Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

na sa nu ne aducem aminte de anu trecut cind a fost frig pina in iunie ?
ce bine a fost
am avut muuulllte fructe si am gustat si eu in sfirsit din fructele caisului meu care dupa 5-6 ani a reusit sa imi arate fructele lui
si eu sper sa se mentie frigul

gabriela jalba

Si eu tot cu accuawather, si am ramas surprinsa sa vad in a doua jumatate a lui martie temperaturi negative noaptea. Bine....pina atunci, multe se pot shimba, dar eu vreau sa fie cald ziua, ca poate intr-o saptamina se duce zapada, sa-mi iau si eu pamint pentru rasaduri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Si eu urmaresc accuawather, insa nu sunt multumita de prognoza. Nu poti sa te bazezi pe prognoza pe mai mult de cateva zile. Binenteles spun acest lucru pentru Bucuresti si Dracea.

claude

Quote from: gabriela jalba on February 12, 2014, 08:39:09 AM
si am ramas surprinsa sa vad in a doua jumatate a lui martie temperaturi negative noaptea.

Pai eu zic ca e normal pentru clima noastra ca in martie sa fie temperaturi negative, nu?  Ideea e sa nu fie -12 grade, ca in martie anul trecut  ;D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ar fi mai bine acum frig, decat sa dea unul pe la mijlocul lui martie. La mine accuw. E corect,nu prea a avut devieri majore. Ma pot ghida dupa el la temperaturi mai ales.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sa nu mai vb de anul trecut , care si in aprilie de lua zbenga. Accuaweather e bun si pt mine, dar pe termen asa lung e putin probabil.
Eu am fost surprinsa fiindca pina atunci tot mai da cald, si apoi, hop !!!!Sigur, prefer inca o luna de iarna, decit sa dea totul peste cap prin aprilie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabif1966

Si ...... atunci pot sa ma apuc acum sa fac taierile si stropitul la pomi ..... sau nu ? Voi ce ziceti ?  +hypno
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

einsteinitza

Cu stropitul da, cu taieri, eu zic sa nu, in nici un caz! Vad ca pe miercurea de peste doua saptamani la mione sunt prognozate -9 noaptea! Iarna nu o mananca lupiiiiii!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Nici vorba. Uita !
...Atunci cand temperaturile se vor stabiliza in jurul lui +5, +6 grade, poti executa tratamentul cu Confidor Oil. Daca nu se atinge acest prag, tratamentul nu se jusifica, nu-si face efectul....San jose-ul & Co...hiberneaza, bine merci .
Cat despre taieri, absolut nimic.

einsteinitza

Nu stiu unde locuiesti Mihail, dar la noi s-a atins pragul de 20 de grade! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

La noi fluctueaza in jur de 10 grade. Pe mine ma mananca mainile sa mult 2 clematite... :P

einsteinitza

Pai muta, ce astepti? Teoria zice ca poti muta iarna oricand nu e pamantul inghetat bocna!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: flordel on February 13, 2014, 05:12:23 PM
Pe mine ma mananca mainile sa mult 2 clematite... :P

Si ce mai astepti?   ;D  Si eu am mutat 3 clematite zilele trecute, ale mele majoritatea au muguri maaaaari....asa ca am zis sa nu mai astept pana ma trezesc ca au frunzulite  ::)  Asa ca ar fi bine sa le faci o vizita clematitelor tale ca s-ar putea sa ai surprize  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Am sa le mut, dar la mine este inca destul de multa zapada si pe unde nu este, este mult noroi... :)

mihail

Corina...locuiesc acolo unde stii, la Iasi.

Ideea nu este despre o temperatura, accuidentala, de 15-20 de grade, ci de una constanta de peste 5-6 grade. Astfel "dinozaurii" vor ecloziona, vor incepe sa"misune" si astfel tratamentul cu Confidor Oil isi va face efectul.
Acesta trebuie obligatoriu aplicat paana la stadiul de "urechiuse" .
...In definitiv, daca tratamentuul se aplica ceva mai devreme, se pierd niste bani.

einsteinitza

"În combaterea păduchele din San Jose, cele mai importante sunt tratamentele de iarnă. Acestea se aplică în perioada de la căderea frunzelor şi până la începutul umflării mugurilor de rod. Primul tratament se aplică imediat după căderea frunzelor şi al doilea se repetă la interval de minim 30 de zile. Cel de-al doilea se poate prelungi până ce pomii au 1-5 % muguri florali umflaţi. Nu este permis să se trateze în timpul umflării mugurilor florali sau dezmuguririi, căci produsele ce se folosesc împotriva acestui dăunător, depreciază sau chiar ard mugurii florali.
Pentru o bună reuşită a combaterii de iarnă a păduchele din San Jose, se impune ca pomii să fie bine stropiţi (îmbăiaţi) pe toate organele aeriene. Aceste tratamente sunt singurele din cursul anului care se recomandă să fie făcute prin îmbăiere abundentă până la vârf, pe toate ramurile şi pe tulpina pomilor. Prin aceste tratamente se distrug şi ceilalţi dăunători ce iernează pe ramurile şi crăpăturile scoarţei pomilor.
Pentru completarea combaterii acestui dăunător, sunt necesare tratamente de vară împotriva fiecărei generaţii. În mod normal aceste tratamente se aplică în acelaşi timp cu produse în amestec şi pentru combaterea rapănului, făinării, viermelui fructelor la măr, a păduchilor şi puricilor de frunze precum şi a păianjenilor."
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Sa ne intelegem.
Asadar, cei de la Bayer au "reproiectat", upgradat Confidor Oil, au refacut studiile, observatiile. Ultima oara am discutat cu ei ieri. Postarea mea, fiind de pe telefon, a fost usor superficiala, incompleta.
Okay, in acest moment trebuie sa discutam doar despre primul tratament ce se impune, privind la calendar. Despre celelalte, putem discuta, dupa ce avansam spre primavara-vara. Atunci, voi posta (eventual) schema completa a tratamentului, asta dupa ultimile recomandari ale celor de la Bayer si UASV.
Este prematur ca sa se executae acum tratamentul cu Confidor Oil. Trebuiesc indeplinite cateva conditii:
- temperaturi pozitive si noaptea, nu numai ziua.
- sa existe o constanta/regularitate a temperaturilor pozitive.
- sa scada nivelul de umezeala de pe trunchiul arborelui, arbustului etc, asta depoarece prezenta umezelei determenina o aderare deficitara a lui Confidor Oil.
Dupa opinia mea, ar trebui sa asteptam executarea acestui tratament undeva , spre sfarsitul lunii februarie.


NOTA : Corina, daca doresti, iti trimit Catalogul Bayer 2014 si "Indreptarul" Bayer pentru gradina (legume, pomi fructiferi si vita de vie). Este ilustrat cu foarte multe fotografii care te vor ajuta sa identitifici bolile caracteristice, tratamentele adecvate, dicotilele in prima faza, dar si la maturitate etc.

einsteinitza

Multumesc, nu ma intereseaza, eu am urmat o alta linie. Pe de alta patte, nu sunt suficient de credula saq ma orientez dupa catalogul Bayer! Fiecare comerciant isi lauda marfa, si considera necesar un anumit program, cat mai stufos!
In ultima vreme, tarile foarte dezvoltate au cam cotit spre alte directii in ceea ce priveste tratarea gradinilor publice unde se joaca copii, unde isi petrec ore bune familii, privind folosirea unui program de stropiri chimice, de parca ar fi lanul de porumb! Una este agricultura mare, alta este amenajarea unde vietuiesc oamenii! Am fost anul asta trei saptamani la un castel din Franta, m-am simtit umila! Asta pentru ca aveau un respect deosebit pentru a proteja mediul, pentru a nu folosi decat substante sa zicem bio! Chiar daca aveau o vie impresionanta! Modul lor de viata impune extrem de mare respect, imi dau seama cat de departe suntem in gandire! Pretuiesc fiecare paianjen, fiecare cultura de mucegai, totul constituie "patrimoniul" zonei lor, de care sunt mandri tare! Ceea ce facem noi curogramd e 12 stropiri cred ca i-ar ingrozi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on February 16, 2014, 04:13:58 PM
Ceea ce facem noi curogramd e 12 stropiri cred ca i-ar ingrozi!

Ori sunt tampiti ori sunt tampiti, zau!  ;D  Crezi ca produsele vegetale din Franta, din supermarketuri nu tot din agricultura de tip "industrial" provin? Daca nu stiu asta chiar sunt tampiti! Da, vestul Europei a inceput s-o carmeasca spre 'bio', produsele de acest tip se cumpara mai mult la ei, la francezi poate nici nu asa mult ca la britanici, dar oricum marea masa a productiei agricole e cea plina de peticide si de tot ce vrei.
Ca in gradina personala incercam sa facem altfel...normal, daca e sa mananc din gradina proprie produse la fel de imbacsite de chimicale precum cele de la piata atunci mai bine ma abtin de la a cultiva ceva, ca e doar munca degeaba!  
Ideea mea e ca cel putin asupra produselor de la mine din gradina am controlul chimicalelor, fac un minim de stropiri strict necesare si eventual chiar dublez perioada de pauza indicata de prospect. Din pacate mi se pare aproape imposibil sa mananci ceva cultivat de tine daca nu recurgi la nici o stropire chimica! Bolile sunt atat de multe si de agresive incat n-ai cum sa eviti cava stropiri, mai ales la unele culturi, cum ar fi tomatele. Poti sa dai cu zeama de urzici pana nu mai poti, ca n-ai spor! Ca sa nu mai spun ca toate merele le-am aruncat la container pentru ca erau pline de viermi, a cazut unul cate unul din pom, m-am incapatanat sa fac doar o stropire contra viermilor, la pomi. Si uite-asa, am cumparat mere cand am avut nevoie si sunt sigura ca aveau mai multe toxine in ele decat ar fi avut ale mele chiar daca faceam si a doua stropire!  :(   La fel gutuile, am avut 4 saci de gutui buni de aruncat!

Am avut si invazie de afide la pomi anul trecut, am tot zis ca nu stropesc, ca se duc ele in treaba lor, pana cand m-am trezit ca siroia mizeria aia neagra de pe frunze intr-un hal de mi se facea greata. Eu pana acum obisnuiam sa fac doar 3 stropiri, cele de iarna cu sulfat de cupru si ulei horticol si inca una impotriva viermilor fructelor. In rest, doar in caz de nevoie, la aparitia unei boli.  De anul acesta voi adauga si a doua stropire contra viermilor
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu, ei stropesc,clar, insa ce m-au invatat cei de acolo este ca ei casca ochii. Si ca productia industriala, de tipul zecilor de hectare, se abordeaza diferit fata de gradinile si spatiile verzi destinate oamenilor. Stropes la avertizare, stropesc la probleme, dar nu stropesc cu program fix! Ei nu mi-au vorbit de ce e in supermarket, ci de ce au pe teren! Pentru ca gradina proprie si gradina publica sunt am ele pentru oameni care cor sa evadeze in verdeata si in natura! Eu cel putin am fost fascinata, si sa stiica produceau si imbuteliau vin si aveau productie! Au o alta perspectiva!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Bayer nu este un comerciat de chimicale. Este un gigant, investesc miliarde in cercetare. Insa, fiecare cu opinia personala.
Daca nu se executa tratamentele preventive, atunci cand apar bolile si daunatorii, se aplica  o cantitate mult mai mare de substante fitosanitare.

claude

Quote from: mihail on February 17, 2014, 07:55:13 PM
Daca nu se executa tratamentele preventive, atunci cand apar bolile si daunatorii, se aplica  o cantitate mult mai mare de substante fitosanitare.

Nu neaparat! Nu vad de ce as face stropiri contra unor boli care de obicei nu prea apar la mine. Daca sunt ceva avertizari pe zona mea privind posibila aparitie a unei boli problematice, atunci ma gandesc la o stropire preventiva, daca nu, ma abtin, iar daca apare vreuna din bolile mai putin amenintatoare, atunci tratez la momentul respectiv
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Credeti ca este prea devreme pentru plantarea unor pomi fructiferi? Ridic maine o comanda si as vrea sa-i plantez in weekend.

claude

Planteaza linistita, Anas, cum sa fie prea devreme? Dimpotriva, e tocmai bine ca sa prinda cat mai multa racoare si umezeala, sa nu dea caldura peste ei asa repede!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Merci! Abea astept! Nu am mai vazut tara din octombrie.  +dns