Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Jena??? ???
Dar sunt deosebiti!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eiii... esti tu amabila!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Serios, sunt superbi cu dungile alea, esti prima la care vad asa. Eu nu am vazut pana acum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Orice floare are o frumusete specifica.....sint foarte rare cele care  dau un mesaj  mai putin reusit.

cara

iaca si primul meu iris varatic. drept sa spun eu n-am stiut ca am si de astia.....  ::)
credeam ca am cumparat doar din cei timpurii si mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca infloresc  ;D


popgeo

S-arp utea sa fie doar unul mai intirziat. Mai ales daca asta e primul an pt ei.. nu e neaparat varatic. Dar sfirsitul lui Aprilie, toata luna mai si inceputul lui iunie e perioada lor de inflorire. urmareste-l si anul viitor  dupa ce a stat o iarna in pamint.

cara

nu e numai unul, is vreo 15. restul au inflorit odata cu ghioceii, inca mai era zapada....  ::)


popgeo

Pai aia timpurii sint iris reticulata..pitici...si astia sint iris hollandica. Poate au suferit din cauza secetei si de aia infloresc mai tirziu...

cara

nu inteleg nimic din ce se intampla prin gradina mea, dar nu-i bai!   8)

seceta sau nu, uite ca am irisi in iunie si asta e important  ;D

gabriela jalba

Dar zapada n-ai ? Unde-am fost eu duminica,era si zapada,si m-am gindit la tine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

oi trai eu in munti, dar nici chiar asa!  ;D

gabriela jalba

Zau ca era zapada;peste iarba si floricelele de pe marginea drumului era zapada. Si chiar m-am gindit ca nu-i mare lucru si in partile tale sa fi cernut pospai de zapada.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

pai chiar a fost zapada, dar a tinut doar cateva minute.

einsteinitza

O achiziție mai nouă
la mine e un irirs bej.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

O lala.. superb.  Ma abonez la un schimb dua ce se inmulteste...;-) Daca se poate...;-)

Marmoset

Quote from: einsteinitza on June 08, 2009, 01:49:17 PM
O achiziție mai nouă


Ei, din asta chiar n-am vazut niciodata! E ceva de vis!  :o :o :o

GetaV

Eu am vazut ,dar nu am luat ca fraiera in primavara!

Marmoset

Quote from: GetaV on June 08, 2009, 07:38:31 PM
Eu am vazut ,dar nu am luat ca fraiera in primavara!

La anul musai sa luati! In gradina aia ar arata nemaipomenit! Si s-ar asorta cu ceilalti de minune!  ;)

Codruta

Interesanta si frumoasa culoare.

lovetulip

concluziile unui ''irisar''incepator.

-Achizitionati si plantati irisi toamna.Cu cei plantati in primavara aveti ocazia sa nu infloreasca in anul respectiv.
-Irisii Germanica sunt cei mai spectaculosi.
-Stropiti cu fungicid o data la doua saptamani pentru a avea toti bobocii florali infloriti.
-Imediat dupa ce ultima floare s-a terminat,taiati tija florala pt a se dezvolta radacina.


                   lista obsevatiilor este deschisa.

popgeo

Eu nu am stropit niciodata cu fingicid  si nu  am avut probleme niciodata cu irisii.

lovetulip

Quote from: popgeo on July 02, 2009, 06:19:02 PM
Eu nu am stropit niciodata cu fingicid  si nu  am avut probleme niciodata cu irisii.

Respect parerea profesionistului.Te rog sa ne mai zici ceva despre intretinerea irisilor.Care e cauza imbolnavirii bobocului floral.Face o substanta maronie,lichida...

popgeo

Quote from: vio on July 02, 2009, 06:37:20 PM
Quote from: popgeo on July 02, 2009, 06:19:02 PM
Eu nu am stropit niciodata cu fingicid  si nu  am avut probleme niciodata cu irisii.

Respect parerea profesionistului.Te rog sa ne mai zici ceva despre intretinerea irisilor.Care e cauza imbolnavirii bobocului floral.Face o substanta maronie,lichida...

Vio, nu mai pot numi profesionist.. te rog nu exagera...;-) Am si eu vre-o 50 de irisi de si atita tot.

E probabil o infectie  cu o bacterie. Nu stiu care bacterie dar eu nu am avut asa ceva si nu am avut irisii bolnavi niciodata.  Totusi ce fac din cind in cind este sa le fac o baie cu o solutie de permanganat de potasiu  cind ii transplantez.  Probabil ca daca ar fi fost bolnavi i-as fi aruncat sau recurs la tratamente . Consider irisii o planta rezistanta si nepretentioasa, in afara de faptul ca unul sa putrezeasca la radacina din cauza a prea multa apa nu prea am avut probleme cu ei. Cei care au fost atacati de putregai, am taiat partea afectata si apoi i-am imbaiat in solutie de permanganat de potasiu si i-am lasat la zvintat in asa fel incit rana sa se cicatrizeze.
  Infectia bobocului e altceva, din pacate nu ma prea pricep, dar am sa ma uit sa vad daca gasesc ceva. Eventual posteaza te rog o poza si vezi daca nu cumva e afecata si radacina la cei care au probleme.

gabi_gabriella

Un iris intarziat , din comanda lui Vio , plantat in primavara