ei numele de la început (da' nu vă spun  :P)

gabriela jalba

banuiesc ca or sa-i zica AMI ,pina la urma,mie asa mi-ar veni cel mai usor. Cit despre nume....se zice ca fiecare se naste cu numele lui si cu nasii de botez si cununie .  Se pare ca asa e. am o multime de exemple.Rasar nasii de unde te astepti mai putin.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Gabi, despre nume nu te contrazic.
Nici pe mine, nici pe fiica mea nu trebuia sa ne cheme asa.
Cat despre nasi... Eu pot sa spun ca nu am nasi... Nici noi, nici copilul... Intamplarea.... Desi traiesc, sunt bine-sanatosi. (nici nasii de botez ai mei si ai sotului nu au stiut ca au fini, cum acum, nasii de cununie ai nostri si de botez ai copilului... E o poveste atat de lunga... Nu ca as dori ceva, dar mi-ar fi placut ca, intalnindu-ne intamplator pe strada, fiica mea sa-si recunoasca nasa... )

gabriela jalba

Eiiii!!!! deci v-ati nascut cu numele de Ana-Maria in "catalogul" lui Doamne-Doamne. Orice nume ar fi trebuit sa aveti,framintat de familie,nu s-a potrivit,si la botez v-ati capatat numele ce va era destinat. Asta am vrut sa zic ,prin "fiecare se naste cu numele si nasii lui"
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

La partea cu numele, subscriu. Tot timpul sarcinii am sustinut ca voi avea o fetita care se va numi Raluca; Fetita a iesit, da' Raluca ba!

gentiana

important e ca a iesit fetitza,ce importanta are numele
eu candva am zis ca voi avea baiat si fata (iaca nu-i am si nici nu-s maritata cu ala de ziceam ca fac copii........ ???poate d-aia nu-i am?)

penelopa

Eiii, de "aia" n-ai!  :(
"Prestează" şi tu mai mult şi vei avea!  :D ................... că doar nu te crezi Fecioara Maria. 8)

Şi, bună dimineaţa!  ....... pentru cine o fi fost bună că eu am ajuns la serviciu după ce am înnotat prin nămeţii de pe uliţă şi cei de la aeroport,: de la pod şi până în birou. :( ..... şi era să mă mai calce şi o tută când traversam parcarea fiindcă, n-avea fata loc într-un ha de parcare decât pe urmele mele. Am aşteptat-o să coboare  ca s-o pot gratula cu un epitet-două: "Ce înseamnă să ia permis de conducere toate tutele". Mi-a zis să învăţ să vorbesc frumos  :o ... da' eu nu m-am lăsat şi am continuat:"Mai bine învaţă tu să-ţi ceri scuze! După ce că eşti proastă, mai eşti şi arogantă".
Să zică "merci" că, vorba Genţianei, nu m-am ocupat şi de coafura ei ................ mai ales că era blondă. ;) 

vivi23ro

mai PENE  nu te ai prins ca de aia te urmarea ... ii faceai carare prin nameti.. trebuia sa i zici sa nu se apropie ca o calci si tu cu dotarea, avionul..

myky

Quote from: penelopa on February 09, 2010, 10:12:30 AM
Eiii, de "aia" n-ai!  :(
"Prestează" şi tu mai mult şi vei avea!  :D ................... că doar nu te crezi Fecioara Maria. 8)

Şi, bună dimineaţa!  ....... pentru cine o fi fost bună că eu am ajuns la serviciu după ce am înnotat prin nămeţii de pe uliţă şi cei de la aeroport,: de la pod şi până în birou. :( ..... şi era să mă mai calce şi o tută când traversam parcarea fiindcă, n-avea fata loc într-un ha de parcare decât pe urmele mele. Am aşteptat-o să coboare  ca s-o pot gratula cu un epitet-două: "Ce înseamnă să ia permis de conducere toate tutele". Mi-a zis să învăţ să vorbesc frumos  :o ... da' eu nu m-am lăsat şi am continuat:"Mai bine învaţă tu să-ţi ceri scuze! După ce că eşti proastă, mai eşti şi arogantă".
Să zică "merci" că, vorba Genţianei, nu m-am ocupat şi de coafura ei ................ mai ales că era blondă. ;) 
azi dimineata am dat  la zapada de pe strada si am impins la masina timp de o ora. norocul meu ca am clipit de doua ori la un nene si ne-a ajutat, ca altfel nu mai ajungeam la munca. coloana mea e in 'coma'.
vanghelie, nu stiu daca nu a dormit de la zapada sau de la injuraturile pe care si le-a luat.

penelopa

Alţii, mai aproape de noi, au fost apostrofaţi direct în faţă, dar tot 2 ore ne-a utrebuit aseară să eşim din parcarea salariaţilor.
După ce-am dat la lopată să scoatem maşina din locul parcat, când să ieşim din parcare, am aluncat în toate părţile  şi, până să punem maşina pe poziţie, s-a închis bariera. La al 2-lea accesat al barierei, nu s-a mai ridicat fiindcă, la o intrare ai o ieşire. Reproşul directorului care are în grijă parcarea a fost că n-am respectat procedura şi ne-am înregistrat în PC-ul lor cu mai mult accesări pentru ieşire.  ???
A trebuit să aşteptăm să vină un coleg care lucra la tură, să mimeze o intrare cu maşina lui pe cartela noastră şi astfel, am putut ieşi din parcare.......... după 2 ore.  >:(

gabriela jalba

Aoleu,dragele de voi!!! Nu sinteti de invidiat,deloc!!!!!Eu ziceam c-aici e iarna,dar vad ca pe voi va coplesit. De-ar veni primavara aia !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

Quote from: penelopa on February 09, 2010, 10:12:30 AM
Eiii, de "aia" n-ai!  :(
"Prestează" şi tu mai mult şi vei avea!  :D ................... că doar nu te crezi Fecioara Maria. 8)

Şi, bună dimineaţa!  ....... pentru cine o fi fost bună că eu am ajuns la serviciu după ce am înnotat prin nămeţii de pe uliţă şi cei de la aeroport,: de la pod şi până în birou. :( ..... şi era să mă mai calce şi o tută când traversam parcarea fiindcă, n-avea fata loc într-un ha de parcare decât pe urmele mele. Am aşteptat-o să coboare  ca s-o pot gratula cu un epitet-două: "Ce înseamnă să ia permis de conducere toate tutele". Mi-a zis să învăţ să vorbesc frumos  :o ... da' eu nu m-am lăsat şi am continuat:"Mai bine învaţă tu să-ţi ceri scuze! După ce că eşti proastă, mai eşti şi arogantă".
Să zică "merci" că, vorba Genţianei, nu m-am ocupat şi de coafura ei ................ mai ales că era blondă. ;) 






Poate te vedeam laTiVi ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on February 09, 2010, 07:51:32 PM
Aoleu,dragele de voi!!! Nu sinteti de invidiat,deloc!!!!!Eu ziceam c-aici e iarna,dar vad ca pe voi va coplesit.
Eu nu am iesti din casa sambata si duminica. Sotul meu, impreuna cu alti barbati din bloc au iesit la dat zapada, dar e imposibil sa dai zapada pana iesi in bulevard... Ma rog.
De sus de la balcon nici nu se vedea zapada asa mare... chiar ma gandeam cat tam-tam fac astia. Ei... luni a trebuit sa ma duc sa iau paine ca (iarasi  :D) ii era foame copilului... Nu mi-a venit sa cred. Mergeam pe sus... "Strada" era cam pe la geamul masinilor parcate  :o Vreau sa va spun ca am dat cu capul intr-un semn de trecere de pietoni (in semn, in ala albastru de vara e undeva muuuult deasupra capului meu... ei, acum era sa-mi scot ochii in trecerea de pietoni  :D).


myky

pai cum ozi, ca piedone e mai harnic?
cred ca la sora-mea locuieste careva smecher, ca e luna ( tot in 4, la cinema Cultural'

ozimandias

Myky, ai vazut straduta mea cat e de retrsasa (si ma bucur aproape tot anul ca e asa, mai putin acum).
Strada mea e cum am spus mai sus... In rest vad ca e OK. Am fost surprinsa sa constat ca si strada scolii copilului e curata, ca pe trotuare sunt facute poteci. Pe bune, chiar e ok. Insa strada mea... nu am ce si cui sa cer. E mica, stramta, cu masini parcate... Nici nu ar avea cu ce sa intre...
Asta e... Asteptam primavara linistiti.

A.... si buna dimineata!.
Spor la munci.

penelopa

Bună dimineaţaaaa!  :)
Azi am reuşit să venim cu maşina la serviciu.  ;)

ps. Simonaelenaaaa, ai grijă  ce ouă  mănânci! ;D 

ani

Buna dimineata! Azi era o ceata pe soseaua de pe dig ca aveam impresia ca megem prin lapte... Copacii erau frumosi tare, incarcati cu promoroaca... Vreau primavara! >:(
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

simonaelena

Quote from: penelopa on February 10, 2010, 08:39:07 AM

ps. Simonaelenaaaa, ai grijă  ce ouă  mănânci! ;D 

Gata, mai, m-am lasat de mancat oua! Fac rau la ficat si la......... creier  :D :D :D N-ati vazut ca ne zisera aia la stiri sa nu cumparam oua facute de gaini stresate?   ???

ozimandias

Quote from: simonaelena on February 10, 2010, 08:51:33 AM
N-ati vazut ca ne zisera aia la stiri sa nu cumparam oua facute de gaoni stresate?   ???
:D
Sotul meu, care de 12 ani de cand s-a insurat nu a cumparat mai nimic  ;D, pentru care, in rarele ocazii in care ajunge la un super-market, un astfel de magazin inseamna bormasini, sau cel mult televizoare, aseara mi-a explicat ce a vazut el la TV si mi-a exemplificat cu ouale din frigider ca au prima cifra 3 si ca inseamna ca gainile au fost stresate  :D. Va dati seama ca doar faptul ca s-a ferit l-a ajutat sa nu aiba masca faciala din oua de gaini stresate  :D Si concluzia (mea) a fost ca el mamanca asa oua 'stresate" pentru ca maica-sa nu mai poate sa creasca gaini nestresate. Aici s-a incheiat discutia  :D

Pana la urma o sa ajungem sa ne mancam florile, ca macar stim ca le-am crescut cu drag si cu iubire si poate nu or fi stresate, complexate sau mai stiu eu cum.
:D



stefana

Da "bietii" porci crescuti la tara, in cocina lor de cativa metri patrati nu or fi stresati :D? Sunt sau nu sunt ecologice produsele traditionale de Craciun, preparate la tara?

ozimandias

Iecsact.
:D
Acum ii intelegem pe conationalii nostri care-si tineau caii in palatele recent construite si ei dormeau in cort, in curte? (am vazut eu la TV).

Mare mirare de n-om vedea in parcuri oameni cu gaini la plimbare ca sa le destinda.
:D

simonaelena

Puteau sa spuna ca ouale provin de la gaini indopate cu hormoni si alte alea, nu sa spuna ca sunt stresate.

vivi23ro

cu hormoni sint si celelate  crescute in hala... astea nu au loc sa miste si de aia sint stresate....doar cele ecologice nu primesc ingrasaminte

vernil

Buna dimineata!
Bucurati-va de albastrul cerului si al apei http://vernil.sunphoto.ro/emirate/10739115
Aici se zareste o insula in ocean  http://vernil.sunphoto.ro/emirate/10739108
Dubaiul vazut din avion http://vernil.sunphoto.ro/emirate/10739070
Se formeaza curcubeul, insa dureaza foarte putin http://vernil.sunphoto.ro/emirate/10739193
Asa vine noaptea peste pamant http://vernil.sunphoto.ro/emirate/10739159



vivi23ro

de ce nu ramii tu acolo eu nu inteleg