Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

LA multi ani in 2015
eu am inceput puternic adica am terminat un goblen se numeste Ducesa si am inceput altul anume Fata cu flori
sper sa va placa
sunt pictate ca nu am rabdare dupa diagrama

anasstasia


Penelopa

Te felicit si te admir, Geo, pentru rabdarea si vointa de care dai dovada! :o
In copilarie am cusut si eu carpete cu punct romanesc, dar acum nu mai vad nici sa bag ata in ac  ;D

Trofin Petrina

Foarte frumoase Geo! Felicitari  :x
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

geodezia

multam
eu folosesc o casca cu lupauite modelul aici ca nici eu nu mai vad cu ochelarii

einsteinitza

Buna dimineata, brr, ce ger, noroc ca iese si soarele!  Azi am de inceput operatiunea rasaduri, sa vad de unde iau pamant....poate in sera sa nu fie bocna! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Deja? Te-ai apucat devreme. O sa ai timpurietate. Eu incep din martie.

trandafira

Eu am pus de pe 1 ian 5 plicuri de lavanda si 1 plic de nu-ma-uita.

einsteinitza

Da, am inceput cu cele care merg mai devreme, mai rezistente la ger. Nu cu rosii si vinete, in nici un caz. Praz varza de bruxelles, andive, telina de frunze si radacina,.......


La Baumax au reducere de 50 la suta la ce le-a mai ramas, e cam gol de fapt. Dar mai gasiti eva seminte, pastile de turba, pamant, ingrasaminte, ghivece, tavite....se desfiinteaza firma!

Tranda, ai mai incercat lavanda? Mie mi-a mers extrem de greu u semintele, am abandonat..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

In fiecare an am pus si am deja tufe pe care le-am tuns si le-am butasit. Tin 24 ore semintele in atonik diluat si ies toate semintele.De fapt doresc sa fac o plantatie de lavanda pentru extragerea uleiului. Este master plan-ul meu pt viitorul an. Am arat terenul si in primavara voi cumpara si planta  butasii de  Lavandula angustifolia.

claude

Neata pe la pranz! Brrrr, mi-era teama ca-mi ingheata gainile, azi noapte pe la 2 umblam cu lanterna la cotet sa verific situatia  ::)  Diseara le bag in cotet bec cu infrarosu, ca pare-se ca va fi noaptea cea mai friguroasa si n-am chef sa ma trezesc cu situatie limita incat sa car noaptea gainile in casa  :D

Trandafira, m-ai nimerit, acum studiez si eu situatia cu lavanda...ai semanat seminte profesionale sau hobby? Ca la alea hobby slaba nadejde sa-ti rasara de o plantatie...

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Daca au ceva fan si cotet etans, nu ingheata. Nu fii chiar asa speriata, ca sunt destul de rezistente!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Au paie pe podeaua cotetului, cotetul l-am imbracat in folie dar chiar etans nu e, fata am lasat-o libera, mai e cate 1 mm intre scanduri, m-am gandit ca au nevoie si de un pic de aerisire.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Quote from: claude on January 07, 2015, 12:01:53 PM
Neata pe la pranz! Brrrr, mi-era teama ca-mi ingheata gainile, azi noapte pe la 2 umblam cu lanterna la cotet sa verific situatia  ::)  Diseara le bag in cotet bec cu infrarosu, ca pare-se ca va fi noaptea cea mai friguroasa si n-am chef sa ma trezesc cu situatie limita incat sa car noaptea gainile in casa  :D

Trandafira, m-ai nimerit, acum studiez si eu situatia cu lavanda...ai semanat seminte profesionale sau hobby? Ca la alea hobby slaba nadejde sa-ti rasara de o plantatie...


Hobby, pentru gradina de flori. Dar doresc sa studiez problema culturii de lavanda. Inteleg ca semintele profesionale trebuie cumparate din Franta.

claude

Gata, am rezolvat gainile, le-am pus in cotet bec cu infrarosu, afara sunt deja -17 grade iar in cotet sunt -8, deci n-o sa mi le gasesc stane de gheata! Mi-e si teama sa ma gandesc pana la cat va cobora temperatura la noapte, la mine noaptea trecuta au fost -22!

Trandafira, seminte profesionale se gasesc si in Ro, dar doar de Lavandula angustifolia, varietatea Munstead am inteles ca e buna pentru ulei. De Lavandula x intermedia Grosso, cea care se foloseste cel mai mult pentru extractia de ulei pe plan mondial, nu gasesti seminte, eu am gasit o cultivatoare care zice ca are Grosso, adus din Franta.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

ia vedeti la seminte profesionale la anthesis nu gasiti
ca stiu ca astia au seminte profesioanle

trandafira

@ Claude. Hai sa cautam, cine gaseste ia si pentru cealalta.
Multumesc Geo.

claude

<la anthesis au seminte profesionale de L. angustifolia Munstead. Din cate am gasit e buna pentru ulei, dar, cum iti spuneam, angustifolia e cu productie mica de ulei, pentru produsele de lux, depinde ce doresti tu!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, crezi ca va merge la tine in gradina?
Din cate stiu Grosso e iubitoare de uscaciune si caldura, crapa tulpinile la frig umed. Am avut si eu pitici cativa ani cu levanticile, , mi se parea ca sunt extrem de potrivite langa trandafiri. Dar apoi a venit Schnuppe cu pasiunea lui pentru salvie, si mi-am dat seama ca e o alternativa. Mai induratoare dar fara parfum!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

http://www.tocmai.ro/butasi-lavanda-14780278.html
Is la iesirea din Pascani. Am luat si eu in vara de la ei.  Acesti butasi inradacinati sint plante marisoare. Gommez pote confirma.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Ar fi de stiut ce varietate sunt!

Es, Munstead e cea mai rezistenta varietate de lavanda, la inghet vorbesc.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Hai ca ne intelegem! =))
Vorbeam de x grosso
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Buna dimineata spre noapte de-a binelea. Azi mi-au sosit doua colete cu seminte, mai ales de legume. Cred a am dat in boala semintelor, ca mai aveam si de anul trecut o gramada! Parca toate mi se par interesante...si tot comand. ::) nu mai am loc de trandafir asa ca am trecut pe chestii mai mici, rasadurile! Am umplut anul trecut toti vecinii cu ele!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia


claude

Pai Es, poate ii umpli cu radaduri si anul asta, dar contra cost  ;)   Poate vecinii tai nu sunt atat de milogi ca satenii mei  ;D   Ca pe mine m-au apucat rau nervii cand m-am trezit cu o tanti, taranca din mosi-stramosi, care a venit sa-mi ceara rasaduri de rosii...am intrebat-o daca a avut necazuri cu ale ei si mi-a raspuns ca nu, nu a facut rasaduri...Asa ca am trimis-o la plimbare  ;D  Sa nu-mi spuneti ca sunt afurisita  :D Adica eu ma chinui,platesc om sa-mi aduca gunoi, sa-mi faca patul rasadnitei, fac rasadnita, ud, ingrijesc, da jos geamul, pune geamul si ea vine senina si-mi spune ca ea nu face rasaduri  ::)  Asa ca i-am spus senina ca e 2 lei firul de rasad de rosii...si s-a razgandit, nu i-a mai trebuit  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot