Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

claude

Quote from: mihail on February 19, 2014, 01:14:33 PM
@Claude,

Iti propun un tratament preventiv, care sa "acopere" cam tot la ce te poti astepta.

Asta nu-i tratament preventiv, e genocid  ;D  La tine in gradina exista vreo insecta?  +hypno    Eu in nici un caz nu dau insecticid si fungicid combinat daca nu e cazul, doar ca sa ma aflu in treaba! Insecticid dau doar daca exista acele insecte daunatoare, altfel nu vad rostul, nu vad de ce as omora tot ce misca!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia


einsteinitza

Cred ca vei scapa rapid si de fructe, ai terminat si polenizatorii! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Noi de cativa ani nu am mai stropit cu nimic gradina. Anul trecut am avut mere pana prin februarie, Rosii de ne-am saturat , struguri o gramada si caise si visine ..de nu mai stiam ce sa fac cu ele .E drept ca au fost si ani in care au cazut multe mere , dar eu de cand incep sa cada le culeg si tot la 2 zile le storc si fac suc de mere .
Preferam sa fie mai putine legume/fructe dar fara tot felul de chimicale
Aplic si eu metoda lui Es, cu dusul pt afide
Adevarul e ca albinel isi fac bine treaba si noi nu le conturbam cu chimicale, lucrul prin gradina

gabif1966

multumesc .... sigur nu stropesc nici anul acesta , pentru ca in anii trecuti n-am avut decat probleme minore ( fainare si viermi la mar si ceva ciuperca la nuc ), dar citind aici .... ca pomii trebuie stropiti ba cu aia, ba cu ailalta am zis sa fac si eu cum face toata lumea....  +ham
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

claude

Eu zic ca poti sa faci stropirile contra viermilor, la scuturarea florilor si cand fructul e cat o aluna, ca sa te poti bucura de fructe! Si vezi cum merge, daca are efect o mai faci si in anii urmatori, daca nu, renunti  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Gabi, ce altceva mai faci cu merele? Si noi avem multe si mai caut idei. Anul trecut am facut vreo 50 de sticle de suc, insau sunt prea incantata :-\ pus la sticle isi pierde aroma si dulceata! Eu il beau, nu e rau, dar nu e ce credeam. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Larisa-i cu merele !!! Eu nu am decit merisori mici.Au abia doi ani pe rod. La mine daca intru pe iarna cu 100kg tot ar fi putin. Romel maninca mere in abuz, cu as zice eu. 2kg pe zi e o nimica !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabif1966

Quote from: claude on February 19, 2014, 10:46:38 PM
Eu zic ca poti sa faci stropirile contra viermilor, la scuturarea florilor si cand fructul e cat o aluna, ca sa te poti bucura de fructe! Si vezi cum merge, daca are efect o mai faci si in anii urmatori, daca nu, renunti  ;)
Multumesc Claude ... asa voi face  :yrk
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Penelopa

Toti producatorii sunt de aceeasi parere, chiar daca nu o recunosc public: nici fructe, nici legume nu se fac daca nu le stropesti chimic atunci cand e nevoie!!!!

einsteinitza

Voi cred ca va aduceti aminte ce probleme aveam eu cu trandafirii de la patarea neagra, ma omora cu zile! Stiam ca e frecventa in zona umeda, cu ploi frecvente si vara, dar era un cosmar. Cautam mereu substante pentru asta. La un moment dat, am adoptat tqctica Cine nu vrea sa traiasca la mine moare, ca eu nu mai pot. Eram mereu contra timp. Si de trei ani, de cand aproape nu mai stropesc decat daca e ceva grav, singurul care e atacat tare de patare e Ferdinand Pichard, singurul. Restul, ici colo. Eu sunt convinsa acum ca tine si de rezistenta plantei, pe care si-o creeaza in timp, ca nici ea nu vrea sa moara. In privinta fructelor, deocamdata stam bine, singurii care imi punrobleme sunt prunii, care au mai aruncat din fructe. Nu reusesc sa nu am stropiri chimice deloc, cred ca e o utopie, dar in orice caz nu mai stropesc cu program din asta non stop! Cand vad ca se ingroasa gluma, stropesc. Acum doi ani de ex nu am stropit deloc, si am avut din plin de toate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Quote from: gabriela jalba on February 20, 2014, 08:03:39 AM
Larisa-i cu merele !!! Eu nu am decit merisori mici.Au abia doi ani pe rod. La mine daca intru pe iarna cu 100kg tot ar fi putin. Romel maninca mere in abuz, cu as zice eu. 2kg pe zi e o nimica !!!
Es ,cind eram acasa,dupa ce alegeam merele bune ,nepatate,pentru iarna ,restul le curatam si faceam un gem asortat din gutuie ,mere, pere ,prune.socrul meu avea peri de toamna si prune care erau bune cind le pisca un pic bruma.Din pacate nu le stiu numele la pruni dar perii erau de untoasa mosc,parca .
In ultimii ani ,din cauza ca nu au fost stropiti la timp abia am avut de pofta toate  cu viermi,cadeau de timpuriu,

Penelopa

Pe acest considerent merg si eu, Einsteinitza!
Cand vad efectele unei boli sau daunatorii care-si fac aparitia, trec la stropiri chimice.  Cel mai urat imi e de omizi.
La pomi m-am obisnuit sa le fac, obligatoriu, stropirea de iarna. Dupa aceea, mai vad eu in functie de situatii.
Preventiv n-am prea stropit nimic, dar cred ca de anul acesta am sa fac stropiri la pomi in timpul infloririi, poate asa imi mai lasa viermii si mie ceva fructe intacte  ;D
Cu plantele, la fel ca si tine, le las sa mai lupte si ele (evident ca le ajut atunci cand se impune) si nu mai plang dupa cele pierdute. Care rezista, bine, care nu ... altele, din cele care suporta bine conditiile din gradina mea.

claude

Quote from: einsteinitza on February 20, 2014, 10:54:36 AM
dar in orice caz nu mai stropesc cu program din asta non stop! Cand vad ca se ingroasa gluma, stropesc. Acum doi ani de ex nu am stropit deloc, si am avut din plin de toate.

Eu zic ca depinde si de sezon, cat e de ploios sau secetos, in combinatie cu temperaturile, favorizant sau nu pentru diversi daunatori sau boli. De-aia si eu stropesc la nevoie, in functie de ce anume ma ameninta, indiferent ca e vorba de plante decorative sau fructifere. 

Quote from: Lara on February 20, 2014, 12:04:09 PM
dar cred ca de anul acesta am sa fac stropiri la pomi in timpul infloririi, poate asa imi mai lasa viermii si mie ceva fructe intacte  ;D

Lara, nu in timpul infloririi ci la scuturarea florilor se face prima stropire pentru viermi, daca stropesti in plina inflorire omori polenizatorii!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

mihail

@CristinaF,

Evident ca-n perioada de vegetatie.

@Claude.

Iti respect opinia.

cristinaf

De repetat am repetat si eu, dar numai in cazul fungicidelor. In cazul insecticidelor nu inteleg de ce as face asta.
Chiar producatorul specifica in cazul Decisului ca poate fi folosit MAXIM de 3 ori pe sezon, in rest sa se faca alternanta cu insecticide din alte grupe chimice.
http://www.bayercropscience.ro/produse.php?action=produse&prod=87&subcatIDg=9

Vecinii au inceput taierile la pomii fructiferi, sa-i opresc? +ham

larisa

Chiar de vrei sa-i opresti ,nu vei putea ,asa ca fiecare face cum vrea ,cum poate si .....cind poate.Daca esti pe loc ,adica iti vezi gradinuta in fiecare zi,stii dupa un timp cind trebuie sa faci lucrarile necesare.Daca iti vezi gradina numai la sf de saptamina sau mai rar ,vei face si tu dupa cit de stringenta e problema.cum facem si noi ,toti.Daca te duci si intrebi la fitosanitare ,te trezesti cu o gramada de produse chimice ,scumpe  si daca ai ratat momentul stropirii ,adio.Spun din experienta mea .De multe ori nu ajungeam la timp la gradina si ratam momentul stropirii,sotul mai sprituia cu restul solutiei de la cartofi si pe pomii fructiferi dar era pentru omizi ,ca viermii deja isi aveau culcusul pregatit.Un program sistematic ,cred ca ar ajuta ,dar asta inseamna sa fii la momentul potrivit acolo,in gradina ,sa vezi tu ,din timp ca ceva nu merge bine ,ca daca vezi cind e deja invadat pomul de tot felul de daunatori ,treci la masuri drastice.

claude

'Neata tuturor, ce mai faceti? La mine ieri toata ziua s-a chinuit sa ploua, vreme naspa, azi la fel, innorat, mohorat, n-am chef sa fac nimic  :-\  Cred ca o sa trandavesc putin, ca ieri am facut ceva gropi de plantare si am si plantat 3 trandafiri asa ca azi e mai bine sa sed frumos pe popoul meu ca altfel spatele meu intra de tot in greva  ;D   E tare nasol sa nu mai poti munci cum trebuie  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Eu sunt in greva de asta toamna, adica de atunci n-am mai facut nimic! :D
Oricum la mine inca este noroi iar azi batea un vant cam rece.

mihail

@CristinaF,

De ce ?...foarte simplu, am postat intial, specificand ca fac vorbire despre un tratament preventiv. Aplicandu-l, deobicei pe tot parcursul sezonului nu mai sunt necesare alte interventii fitosanitare.
Tu esti libera sa procedezi cum crezi de cuviinta.

einsteinitza

Si la noi e urat si umed, mohoreala! Desi zilele trecute am avut elan, azi m-am dezumflat!
Claude, stai potolita, nu merita sa intepenesti pentru doua tufe, ia-o mai incet!
Sera mea deja produce, de o saptamana mancam verdeturi de acolo! Sunt foarte fericita ca mi-a iesit figura!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Foarte fain, Es! Daca tot ai sera sper ca ai semanat deja cateva fire de rosii, pe care sa le plantezi in sera si sa mananci rosii cand noi vom avea la ele doar flori  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Super !!!! Felicitari  Es !!! Sa-ti produca sera din plin , si sa va bucurati mult de toate.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Multumesc fetelor, voi m-ati impulsionat! In privinta legumelor nu prea aveam mari succese, dar vad ca incet invat!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro