Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nu sunt xontra cost, ci la troc. Am dat rasaduri de toate felurile si am primit doua carute de balegar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Si eu am dat anul trecut la 2 vecine, la fiecare vreo 30 de fire de rosii iar in vara mi-au spus ca nu au facut mare branza cu rasadurile mele, ca nu le-au prea mers, imi cam spuneau ca am avut rasaduri proaste desi eu le-am dus plocon...
Cum rosiile mele erau de pozat si au culesc din iunie pana la inceputul lui octombrie, iar eu nici macar nu am fost acolo sa le ingrijesc normal ca nu le-am crezut. Asa ca anul asta nu vreau sa le mai dau.
Nu Claude, nu esti rea. Munca e grea, nu o mai face toata lumea. Tu iti sti problemele de sanatate si cu toate astea nu stai. Asa ca...ori iti este munca platita, ori sa plece de unde au venit!

claude

Da, Anas,  sunt unii nesimtiti rau, puturosi de numa', ce ma enerveaza pe mine este ca isi gasesc mereu fraierul, pana la urma, cineva tot se indura sa le dea! Am dat si eu cu tot dragul la unii-altii, dar sunt unele persoane la care nu suport sa le dau, cand vad cat sunt de nemernici  ::) 

Es, ai facut o afacere buna!  :D  Din fericire eu am o sursa buna de balegar, in vecini, nici nu trebuie sa-l platesc!  Dar acum mi-am luat si seminte de phacelia, anul acesta voi semana intre randurile de legume si pe bucatica de teren care ramane necultivata, este planta-ingrasamant foarte buna! In plus, daca o lasi sa infloreasca, ca sa-ti faci o mica recolta de seminte,o sa faci fericite o multime de albine!!!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Neaţa.
Acelaşi lucru l-am păţit şi eu, Anasstasia.  >:(
I-am dat unui nene vreo sută de fire casă mă bombăne în vară că-s roşiile mici, că i-am dat numai soiuri proaste, că se fac târziu... şi el stă toată ziua-n cârciumă, un vişin l-am rugat şi eu să-mi taie şi mi l-a lăsat cioplit pe jumătate că i se făcuse rău. Anul ăsta nu-i mai dau nici nici iarbă.  :P
Dar am şi vecini cărora le-am dat şi au fost mulţumiţi, au apreciat şi mi-au tot spus cum le merge, că le place etc. Lor, le dau cu dragă inimă. (Observaţi că deja împart răsadurile pe care nu le-am semănat  =)) )

gomez99

Quote from: trandafira on January 07, 2015, 10:57:28 AM
In fiecare an am pus si am deja tufe pe care le-am tuns si le-am butasit. Tin 24 ore semintele in atonik diluat si ies toate semintele.De fapt doresc sa fac o plantatie de lavanda pentru extragerea uleiului. Este master plan-ul meu pt viitorul an. Am arat terenul si in primavara voi cumpara si planta  butasii de  Lavandula angustifolia.

daca va tenteaza e la alexandria un CAP care de 2 ani pregateste o cultura de lavanda. ei sint specializati pe miere, da cred ca or sa mearga si pe ulei. poate ar fi un cumparator pentru productia voastra si un consilier pentru cultura.
http://reginamierii.ro/
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Interesant, dar deocamdata nu scrie nimic de levantica. Probabil nu au inceput inca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

trandafira

Quote from: gomez99 on January 10, 2015, 11:19:49 AM
nu se lauda cu asta.
Multumesc pentru informatie, poate ma reped pana acolo.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Mai facem schimb de seminte? Eu am ceva seminte de tomate. E adevarat ca nu am mare lucru si nu sunt multe seminte dar poate sunt interesati.

claude

Anas,da, vezi ca s-a deschis banca de seminte pentru anul acesta! Pregateste semintele si trimite-le lui Es!  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Pai unde e postarea?? Es, imi trimiteti adresa te rog? Sau cine o are....

einsteinitza

Ce postare? Cu banca? Vezi la topicul Banca de seminte V ca e o colectie intreaga de seminte!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Buna seara, in loc de buna dimineata!
Am gradinarit azi pe o vreme superba! Am mai curatat ramuri rupte, tot felul de cazaturi, mi-am pus in solar scule si masa de ghivece.....a fost o zi plina! Deja in solar am salata , ceapa si usturoi si le pandesc sa se mai ridice putin! Cum iese soarele parca miros primavara! Desi fine februarie care, dupa mine, e cea mai urata!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Cum adica??? E luna in care eu m-am nascut, e o luna superba!  =))  ;D Mie imi place februarie pentru ca anunta sfarsitul iernii, vine martie si gata...e primavara.
Merci Claude pentru link. Nu-l gaseam, binenteles!

Radu

Bună dimineaţa.
Chiulesc azi de la şcoală.... mi-am scrântit piciorul stâng. Pe bune.
La vârsta mea mi-a trebuit antrenament, exerciţii de mobilitate.
Am uitat că nu mai am 17 ani, să fac şpagatul fără încălzire. Parcă ieri a fost...  ::)
Asta înseamnă că trimit coletul cu seminţe pentru bancă mâine... dacă pot să mă mişc onorabil pe trotuar.  =))

Profit de moment să întreb: am seminţe de dovleci uriaşi (mulţumesc Es), dovlecei galbeni şi tărtăcuţe ornamentale, tigve cum le spunem noi, dar mari - cam jumate de metru lungime. E cineva interesat? Să nu încarc pachetul, dacă nu trebuie...

einsteinitza

Vreo doua e dovleciuriasi vreau eu, te rog....
Radu, nu e graba! Mai este timp. Fa-te bine ca nu e de gluma, nu il forta inainte de vreme! Sanatate!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Si eu as vrea cateva seminte de dovleci uriasi si de tigve. Multumesc Radu!

Radu

ok, pun şi seminţe de dovleci şi tigve.  :-bd

Radu

Revin cu o poză... cam aşa arată tigvele. Asta e una mică, înainte de-a o diseca.


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Vreau să le las să se usuce şi să fac din ele nişte vaze pentru flori şi să încerc să fac o veioză/lustră. Asta din poză nu e uscată: când se usucă bine are o culoare maronie foarte frumoasă.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ce frumoase sunt! La mama la tara,acum ani de zile transportau apa in ele. Imi sunt tare dragi.