Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

georgette

Care aveti experienta mai multa cu irisii..va rog sa mi spuneti daca pot desparti rizomii in perioada de vara fara sa i afectez..pls!Am niste promisiuni de onorat !
multam!

popgeo

Rizomii se pot despartzi pe perioada de  la citeva luni dupa ce s-a terminat inflorirea.  Totusi ceea ce  e foarte important este sa nu se produca aceasta replantare pe perioada cind pamintul este uscat si fierbinte pt ca irisilor cu tuberi nu le place deloc sa fie transplantati  in perioada respectiva. Asa ca cine iii primeste sa ii puna in ghiveci mare si intr-o  cu  soare mai putin.  Ar si mult mai bine ca despartirea sa se faca in septembrie.

georgette

multumesc Geo,si eu ma gandeam ca aceste calduri nu-i  incanta tocmai acum pentru mutare!

Codruta

Nu stiu ce am facut dar stiu ca am mutat niste irisi pitici pe aleea din spate si uite ce giganti au inflorit acum... Trebuie sa-i mut din nou la toamna pentru ca sunt prea mari pentru locul ales si toate florile sunt culcate la pamant. Pe cea din poza am tinut-o cu mana ca sa o pot fotografia. E normal sa infloreasca irisii asa de tarziu?

lovetulip

Quote from: Codruta on August 02, 2009, 01:59:47 PM
Nu stiu ce am facut dar stiu ca am mutat niste irisi pitici pe aleea din spate si uite ce giganti au inflorit acum... Trebuie sa-i mut din nou la toamna pentru ca sunt prea mari pentru locul ales si toate florile sunt culcate la pamant. Pe cea din poza am tinut-o cu mana ca sa o pot fotografia. E normal sa infloreasca irisii asa de tarziu?

Daca sunt irisi pumila...este posibil zic eu.Cei din Franta din acest link,zic ca irisii se pot muta vara.

http://www.iris-cayeux.com/publication.php?article=conseils_iris
http://www.iris-cayeux.com/publication.php?article=conseils_iris


sicamin

Ai mei abia acum se pun pe inflorit. :D


Codruta

Esti tare harnic Vio. Tare as vrea sa pot si eu muta irisii acum dar cum trebuie sa mut mai multe o pot face doar la toamna.
Sica, credeam ca doar irsii mei s-au dereglat :D

myosotis

M-am repezit si am cumparat irisi din Hornbach. Abia acasa mi-am dat seama ca sunt bulbi si irisii (normali in mintea mea) au rizomi. Sper ca nu sunt irisi de apa  ::) ::) Stiti cum se planteaza/ingrijesc ? Un model seamana cu cel albastru din pozele lui sica de mai sus.

penelopa

Myo, astă toamnă am luat şi eu bulbi de irişi din ăştia pitici. I-am plantat pe unde mi-a picat ( în niciun caz pe lângă apă) şi au ieşit şi înflorit toţi în primăvară.
Rămâne să văd dacă mai ies şi la primăvara următoare.

Codruta

Si ai mei cei pitici sunt in gradina, departe de apa si au inflorit 2 ani la rand. Sper ca vor inflori si in al treilea ;D Poate ma incurc eu in stiinta dar asa retin ca irisii pitici au bulbi sau in orice caz seamana a bulb ;)

penelopa

Sunt irişi pitici şi cu rizomi. Mi-a adus o colegă în primăvară. Se comportă la fel ca irişii mari. Adică, nu-şi pierd frunzele după înflorire. Şi acum sunt verzi şi sănătoşi.
În schimb cei din bulbi, au "dispărut"  la puţin timp după ce li s-au trecut florile. (Nici nu mai ştiu pe unde erau  :( ).

Codruta

Las ca ii decoperi la primavara cand infloresc din nou ;)
Inseamna ca eu am din cei cu bulbi...dispar frunzele la scurt timp dupa inflorire. Sunt curioasa cei pe care i-am comandat acum din care sunt.

popgeo

Cei din bulbi sint ceva  mai pretentiosi... dar daca sint irisi reticulata si infloresc primavara foarte devreme atunci nu prea au probleme. Daca sint din cei mai inalti (40-50 cm), aia sint mai cu mofturi...

myosotis

Fetelor, sunt niste irisi (ensata parca) care cresc in namol, pe malurile apelor. De-aia ziceam sa nu fi nimerit din aceia, ca iaz nu am.
Deci... mi-am luat ochelarii - pe plic zice : Iris holandica, inaltime 60cm, flori - mai-iunie.
Daca sunt ca si lalelele care dispar dupa un an, chiar imi pare rau ca am dat banii pe ei. Altfel, sunt foarte aratosi, ca niste fluturi. Le place cumva in gradina de piatra ?
Popgeo, lilium candida este parfumat ?

popgeo

Lilium Candidum este parfumat...

Irisi Hollandica sint aia mai pretentiosi... ideea e ca nu prea sufera seceta, nu dispar, dar daca nu le plac conditiile infloresc bine doar in primul an.

myosotis

 >:(  ce i-am "nimerit" ....

popgeo

Myosotis... eu spun sa te indrepti spre irisii numiti irisi germanica, sint mult mai putin pretentiosi si sint mai robusti si rezistenti si foarte variati.
Daca nu gasesti altundeva poti sa intrebi la mama sa vezi ce mai are.

sicamin

Myo la iriisii mei desi le-am creiat conditii foarte bune,dupa ce au inflorit ,s-au topit frunzele dar si bulbii.Eu am vrut sa-i scot sa-i plantez in alta parte (acum tot amenajez si reorganizez gradina  ;D) Am avut 50 de bulbi si am scos doar cativa ,si aceia stafiditi. Cred ca au fost de unica folosinta :D. La fel am patit si ci freziile si anemonele.(toti bulbii au fost de la Bakker din primavara asta).

Codruta

Hai mai, nu-i taiati la Myo orice speranta...poate are si ea, ca si mine, norocul prostului. Cand am luat primii irisi habar nu aveam care sunt mai mofturosi si care nu. Defapt am aflat doar acum, cand am citit ce ati scris pe aici si daca e sa ma iau dupa experienta proprie eu am dat-o in bara cu irisul Germanica dar cu Hollandica am avut noroc, pana acum ;D
In toamna lui 2007 am pus irisii in pamant si in mai 2008 au inflorit http://codruta.sunphoto.ro/irisi/SDQSQRNZLKPDHLVAJLD
Nu am umblat la ei, nu le-am oferit nici un tratament special si in 2009 au inflorit din nou, inca putin mai repede fata de anul anterior http://codruta.sunphoto.ro/irisi/SOIPWVFQYIUNHUVFTRB

Mai am un soi de iris care ar trebui sa fie tot Hollandica dar nu sunt sigura. Nu imi amintesc sa fi inflorit in 2008. Am uitat de ei si am fost tare surpinsa cand i-am vazut infloriti in 2009 ;D  http://codruta.sunphoto.ro/irisi/BHWZDMBQNCMCAZPDJUH
Sa nu mai spun ca am avut parte si de Dosarele X :D Eram convinsa ca am mutat in primavara niste irisi pitici (Reticulata) si mare mi-a fost surpriza cand am vazut ca frunzele se tot lungesc si apoi infloresc asa http://codruta.sunphoto.ro/irisi/IFDWRDRJUNNLPWMLWXV Conditiile erau chiar destul de vitrege, inghesuiti langa gard dar se pare ca asta nu i-a deranjat. M-a surprins si faptul ca au inflorit in august cand eu stiam ca irisii infloresc primavara.

popgeo

Pai Codruta,

Irisii hollandica o duc bine in Hollanda....;-)  Irisii  Germanica  o duc mai bine in Germania, decit in Hollanda..;-)  Cum Romania a avut multi germani, precis irisii germanica o sa o duca bine in Romania...

Glumesc, bineintzeles...ce ai tu acolo inflorit in August nu e reticulata.... La irisii hollandica le place o clima cu mai multa umezeala si vreme innorata ,  mai putin soare intens.

Exista irisi numiti Spuria care au floarea ca iris hollandica  si rezista bine si in Romania dar au rizom, oarecum similar cu irisii germanica. Sint mai pretetiosi la transplantare dar odata ce s-au prins sint foarte rezistenti. 

myosotis

Iris germanica am cateva soiuri, dar m-a luat valul cand am vazut pozele cu "fluturii colorati"  de Iris Hollandica. O sa-i pun in parcela in care am Hosta. E destul de umbra si ud des ca sa nu pierd hostele.
Nu va spun ce de lalele erau si cum aratau... si narcise cu buchet de flori batute in varful tijei... am fugit repede caci si lalele, frezii si alte olandeze, de unica folosinta am avut gramezi...

Codruta

Geo, ce ai zis tu e corect ;) dar cum eu sunt destul de aproape de Germania ar trebui sa le placa si la Germanica aici :D

Cei care au inflorit in august stiu precis ca nu sunt Reticulata dar nu stiu ce sunt. Ma gandesc ca ar fi Hollandica dar nu sunt sigura. Am pastrat ambalajele si etichetele de la tot ce am cumparat si nu imi explic de ce nu am nimic de la ei. Am doua ambalaje de Iris Hollandica Blue Magic dar clar ca cei infloriti in august nu sunt Blue Magic. Ori am pierdut pachetul de la ei ori au fost gresit ambalati.

georgette

Quote from: myosotis on September 16, 2009, 06:57:26 PM
Iris germanica am cateva soiuri, dar m-a luat valul cand am vazut pozele cu "fluturii colorati"  de Iris Hollandica. O sa-i pun in parcela in care am Hosta. E destul de umbra si ud des ca sa nu pierd hostele.
Nu va spun ce de lalele erau si cum aratau... si narcise cu buchet de flori batute in varful tijei... am fugit repede caci si lalele, frezii si alte olandeze, de unica folosinta am avut gramezi...
Myo...iti trimit ceva lalele "de cursa lunga"...iar nu de unica folosinta! ;) :-* :-* :-* 

popgeo

Quote from: Codruta on September 17, 2009, 12:26:13 PM
Geo, ce ai zis tu e corect ;) dar cum eu sunt destul de aproape de Germania ar trebui sa le placa si la Germanica aici :D

Cei care au inflorit in august stiu precis ca nu sunt Reticulata dar nu stiu ce sunt. Ma gandesc ca ar fi Hollandica dar nu sunt sigura. Am pastrat ambalajele si etichetele de la tot ce am cumparat si nu imi explic de ce nu am nimic de la ei. Am doua ambalaje de Iris Hollandica Blue Magic dar clar ca cei infloriti in august nu sunt Blue Magic. Ori am pierdut pachetul de la ei ori au fost gresit ambalati.

Este foarte comuna eroarea  cu ambalarea ...