Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

na capatina face capatina trage asta este sper sa rezolv cit mai repede problema ca mie nu imi place prin spitale  si s anu ma tina nu stiu cite zile pe acolo na ...

ati

Nata Buna Tuturori
Vad ca pana acum toata lumea era in concediu asa ca cum vine frigul ar fii cazul sa mai inviorom acest forum ca tare ar fi pacat pentru ea
Asa ca m am gandit ca ar trebui sa vina cat mai multe lume la laudat cand nu mai are nimic de facut prin gradina .
Ce ziceti  ;)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

geodezia

neata Ati si bine ai revenit ne bucuram sa te avem iar printre noi ..ce noutati ne-ai mai adus de pe unde ai fost ? +hug +hug

einsteinitza

Da, haideti la laudat! :D
Tu cu ce te lauzi Ati? Ai unde sa pui tot in sera, mai aveti loc in casa?


Si eu ma gandeam sa incep de azi sa duc incet ghivecele la adapost. Dar sunt muuulte, trebuie spalate, aranjate.....uf, nu putea sa mai astepte macar pana luna viitoare?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 =)) =)) =))
sau pina in ianuarie tu  asa vroiam si eu  na acum mai am putine vreo 30 asa ca te cred ca iti vine rau ai grija la limacsi ca pe mine ma maninca de nervi si in casa am pus optimol dar tot mai sunt

ati

Buna seara Doamnelor Domnisoarelor si Domnilor
Cu timpul asta urat nici nu stiu de unde sa incep mi sau dus multe plante ca nu am avut timp de ele cauza sa nu ma intrebati ca nu stiu poate nenea lene dar am hotarat ca voi incepe din nou sper ca voi avea putere .
Am inceput deja sa umplu prima data casa scarii si am zis ca cele mai pretentioase si cele care mai scot cate o floare ca vara asta nu prea mau alintat  am pus asa la rand Strelitzia nicolai una dintre ele ca toate nu o pot pune ca au deja peste 3 metri si sunt cam grele asa ca una mijlocie multe dintre hibiscusi ca acum le a apucat infloritul si sunt pline de boboci cativa palmieri mai sensibil care nu o pun in pivnita ca acolo trebuie sa incape cel putin 30 de bucati  mai ales cele mari peste 2 metri am dus si canarina canariensis ca este plin de flori si boboci banaul rosu si aca nu mai stiu ce si am dus si in sera citricele si din acele sunt vreo 12 bucati de diferite soi  incepend cu lamaiul si terminad cu buddha's hand.Nu prea lungesc acum ca si acum ies afara sa mai transplantez cateva care a ramas fara panat si trebuie neaparat  .Am mai adunat cate una nu foarte multe plante si seminte toate din grecia ca toata vara pe acolo am petrecut  :)
Acum ies la lucru cand termin mai vin o seara placuta tuturori .
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

paraschivvvv


ati

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

geodezia

d-l Ati  tot vrednic spor la treaba  :yrk :yrk :yrk

einsteinitza

Felicitari Ati, mereu in cautare de frunuseti deosebite!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ati

Va multumesc va multumesc
Dar este foarte obositor  din pacate .
Mai incolo cum ma lasa timpul am sa pun si niste seminte la poze si niste seminte
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Rux

Buna Ati  si bine ai reveit .
Asteptam pozele promise. :-bd

gabi_gabriella

Bine si revenit Ati si sport la treaba !Sa nu uiti de poze  :)

claude

Buna...ce-o fi, dimineata, seara, nu conteaza, eu vreau sa va arat si oua ce apus frumos a fost la mine azi...

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

ati

Asa da claude
Super fain  ;)
La noi cam nasol mainaite m-am uita afara si ma cam sperie ca mai am afara multe plante .
Geamul de la masina este cam alba acum ies sa vad ce sa intamplat sper ca banani nu sau dus .
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

ati

Cam asa stau acum cu sera dar si garajul este inca plin numai am pus la protectie ca afara -3 si nu ar fi ramas prea mult din ele de pivnita sa nici nu vorbesc si inca palmierii sunt afara si banani nu sunt acoperiti nici palmieri care ierneaza afar dar cu ele numi bat capul caei au mai prins si timpuri mai grele  :)




Deja sunt puse si lateralele si incalzit ca altfel deja era tocana de legum  :D
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

einsteinitza

Maaama, ca soldatii! +hypno
Ma tot uit, ce naiba e chestia aia lunga lunga cu o portocala in capat, din ghiveciul lamaiului?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ati

Aia este un copacel de portrocala si a cazut portocala de pe el  :D
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

geodezia

neata  frumos afara dar sarbatoare
LA multi ani de sf Mihail si Gavril  :x :x :x :x

anasstasia

Cine ma ajuta cu o informatie? Trebuie sa primesc un plic din bulgaria cu niste seminte de rosii. Cred ca a trecut mai mult de o saptamana de cand l-a trimis si...nimic. Astazi cel care mi-a trimis plicul m-a intrebat daca l-am primit. Vroiam sa va intreb unde primesc plicul: in cutia postala, la posta de cartier sau e o posta speciala de unde ridic corespondenta din strainatate? Nu ar trebui sa primesc aviz oricum?

Rux

Pai daca l-a trimis  prin coletarie,atunci trebuie sa primesti aviz. Daca l-a trimis ca  simpla corespondenta ,atunci il primesti in cutia  ta postala ,daca cineva nu va avea curiozitati..
De ce nu il intrebi care-i metoda folosita de el?


anasstasia

A trimis un plic simplu.

Am facut RMN-ul  ;D
M-am informat o saptamana intreaga si am citit tot felul de povesti legate de rmn. A contat mult acest lucru, mai ales ca cei care mi-au facut RMN-ul nu mi-au spus nimic,nu m-au pregatit in niciun fel, ceea ce nu este OK. Este o experienta traumatizanta pentru multi daca nu stiu la ce sa se astepte.
Eu am asociat zgomotul cu muzica si ii gasisem si ritm  ;D Nu am avut curajul sa deschid ochii insa. Cand m-a introdus in cosciug (cu capul inainte, evident), am vazut tavanul la cca 20 cm de nasul meu si mi-am zis ca pentru linistea mea psihica mai inchid ochii. Si chiar a fost OK. M-am imaginat la tara fugind cu cateaua vecinilor printre trandafiri, ma gandeam la goblenurile pe care doream sa le incep, mi-am facut tot felul de planuri.
Cand s-a oprit muzica (eu la zgomotul acela nu-i pot spune decat muzica), chiar am fost dezamagita, credeam ca va mai dura  =))A fost ceva de genul: atat???  :P Deci pregatirea psihica este esentiala.

Am primit in schimb si rezultatul RMN-ului si nu prea e de bine:
- rectitudinea coloanei vertebrale - modificari de statica
- mici osteofite (ciocuri pe coloana cervicala)
- discuri intervertebrale deshidratate
- protuzie discala C5-C6 (mica hernie)
- protuzie discala C6-C7 (mica hernie) in contact cu radacinile nervoase C8 (de acolo si durererea continua)
- modificari degenrative discale si vertebrale

Ce sa zic, stau bine :batt: Din pacate, am estimat corect diagnosticul dinainte de a merge la doctor, insa nu ma asteptam la 2 hernii. Maine merg la neurolog. Prevad si un guler cervical si fizioterapie. Sper sa se termine cu durerea, ca e cumplita.

Sanatate tuturor, ca o apreciem atunci cand nu o mai avem.


trandafira

Sanatate multa!Fizioterapie,diclofenac cu pansament gastric, in niciun caz sa nu gandesti vreodata o operatie.

Rux

Draga Anasstas,multumim ca impartasesti cu noi toate acestea.
Ai grije de tine si multa sanatate!