Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Pentru ca am o dispozitie speciala, simt nevoia sa va spun o poveste. O poveste de dragoste, auzita luni, 1 martie, la emisiunea Sinteza zilei, spusa de Mircea Badea.

In urma unor analize medicale, doctorul ii spune unui pacient:
- Stimate domn, ma tem ca nu am vesti prea grozave, de aceea v-as sfatui sa va internati cateva zile pentru niste investigatii mai amanuntite.
- Nu pot, raspunde pacientul. Chiar nu pot. Stiti, eu in fiecare dimineata, la ora 8, beau cafeaua cu sotia mea.
- Dar sunt sigur ca puteti sa o anuntati, e vorba de sanatatea dumneavoastra.
- Nu pot... sotia mea e internata intr-un azil...
- Pai tocmai de aceea, va intelege si mai bine, daca si dansa are probleme.
- Nu, nu va intelege. Sotia mea are Alzheimer de cinci ani si nu mai stie cine sunt...
- Pai daca tot nu stie cine sunteti... ce mai conteaza... :o
- Da, dar eu stiu cine e ea.

M-a impresionat intr-un mod cu totul special.
Si cred ca asa e: cred ca iubirea si bunatatea nu vine in primul rand de la ceilalti, ci de la tine. E imposibil daca tu iubesti, neconditionat, sa nu primesti cel putin tot atata iubire cata oferi. Asta o stiu sigur.
:)

mihail

FABULOS !
Am pierdut emisiunea,dar uite ca Cineva,a dorit ca cel putin eu,sa iau nota,sa aflu.Este o lectie de viata.

Ionela

Iubirea si prietenia sunt vase comunicante, asa incat OZI, tu ai dreptate! Sa ai o zi speciala  :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

georgette


Quote from: ozimandias on March 03, 2010, 08:44:39 AM
E imposibil daca tu iubesti, neconditionat, sa nu primesti cel putin tot atata iubire cata oferi. :)
Ozi e frumos ce spui..dar nu cred ca este si aplicabil in viata de zi cu zi! daca iubesti neconditionat nici nu se pune problema sa astepti  aceeesi iubire inapoi,de aceea se numeste iubire neconditionata! Ma gandesc la Creator: cat isi iubeste el creatia si cat ea pe El! ;)
Deci nu pot sa zic ca iubesc si primesc tot atat inapoi pentru ca nu e perfect real decat in relatia  individ si Creator,in rest dau din toata inima  pentru ca asa simt si nu cantaresc daca primesc in aceeasi masura!

edit later: am modificat prin adaugarea quote

vernil

Era odata o insula, unde traiau toate sentimentele si valorile umane: Buna Dispozitie, Tristetea,Iubirea, Timpul, Intelepciunea Orgoliul si multe altele .... Intr-o zi,  sentimentele fura anuntate ca insula sta sa se  scufunde, si isi pregatira navele de plecare. Doar  Iubirea ramase pana in ultimul moment. Cand insula fu  pe punctul sa se scufunde, Iubirea decise sa ceara  ajutor. Bogatia trecu pe langa Iubire cu o barca  luxoasa, insa refuza sa ia pe cineva in barca ei incapatoare ... Cand a cerut ajutorul Orgoliului , a primit acelasi refuz categoric ... La fel s-a intampplat cu Buna Dispozitie, Uratenia, Tristetea si multe altele ....Intr-un tarziu auzi o voce ce-i spuse: "Vino Iubire, te iau cu mine" Cel care vorbise era un batran . Iubirea se simţi atat de recunoscătoare si plina de bucurie incat uita sa il intrebe pe batran cum il cheama. Cand sosira pe tarm,  batranul pleca. Iubirea isi dadu seama cat de mult ii  datora si intreba Cunoasterea: "Cunoastere, imi poti  spune cine m-a ajutat? " "Era Timpul" raspunse  Cunoasterea. "Timpul?" se intreba Iubirea, "Dar de ce  tocmai Timp m-a ajutat?" Cunoasterea, plina de  intelepciune, ii raspunse: "Pentru ca numai Timpul e  capabil sa inteleaga cat de importanta e Dragostea in  viata".

Am primit-o pe mail, sper sa nu va fi plictisit cu ea.



Ionela

Vernil, este superba povestea! Iti multumesc ca ai impartasit-o cu noi!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

georgette

Deloc Vernil! (vorbesc acu in numele meu.. ;D ) dar are perfecta dreptate! O colega imi spunea ca isi doreste multi bani,ca banii o scot din orice stare depreciata... ca poate avea orice cu ei...i-am raspuns ca singurul lucru pe care merita sa ti-l doresti in viata dupa sanatate, este Iubirea (daca ai sanatate, poti aprecia corect totul )! M-a privit cu o unda de ironie si neincredere dar asa ca in povestirea ta,Timpul m-a invatat adevarata valoare a lucrurilor si sentimentelor!

penelopa

Da-ţimi, voie, să vă contrazic şi eu cu părerea mea:
Pe mine, Timpul m-a învăţat că NIMIC nu poţi avea fără bani .... nici măcar sănătate. >:(  Iar sentimentele, cu timpul, se erodează.  :(

Marmoset

Eu tocmai am aflat ca pe forumul asta se practica cenzura intr-un mod total grosolan! Sa le fie rusine celor ce-au sters postarile de la topicul "De ce iubesc plantele otravitoare?"   >:( >:( >:( E josnic!

simonaelena

Pene, in mare parte ai dreptate. Insa am intalnit oameni care aveau atatia bani, incat nu mai stiau cum sa-i cheltuiasca si care au murit din cauza cancerului. In cazul lor, banii nu au fost de folos.

simonaelena

Quote from: Marmoset on March 03, 2010, 02:20:23 PM
Eu tocmai am aflat ca pe forumul asta se practica cenzura intr-un mod total grosolan! Sa le fie rusine celor ce-au sters postarile de la topicul "De ce iubesc plantele otravitoare?"   >:( >:( >:( E josnic!

Eu m-am tot mirat de ce nu au legatura postarile intre si am dedus ca asta s-a intamplat.

Ionela

Fetelor, postarile nu sunt sterse ci mutate, intru dezinflamarea spiritelor. Presupun ca o putem numi cenzura... Acum nu stiu ce e de facut! ??? ???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Eu stiu ca in tot raul se gaseste si un strop de bine, fiindca nimic nu e intamplator. Asa a fost sa fie.

Marmoset

Mi se pare total inuman si incorect ca au fost sterse! Dar n-au fost postari laudative la adresa cuiva, ci surprindeau niste aspecte din viata noastra de zi cu zi, ce-i drept, din capitolele ei dureroase!
Hmm..., dezinflamarea spiritelor? Eu spun ca tot josnicie e, chiar daca se ascunde, aparent, sub bune intentii! Dar "bunele intentii" ale unora de aici au facut mult rau uneori, asa ca nu ma mira faptul ca s-a recurs la asa ceva!
Sa le fie rusine celor care au sters postarile!

vernil

Quote from: penelopa on March 03, 2010, 02:16:51 PM
Da-ţimi, voie, să vă contrazic şi eu cu părerea mea:
Pe mine, Timpul m-a învăţat că NIMIC nu poţi avea fără bani .... nici măcar sănătate. >:(  Iar sentimentele, cu timpul, se erodează.  :(

Adevaratele sentimente nu se erodeaza niciodata, raman vii atat timp cat traieste persoana ce le poarta in suflet. Banii, Pene, sunt doar forma fizica a muncii fiecaruia, asa mi-a predat mie profesorul de economie politica  ;D Numai ca in societatea noastra ei au devenit extrem de importanti, pentru unii, sunt mai valorosi ca oamenii  care nu ii au  >:(

Ionela

Quote from: penelopa on March 03, 2010, 02:16:51 PM
Da-ţimi, voie, să vă contrazic şi eu cu părerea mea:
Pe mine, Timpul m-a învăţat că NIMIC nu poţi avea fără bani .... nici măcar sănătate. >:(  Iar sentimentele, cu timpul, se erodează.  :(


Ce ciudat sa spui asa, Pene. Sanatatea de multe ori ti-o strici gonind dupa bani, timp in care ti se erodeaza si sentimentele :( Totul este o chestiune de echilibru, sa stii cand sa pui punct,cand sa tragi linia. Cine-i responsabil de faptul ca ajungi la medic cu cancer in stadiu terminal cand nimic nu te mai ajuta? Faptul ca nu iti pretuiesti sanatatea pana nu o pierzi - este in firea omului, in codul genetic!  
Poti avea multe fara bani, desi nu fac parte din sfera materialului. Cele mai inaltatoare momente din viata unui om... sunt oare direct generate de posesia banilor? Evident ca sunt importanti, foarte importanti, dar mai important este scopul in care ii folosesti. Asa incat am ales sa cred in reactia inversa: cu sanatate si sentimente pozitive obtii si banii pana la urma! Reciproca nu e neaparat valabila.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

ozimandias

Quote from: georgette on March 03, 2010, 12:37:38 PM

Ozi e frumos ce spui..dar nu cred ca este si aplicabil in viata de zi cu zi! daca iubesti neconditionat nici nu se pune problema sa astepti  aceeesi iubire inapoi,de aceea se numeste iubire neconditionata!
Dar Gerorgette, n-am spus ca astept inapoi nimic. Ci ca primesc cel putin atata iubire si bunatate cata ofer. Nu cel putin... muuuult mai mult.
Asta e o costatare.
Am sa iubesc pana la lacrimi in fiecare primavara ghioceii. Nu doresc nimic de la ei. Dar imi umplu sufletul de bucurie si de bine. Asta e un exemplu  ;)

Marmo, postarile acelea nu au fost sterse, au fost mutate.
Cred ca cine a luat aceasta hotarare a facut-o tocmai pentru ca unele dintre ele erau mai mult decat un OM poate suporta. Probabil ca ideea a fost sa nu mai amarasca si alte suflete.
Nu cred ca s-a dorit cenzura. Cred ca s-a dorit protectie.
:-*

Marmoset

Ozi, daca s-a dorit protectie, atunci sa fie facut un topic anume cu postarile acelea, si sa fie inchis, sa nu mai poata posta nimeni!
Sau nu da bine forumului faptul ca unii iau apararea unei categorii defavorizate atunci cand altii o ataca?
Nu-i protectie asta, Ozi! E micime!

vernil

Am aflat ca in Dubai, anul trecut, a fost un val de accidente ciudate in domeniul constructiilor. De fapt, cei veniti sa lucreze la ridicarea cladirilor de acolo se aruncau de la etajele superioare, ca si cum era un accident de munca. Contractele de munca predeveau ca in cazul oricarui accident mortal de munca va fi despabugita familia lucratorului cu 5000 dolari. Iar acei amarati se sacrificau, fiindca stiau ca familia lor va iesi din saracie si va avea ce manca ... Pana si-au dat seama patronii respectivi de drama .... insa nu le-au marit salariile ... asta nu! Dar au ridicat plase groase, de sarma, in imediata vecinatate a cladirilor, probabil ca au modificat si contractele de munca. Cam asta fac banii in societatea de azi, indiferent de tara ... Am inteles ca un romanas destept va aduce in Romania forta de munca din Asia ... sa vezi atunci somaj in randurile romanilor  >:(

penelopa

Marmo, probabil au fost mutate la Grădina Zoo!! (n-am apucat să verific).
Dar, totuşi, s-a convenit ca atunci când se mută discuţiile în alt topic, să fim preveniţi.  :(

De şters .......... ce să mai discutăm ??? Încă mă doare sufletul pentru o discuţie ştearsă care nu a jignot şi nici atacat pe nimeni.  >:(
Constat că şi aici TIMPUL uită de "iubire" şi "toleranţă",  aducând la suprafaţa partea cea mai urâtă din noi: orgoliul, răutatea şi ura.  :(
Sunt aici, pe forum, persoane care nu fac decât să vâneze greşelile celor care nu le sunt în graţii. În loc să participe constructiv la o discuţie, intervin numai pentru a da peste nas. Fac adevărate "anchete" cu mesaje "compromiţătoare" readuse ca argument etc. :o
Cred că încep şi eu să mă satur!  :(
Nu mai suport de niciun fel răutăţile gratuite.



ozimandias

Quote from: Marmoset on March 03, 2010, 02:52:44 PM
Ozi, daca s-a dorit protectie, atunci sa fie facut un topic anume cu postarile acelea, si sa fie inchis, sa nu mai poata posta nimeni!
Sau nu da bine forumului faptul ca unii iau apararea unei categorii defavorizate atunci cand altii o ataca?
Nu-i protectie asta, Ozi! E micime!
Nu sa nu se mai poata posta... ci sa nu se mai poata citi.
Si protectia nu pentru voi, Marmo, protectia pentru noi...
Iti scriu PM acum.
:-*

Marmoset

Ba ar trebui ca oricine sa le poata citi, pentru ca astfel de mentalitati exista, din pacate! Nu sunt subiecte tabu, sunt realitati! Repet, e josnic!

Ionela

Quote from: Marmoset on March 03, 2010, 02:37:42 PM
Mi se pare total inuman si incorect ca au fost sterse! Dar n-au fost postari laudative la adresa cuiva, ci surprindeau niste aspecte din viata noastra de zi cu zi, ce-i drept, din capitolele ei dureroase!
Hmm..., dezinflamarea spiritelor? Eu spun ca tot josnicie e, chiar daca se ascunde, aparent, sub bune intentii! Dar "bunele intentii" ale unora de aici au facut mult rau uneori, asa ca nu ma mira faptul ca s-a recurs la asa ceva!
Sa le fie rusine celor care au sters postarile!

Si iadul e pavat cu bune intentii, se stie, dar daca am aboli cenzura fie doar ca principiu, unde s-ar ajunge? La a ne lovi unii pe altii, a ne aduce injurii, a imparti rautati in stanga si in dreapta? Ca in orice chestiune, exista argumente pro si contra. Nu este buna cenzura pentru ca ne taie din drepturi. Da este foarte buna pentru asa nimeni nu poate fi ranit.
Parca am fi intr-un tribunal! Dar sa avem si avocat, nu doar procuror. Sa privim chestiunea sub toate aspectele - OBIECTIV.

Detasati-va de pasiune 1 minut si lasati ratiunea sa vorbeasca: discutia era offtopic? Era. Practic, teoretic, cum vreti, nu avea ce cauta acolo. La rece. Cu mintea limpede.
Probabil trebuia mutata sub un topic nou, la cafeterie, asa incat sa poata continua dezbaterile. Deschideti un topic de genul To be or not to be... cenzura si dati drumul la argumente. Sunt curioasa cat ar dura pana sa se ajunga la atac la persoana!  
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

cara

"Marile dureri sunt mute." zicea un înţelept.

Vad ca ale noastre încă pot urla din toţi rărunchii...

penelopa

Da, Ionela, şi tu ai partea ta de dreptate, dar şi eu.
Eu am o boală din naştere (n-am dobândit-o din neglijenţă) şi ca să fac ceva s-o ameliorez (că de vindecat nu se poate) am nevoie de mulţi bani.
Cu soţul meu acum, îi pot reda sănătatea numai cu bani.............. mulţi bani la doctori, mulţi bani pe tratamente, mulţi bani pe regimul alimentar.
Toată viaţa mi-am dorit să am o casă pe pământ. Acum o am .......... încă neterminată dar cu muuuulţi bani împrumutaţi (ratele bancare îmi depăşesc orice limită a existenţei). Vei spune că m-am întins mai mult decât trebuia. Nu, am facut strictul necesar iar existenţa mea este mai puţin decât modestă.
Şi încă ceva: acolo unde nu sunt bani şi iubirea moare! :(