Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

irisi atacati de ceva boli?
io n-am vazut niciodata
bunica-mea avea irisi in curte da n-a fost nici unu bolnav dupa aducerile mele aminte
iar ai meide aia violetzi(2 nuantze ,albi,galbeni si grena care ii am de vreo 8-9 ani n-au avut nika
de fapt stau linistiti si infloresc
de anul trecut m-am "procopsit" cu unii cu "pedigree" da slava domnului sunt ok
io ii curatzi de frunzele uscate doar toamna
sunt niste flori splendide si nefitzoase
imi recunosc lipsurile in materie de tratamente
am si pitici si aia la fel(sunt in mare parte peizani din punct de vedere al cantitatii) n-au aratat semne de boala
probabil ca le place pamantul lutos din gradina(in zona lor l-am imbunatatzit cu ceva compostg amestecat cu nisip de rau

penelopa

Ce mă nedumereşte pe mine în materie de irişi e că ştiam că se plantează pe lângă ape iar acum aflu că nu le place umezeală  :o
Există cumva irişi de apă?

gentiana

Quote from: penelopa on November 14, 2009, 10:09:20 PM
Ce mă nedumereşte pe mine în materie de irişi e că ştiam că se plantează pe lângă ape iar acum aflu că nu le place umezeală  :o
Există cumva irişi de apă?
de balta!
la mogosoaia erau unii galbeni ,pe langa la palat
cica-s irisi de balta

penelopa

Şi mai bine că doar  o băltoacă o să-mi fac. :) .. la anu' şi la mulţi ani  :D

gentiana

nu-i nevoie,io am luat de pe marginea drumului,la marginea padurii era un soi de mlastina si l-am pus la piciorul gutuilor si sta de vreo 5-6 ani bine mersi
cand e foarte cald vara ii las mai multe furtunul cu apa ,pana  balteste
la primavara daca vrei itzi "adp[t" si tzie  unu,daca mai gasesc acolo

Codruta

Nici eu nu m-am lamurit daca exista irisi de apa (balta) si de uscat dar cert e ca am vazut in magazine irisi in ghivece plutitoare. Ori depinde de la un soi la altul, ori le place sa stea cu sezutul ;D in apa si cu capul in soare :D
Am si o alta dilema: pana anul acesta irisii mei erau complet ingropati in pamant. Nu stiam ca le place cu capul afara. I-am scos si i-am replantat ca la carte, sper ;D, dar tot ma intreb daca in felul acesta nu vor ingheta peste iarna. Nu am citit pe nicaieri ca ar trebui sa-i protejez.

gentiana

tanti horticultoare de unde i-am luat pe ultimii(de aia de uscat) mi-a zis sa nu-i ingrop adanc,ca rizomi sunt rezistenti(cam maxim 10cm  adancime)
si codruta  cred ca broastele tale ar aprecia irisi de balta in bazinul lor(irisi de balta ,cel putin astia salbatici,io i-am vazut doar galbeni,mai dechisi sau mai inchisi)
ai mei  infloresc chiar daca nu mai stau cu "picioarele" in mlastina(dar sunt la umbra si si spre nord)

lovetulip

Quote from: Codruta on November 15, 2009, 11:34:44 AM
Nici eu nu m-am lamurit daca exista irisi de apa (balta) si de uscat dar cert e ca am vazut in magazine irisi in ghivece plutitoare. Ori depinde de la un soi la altul, ori le place sa stea cu sezutul ;D in apa si cu capul in soare :D
Am si o alta dilema: pana anul acesta irisii mei erau complet ingropati in pamant. Nu stiam ca le place cu capul afara. I-am scos si i-am replantat ca la carte, sper ;D, dar tot ma intreb daca in felul acesta nu vor ingheta peste iarna. Nu am citit pe nicaieri ca ar trebui sa-i protejez.

Irisii ensata sunt de apa.

Daca i-ai scos si i-ai replantat la vremea asta,trebuiau totusi sa-i ingropi mai adanc.Le place cu radacina la suprafata dar atunci cand esti sigura ca s-au inradacinat si vremea este calda.

Codruta

Acum sigur nu-i mai mult sau ingrop mai adanc. Eventual le mai pun niste pamant in cap daca e cazul. Pe majoritatea i-am mutat cam acum o luna si am facut-o cu pamant cu tot, adica nu le-am deranjat prea tare radacinile. Unul singur a trebuit sa-l curat si dezinfectez pentru ca avea o parte din rizom moale.
Le-o fi placand cu radacinile la suprafata dar eu stiu ca am citit pe undeva ca le place ca rizomul sa nu fie complet acoperit de pamant...ma refer la iris germanica. Daca rizomul nu e acoeprit de pamant nu ingheata peste iarna? Il acopar acum si il dezvelesc al primavara sau cum procedez? Vio tu cum i-ai plantat?

gentiana

ai mei sunt ingropati cum tzi-am zis si n-au avut nimic
cei care sunt mai batrani,cativa ani buni in gradina ,au niste rizomi partial dezveliti si n-au patit nimic
io zic sa-i lasi sa "imbatraneasca" si se "dezvelesc" ei singurei
parerea mea!
tu stii cel mai bine  cat de frig e la tine iarna.

lovetulip

Quote from: Codruta on November 16, 2009, 10:56:17 AM
Acum sigur nu-i mai mult sau ingrop mai adanc. Eventual le mai pun niste pamant in cap daca e cazul. Pe majoritatea i-am mutat cam acum o luna si am facut-o cu pamant cu tot, adica nu le-am deranjat prea tare radacinile. Unul singur a trebuit sa-l curat si dezinfectez pentru ca avea o parte din rizom moale.
Le-o fi placand cu radacinile la suprafata dar eu stiu ca am citit pe undeva ca le place ca rizomul sa nu fie complet acoperit de pamant...ma refer la iris germanica. Daca rizomul nu e acoeprit de pamant nu ingheata peste iarna? Il acopar acum si il dezvelesc al primavara sau cum procedez? Vio tu cum i-ai plantat?

I-am plantat IN sant.Din vreo 60 de irisi pe care-i aveam sub brazi(cei care au fost la intalnirea de la Vaslui,stiu) acum,prin divizare am aproximativ 500.Asa cum zice Dana in prelegerea ei despre plantare, trebuia sa-i plantez PE sant. Multumim oradeanco pentru interesul tau dezvaluit si noua prin intermediul mushuroiului.

chantry charm

Nu va faceti griji in privinta rezistentei irisilor la frigul iernii. Anul trecul am plantat irisii trimisi de cei de la www.iris-en-povence.com pe 15 Nov. si cum saracutii n-au reusit sa-si formeze radacini serioase pana la primul inghet care a sosit cam la doua saptamani dupa plantare, dupa topirea zapezii in primavara aceasta i-am gasit pe unii rizomi scosi din pamant de fenomenul despre care va scriam inghetul si desghetul repetat din primavara  >:( am crezut ca dilesc nu alta dar am luat masurile necesare  :P  i-am impims la loc in pamant; si dupa cum se pot vedea in albumul meu unii au inflorit  ;D Abia astept primavara viitoare am primit zilele trecute doua invitatii in Ungaria de la doi colectionari de irisi .Sper sa le vizitez gradinile la inceputul lunii Iunie.

florina

Am si eu o mare dilema legata de irisi  :o Am cumparat de la un supermarket bulbi de irisi pitici divers colorati. Tentatie mare -pret ok - deci adjudecat !
I-am plantat in gradina conform instructiunilor de pe pachet (adancime, distanta, loc insorit....) la inceputul lunii octombrie. Si acum au rasarit adica au deja 15 cm.
La noi in Constanta nu sunt ierni grele, dar mai trage si o ninsoare.... iar temperaturi minime  -8 -10 G ... Nu mai zic ca alti irisi plantati in gradina de 3 ani, au cam 50-60 cm inaltime...... La mine in gradina zici ca e primavara  8) Nu am mai patit asa ceva cu alti bulbi de primavara si doar in fiecare toamna mai plantez ceva in gradina. Intrebarea mea este: ce fac eu cu astia mici  ??? sa le pun sticle de plastic in cap..... sa le pun frunze uscate.... ce ar fi mai bine ?

popgeo

Daca sint irisi pitici atunci sint foarte rezistenti la frig..

Astia ar trebui sa fie..


Daca au iesit deja.. nu ar trebui sa pateasca nimic peste iarna..eventual  poate nu vor inflori daca ii ataca frigul.


Se vor ajusta ei anul viitor cind sa iasa si cind sa fie in repaus.

Poti eventual sa pui un strat de 2-3 cm de frunze maruntite sau cetina in jurul lor..

cara

ai mei vad ca nu s-au ajustat, ca au rasarit de cu toamna si anul trecut si anul asta.... ::)

dar de inflorit au inflorit, deci gerul nu i-a ucis.

florina

da, popgeo astia sunt din pozele tale. Am sa le pun niste frunze uscate deasupra, pentru ca cetina..... nu am de unde, si nu ma lasa inima sa-i las asa dezveliti peste iarna. :) si prevederea este mama intelepciunii !
Multumesc pentru raspunsuri.

gentiana

sunt rezistenti,in satele de pe langa snagov si pe la corbeanca,oamenii ii au in afara portilor si nu-i protejeaza nimeni(doar mama natura cand se scutura frunzele de la copaci pe ei)
sunt in 2 variante violet si galbeni
io am plantat anul trecut ,unii mai motatzi(luati de la anthesis) si au supravietuit fara  protectie

ELA

in afara irisilor ''ensata'', ceilalti sunt mai putin doritori de apa?

myosotis

"Germanica" , ca din astia am si eu mai multi, au nevoi moderate de apa. Adica, cum zicea Gentiana, prin satul meu unii cresc pe drum si nu cred ca-i uda decat ploaia.
"Hollandica" am pus in toamna. Popgeo zicea ca sunt mai sensibili si le trebuie ceva umbra si umiditate. Acu' astept primavara  ::)

gentiana

hollandica sunt ceva mai sensibili
dar nu se omoara nici ei cu apa si-s rezistenti si la inghet

popgeo

Sint relativ rezistenti la frig... .dar in mod cert nu le place  seceta.

chantry charm

Am adunat in albumul meu cateva imagini cu gradini din Europa. Va invit la delectare.  :)
http://irismihnea.sunphoto.ro/GRADINI_CU_IRISI_IN_EUROPA

penelopa

Imagini de vis, Country charm! Ma intreb, insa, cum arata aceste gradini cand se trec florile de irisi  ???
ps. Mi-a placut tare mult gardutul acela din nuiele impletite.

Codruta

Foarte frumos intr-adevar.

Quote from: penelopa on January 30, 2010, 08:10:09 AM
Ma intreb, insa, cum arata aceste gradini cand se trec florile de irisi  ???

Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu despre Keukenhof (parcul cu lalele si alte flori de primavara). La irisi dupa ce se trec florile mai raman frunzele verzi si frumoase dar la lalele in scurt timp nu mai e nimic. O alta intrebare ar fi daca scot bulbii in fiecare an si daca da cum reusesc sa-i sorteze mai ales acolo unde sunt combinatii de culori?

lovetulip

Quote from: penelopa on January 30, 2010, 08:10:09 AM
Imagini de vis, Country charm! Ma intreb, insa, cum arata aceste gradini cand se trec florile de irisi  ???
ps. Mi-a placut tare mult gardutul acela din nuiele impletite.

Cam asa arata...
http://mimiana.sunphoto.ro/002_irisi/QIJHADJOMNMBVMEDDMM