Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Mie mi se pare cel putin ciudata discutia asta.Secretomania asta e cel putin aiurea. Daca pui o intrebare pe forum, oamenii, in marea lor majoritate, se straduiesc sa raspunda. Fiecare dupa experienta, din ce au vazut la altii, chiar cauta pe net sa ajute. Atunci, ce sens are aceasta inchidere de usa? Inteleg, mai mult din bunavointa lui Claudiu, ca planta are ceva pericole, fiind otravitoare. Eu am reusit sa-mi amortesc jumatete de gura punand mana sa curat o floare ofilita de leandru si, involuntar, ducand mana la gura. Daca e un mare secret, atunci de ce sa arunci piatra, apoi sa inchizi usa? Sincer, orice om care a avut in cultura o planta, indiferent de nivelul lui intelectual, stie cum arata. Daca nu, taranii ne-ar vinde rosii pe post de cartofi ;D

Aici multi s-au straduit sa afle ce =i cu planta asta, sa-ti dea o mana de ajutor. Sunt convinsa ca Urzica a cautat ceva, a pierdut niste timp pe carti si internet inainte sa-i pice fisa cu ceaiul de menta >:D

Parca sunt intr-o carte de Agatha Christie, unde noi suntem....cuprinsul :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 06:29:09 PM
Mie mi se pare cel putin ciudata discutia asta.Secretomania asta e cel putin aiurea. Daca pui o intrebare pe forum, oamenii, in marea lor majoritate, se straduiesc sa raspunda. Fiecare dupa experienta, din ce au vazut la altii, chiar cauta pe net sa ajute. Atunci, ce sens are aceasta inchidere de usa? Inteleg, mai mult din bunavointa lui Claudiu, ca planta are ceva pericole, fiind otravitoare. Eu am reusit sa-mi amortesc jumatete de gura punand mana sa curat o floare ofilita de leandru si, involuntar, ducand mana la gura. Daca e un mare secret, atunci de ce sa arunci piatra, apoi sa inchizi usa? Sincer, orice om care a avut in cultura o planta, indiferent de nivelul lui intelectual, stie cum arata. Daca nu, taranii ne-ar vinde rosii pe post de cartofi ;D

Aici multi s-au straduit sa afle ce =i cu planta asta, sa-ti dea o mana de ajutor. Sunt convinsa ca Urzica a cautat ceva, a pierdut niste timp pe carti si internet inainte sa-i pice fisa cu ceaiul de menta >:D

Parca sunt intr-o carte de Agatha Christie, unde noi suntem....cuprinsul :P


te asigur ca nu este nici o secretomanie, iti raspund cu placere la orice intrebare in masura in care am respectivele raspunsuri,
nu doresc in nici un caz sa ofensez pe cineva aici pe forum si sper ca, cei ce si-au folosit timpul sa caute un raspuns la intrebarea mea
sa-mi accepte multumirile si recunostiinta si in masura in care pot sa le rasplatesc in vre-un fel eforturile o voi face!


einsteinitza

Atunci scuze, dar spune-ne ce mai stii de planta asta teribila, macar ceva tot stii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: Claudiu on July 29, 2010, 06:06:45 PM
De cer. Sa nu le cada in cap.  ;D

lunea trecuta am avut un vis intre 4 si 5.45 dimineta ... ca un facut marti am primit un mail cu link-ul asta

http://www.youtube.com/watch?v=xdVclstX5Yg

vizionare placuta, celor care poate nu l-au vazut...
ca sa ajung si la ce imi sta pe limba... Claudiu doresti a impartasii mai multe detalii despre Keolia ?
nu am gasit nici o carte descarcabila cu informatii din sec XIX astfel ca sunt la fel de prost ca inainte...


Daka

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 07:46:16 PM
Atunci scuze, dar spune-ne ce mai stii de planta asta teribila, macar ceva tot stii

tocmai am povestit tot ce stiu EU despre planta asta... sper sa ma lumineze Claudiu intr-o anumita masura cu un nume latinesc ceva...
si atunci poate imi dau seama la ce ar putea fi folosita...

Claudiu

Es nu e o planta chiar asa teribila. Sunt multe plante toxice folosite in farmacopeea traditionala.
Totul e mai mult un joc de cuvinte.
Problema e ca pe vremuri informatiile astea se transmiteau din aproape in aproape. De la maestru la ucenic. Si ucenicul era pregatit sub multe aspecte.
Desigur nu toate practicile sunt bune.
Sigur mai apareau si oameni cu talent in astfel de procedee care stiau sa observe, sa perfectioneze si sa aduca noi plante in baza de date.

Azi multi practica medicina asta dupa carti si practic multi experimenteaza nepregatiti tot felul de leacuri asa "din auzite" sau "din citite".
De cate leacuri miraculoase nu auzim in fiecare an? Si? Rezultaul e zero sau aproape. Insa progresele in studiul chimiei plantelor exista si se fac multe. Si nu numai al plantelor. De exemplu studiul veninului unor scorpioni a deschis noi cai de aplicatie in medicina.
Multi acuza firmele ca ele opresc secretele plantelor dar nu e asa. Ceva traditional, adica cunoscut la scara larga si cu efect pozitiv si evident nu ar putea fi stopat de nici un brevet.
Asa ca retinerea mea de a spune, ce planta cred ca este, e mai mult formala. Nu e o planta rara si e cunoscuta de multi.

Eu de fapt nu cunosc planta. Diferenta e ca stiu sa caut informatii despre ele. Sigur stiu cat stiu.

Cam asta e Daka inca o data sper sa nu te superi. Esti simpatic si n-as vrea sa te am pe constiinta pentru ca ai experimentat un ceai.
Revenind la formularile tale. E ca si cu broscuta daca ti-e dat sa o vezi o vei vedea-o. Daca nu ...
Sper si sa nu te supere jocul cuvintelor.
Nefiind intr-o lume reala ci una virtuala ...



Daka

Quote from: Claudiu on July 29, 2010, 09:22:55 PM
Es nu e o planta chiar asa teribila. Sunt multe plante toxice folosite in farmacopeea traditionala.
Totul e mai mult un joc de cuvinte.
Problema e ca pe vremuri informatiile astea se transmiteau din aproape in aproape. De la maestru la ucenic. Si ucenicul era pregatit sub multe aspecte.
Desigur nu toate practicile sunt bune.
Sigur mai apareau si oameni cu talent in astfel de procedee care stiau sa observe, sa perfectioneze si sa aduca noi plante in baza de date.

Azi multi practica medicina asta dupa carti si practic multi experimenteaza nepregatiti tot felul de leacuri asa "din auzite" sau "din citite".
De cate leacuri miraculoase nu auzim in fiecare an? Si? Rezultaul e zero sau aproape. Insa progresele in studiul chimiei plantelor exista si se fac multe. Si nu numai al plantelor. De exemplu studiul veninului unor scorpioni a deschis noi cai de aplicatie in medicina.
Multi acuza firmele ca ele opresc secretele plantelor dar nu e asa. Ceva traditional, adica cunoscut la scara larga si cu efect pozitiv si evident nu ar putea fi stopat de nici un brevet.
Asa ca retinerea mea de a spune, ce planta cred ca este, e mai mult formala. Nu e o planta rara si e cunoscuta de multi.

Eu de fapt nu cunosc planta. Diferenta e ca stiu sa caut informatii despre ele. Sigur stiu cat stiu.

Cam asta e Daka inca o data sper sa nu te superi. Esti simpatic si n-as vrea sa te am pe constiinta pentru ca ai experimentat un ceai.
Revenind la formularile tale. E ca si cu broscuta daca ti-e dat sa o vezi o vei vedea-o. Daca nu ...
Sper si sa nu te supere jocul cuvintelor.
Nefiind intr-o lume reala ci una virtuala ...

nu e nici o suparare !
insa nu te referi la marul lupului, nu ?


penelopa

Pe mine nu mă sperie Daka cu plantele astea misterioase ci cu ..................... "visele" lui >:D
Dar, bine că sunt numai ale lui. :) Eu nu cred decât în visle mele . ;D

Claudiu

Nu, nu e vorba de marul lupului. Sigur dupa cum am zis sunt multe plante toxice folosite in farmacopee. Deci nu e mare branza daca se discuta sau nu despre ele ca oricum sunt destule date pe net sau prin carti. Retinerea mea e asa in principiu. De altfel nu sunt pasionat de aspectul acesta al plantelor. Desi recunosc ca chimia naturii e uimitoare. Dar n-am fost prea bun la chimie.  ;D

Candva, nu chiar demult, cand puteam si practica, eram pasionat de altfel de plante. De plantele folosite in alimentatie si cultura lor. Au o putere mult mai mare. Ele iti dau adevarata putere.
Iar cine practica cultivarea lor pe terenul lui practica o meserie extrem de periculoasa. E in pericol de a deveni independent. (Afirmatia asta nu-mi apartine  ;D ). Dar cel care o practica este temut chiar si de catre putere. Nu degeaba comunistii s-au chinuit sa-i bage pe toti la bloc.  ;)
Iar cine o practica pentru a vinde devine o forta.
Dar se va rezolva si acest pericol, prin distrugerea pietelor, care au deservit orasele de sute sau mii de ani, micilor producatori li se vor taia aripile apoi oamenii vor merge docili la supermarcheturi carora producatorii mari le vor fi tributari (pana vor fi acaparati de supermarcheturi) si si oamenii si producatorii mari vor fi supusi pe veci.
Producatorii mici vor fi practic exterminati. Acestia reprezinta un pericol mare pentru putere caci sunt multi si relativ usor de accesat clasa lor daca ai o gradina, doua maini si o piata unde sa se poata vinde produsele specifice.
Pericolul pentru putere, atat a producatorilor mici cat si a producatorilor pt consum propriu e ca nu ii pot manipula.

Dar din pacate am impresia ca la noi pietele vor dispare. Desi grija lor ar trebui sa fie principala preocupare a unui primar in paralel cu atragera a cat mai multor producatori catre ea. Vorba ceea daca dadea mancare orasenilor ar mai fi fost primar si azi.
Sigur acum orasenii sunt momiti cu alternativa supermarchet si au mancare. Si ca tot ce-i nou atrage si piata li se pare ca ceva invechit, fara rost fara valoare si care neaparat trebuie modernizata adica "hala"-izata si "termopan"-izata. (Sigur nu vorbesc de curatenie si verificarea corectitudinii cantarelor, verificarea veridicitatiii producatorilor -adica nu mana a treia cu produse de provenienta mai mult decat incerta - astea sunt de regula bunului simt al dministratiei unei pieti publioce)

Dar candva va fi o si o contrareactie. In alte parti a inceput. Insa misca atat de greu. (pacat ca la noi se lasa se piarad ce altii se chinuie sa reconstituie) Dar vad ca la noi a prins curentul supermachist si oamenilor nu le pasa de piete care la urma urmei e unul dintre cel mai de valore bun public. La urama urmei ele au sustinut orasele sute de ani. Oamenii vor plange amarnic candva, daca vor apuca, daca nu, atunci vor suferi copii si nepoti probail fara a-si da prea mult seama de ce.

Sa nu crezi ca am ceva cu supermarcheturile. Sunt foarte bune in multe domenii. Dar nu in producatia alimentara vegetala, proaspata si diversificata. Adica baza unei hrane sanatoase. Nu au cum sa fie. Ele lucreaza numai in stil mare. Altfel nu sunt rentabile. In timp ce in domeniul industrial pot duce prin negocieri si lucru la volum mare la scaderi de preturi in domeniul vegetal proaspat nu pot sa-si exercite acest avantaj. Diversitatea si cantitaile mici nu le confere nici un avantaj. Din contra in acest caz modul lor de lucru duce la cresterea de preturi si la reducerea diversitatii. Sigur sunt bune in domeniul unor fructe cum sunt cele exotice.

Indiferent de cum sunt sau nu sunt percepute cele ce le-am scris, pe mine ma intriga nepasarea oamenilor fata de distrugerea pietelor oraselor, de acapararea lor de diversi terti si trasformarea lor in niste hale fara valaore care in final devin niste talciocuri si alte chestii de mici nimicuri pierzand total valaorea de baza: spatiu pentru micul producator agricol, rural si mai ales urban si o baza strategica de aprovizonare a orasului, baza care ii confera o anumita securitate si independenta luand in considerare ansamblul: piata-producator urban sau periurban.
Chiar si fara aceste considerente pietele sunt locuri unde s-au intalnit, s-au salutat si au discutat, bunicii si strabunicii orasenilor. E un loc de socializare. E si un loc de distractie si relaxare. Sigur asta in cazul unei pieti largi, sigure si curate, adica bine administarta.
Stiu multe locuri numite prin orase "piata cutare". Dar une e piata? Se poare ca definitia unei pieti orasenesti s-a transformat sau se transforma intr-un fel de intersectie unde e un loc asa mai larg ... adica o definitie fara nici un rost.

Ok, vad ca ma luai cu vorba si probabil ca nu te intereseaza aspectele acestea. Dar acum daca tot le-am scris le las aici Nici nu mai verifica daca am fost sau nu cat de cat coerent, ca a expune pe scurt ...   ;D.


costieanuconstantin

pai in piete vand unii care se aprovizioneaza de la hiper-supermarket-uri !!!!
taranii efectiv nu mai au loc in piete, au prohibiteie totala !!!! :'(

Claudiu

Amu daca m-am aprins, revin. Daka am uitat sa-ti spun de o treaba legata de identificare. Cate soiuri locale de legume nu se vehiculau candva prin piete. Acolo sa vezi bataie de cap. De exemplu in cazul fasolei. De aia cu boabe mai asa, sau juma alba juma movulie sau negara, sau rosie, sau galbena sau tarcata, sau cu pastaia verde sau galbena, sau pestrita, rotunda sau lata, lunga sau scurta, de boabe, de pastai, sau si si .... Amu toate astea s-au pierdut sau se pierd in favoarea unor pliculete frumos colorate. Unele bune, nu zic ba. Dar in domeniul fasolei numai doua am gasit care sa mearga bine in locul meu. Si practic tot alea traditionale dadeau rezultatele care imi placeau cel mai multdin punct de vedere gust, cantitate si rezistenta la boli. Desi ca sa fiu cinstit si cele doua soiuri cumparate egalau in multe si mergeau foarte bine. Dar unele soiuri din plicuri au fost bani dati pe degeaba. Poate mergeau bine, dar in alte parti si poate alta tehnica de cultura. Nu am folosit ingrasaminte chimice.
Ma aveam bine cu babele din piete. Alea care vindeau seminte. Le stiam pe toate si pe cele autentice si pe cele prefacute (adica false). Incepusera sa ma stie si ele. De cum venea primavara dadeam frecvent raite prin piete. De multe ori numai ca sa vad semintele. (Aveam un fix in sepcial cu boabele de fasole, un fel de colectie taraneasca, adica neclasificata) Era si un mos, priceput dar hotoman, nu te puteai baza pe el.
Dar babele autentice, cate vraji privind cultura legumelor poati afla din vorbele lor! Vraji transmise din mama in fiica de lungul unor generatii. De altfel e recunoscut, cei care au ameliorat multe soiuri locale (de alea neomologate) nu au fost cei ci cele, caci gradina de langa casa era in principal treaba femeilor si ele erau cu semntele, recoltatul, selectatul, pastratul, ... si mai ales tinut mine ca doar nu faceau fise de cultura. Pe plan mondial femeile astea au creat o biodiversitate fantastica. Azi multi pun accent pe importanta pastrarii acestei biodiversitati si semnalizeaza pericolul pierderii biodiversitatii plantelor de cultura. O adevarata banca vie de gene utile. De altfel au fost cazuri in care firme de profil aflate in impas in privinta unei ameliorari ce o cautau sau o anumita rezistenta la o bola ce incepea sa faca ravagii in marea cultura agricola, au gasit solutia in tarile sarace, unde biodiversitatea specifica micilor loturi de teren s-a pastrat. Si au adus de acolo specimene cu care au facut hibridarile necesare experimentarii si gasirii solutiei. In multe tari "avansate" aceasta biodiversitate s-a pierdut fie prin renuntarea la gradinarit fie prin apelarea la "magicile" pliculete frumos colorate.
Azi in unele tari sarace pastrarea biodiversitatii acestor culturi e privita ca o posibila sursa de venituri suplimentare pentru micile gospodarii. Adica unele gospodarii sunt subventioante, de anumite institutii in cadrul unor proiecte de conservare, pentru a face ce au facut si pana acum. Adica sa-si cultive micile loturi cu semintele lor ce le au din generatie in generatie. Adica sa se descurce cum or putea si or sti numai sa nu se atinga de pliculetele alea colorate.


Claudiu

Quote from: costieanuconstantin on July 30, 2010, 11:41:02 AM
pai in piete vand unii care se aprovizioneaza de la hiper-supermarket-uri !!!!
taranii efectiv nu mai au loc in piete, au prohibiteie totala !!!! :'(

Pai da, doar am zis ca cei reali sunt un pericol.  >:(

Insa Costii ii uiti pe adevaratele si principalele personaje ale pietelor orasenesti. Agricultorii urbani, adica gradinarii din interiorul oraselor si cei periurbani, un fel de oarecum da nu prea tarani insa nici chiar oraseni din zona inconjuratoare a oraselor. Importata si aportul lor a fost neglijat sistematic desi datele arata ca aportul lor e substantial. Nu e vizbil privind per producator ca sunt mici din punct de vedere al cantitatii produse dar sunt multi si in plus ei au un randament extrem de ridicat pe suprafete extrem de mnici comparativ cu cele ale agriculturii rurale. De fapt productia legumicola in special pentru consumul verde e concentata in orase si in imediata lor vecinatate. Aceasta economie agrara are o importanta majora pentru un oras  din multe puncte de vedere. Nebanuit de multe unul extrem de curios pentru un taran sadea e ca e si o forma de relaxare). In aceasta agricultura numita urbana sunt inclusi si cei care produc pentru consum propriu. Si acestia sunt foarte multi. Pe ansamblu cantitatea de produse agricole ale unui oras traditional e mare. Oras traditional in sensul de case cu gradini. Ceea ce e interesant e ca acesti agricultori urbani, in majoritate, nu provin din randurile taranimii stabilite nou in oras. De regula taranul venit in oras a fugit de agricultura si nu avea chef de gradinarit. Sunt oraseni cu multe generatii in spate care insa sunt adevarati gardinari din tata in fiu. Sigur se remarca si o oarecare intoarcere spre agricultura a celor veniti de la tara dar in general cand imbatranesc. Cei tineri de la tara in general nu au chef de asta. Asta e statistica ce am citit-o, nu parerea mea. Sigur nu e regula cu taranul "fugit" de la sat nu gradinareste odata ajuns la oras. Dar procentul e mic. De altfel taranul veritabil, dispretuieste oarecum suprafetele mici de gradina ale oraselor. Ceea ce e normal, el e invatat cu spatii largi si mai mult cu cultura extensiva nu intensiva.


Claudiu

Cred ca o sa ma acuze Adminu ca am deturnat topicul  ;D

costieanuconstantin

eu am fost si sunt fiu de taran ,plecat la oras , si nu-mi reneg radacinile , imi place agricultura ,o fac de relaxare ,pt familie. am cultivat si cate 11 soiuri de fasole de arac, unele si pt coloritul florilor ,cate 2-3 soiuri de fasole oloaga ( pitica ),in diferite tehnologii de cultura pe arac ,pe spalier,porumb ( am incercat si cu floare soarelui dar refuza sa se agate ),irigate si neirigate,  in soluri nisipoase si argiloase, in cuiburi , pe randuri. anul asta imi merge f. rau,solul este de argila neagra,pH acid(6,2 - 6,5) , an ploios ,samanta din super market-uri, tratata si netratata,acu cateva zile am semanat din nou fasole de arac ( a -4 - oara) nu prea a rasarit >:(

costieanuconstantin


einsteinitza

Claudiu, imi place mult cum scrii.
De inteles inteleg de ce se scoate micul producator, si se pune accent pe productia mare, de proasta calitate. Dar de acolo iese profitul gras, pentru toata lumea.
Nu conteaza ce e in alimentele alea.Desi ,dupa cum se vede, toti am dori produse proaspete, curate,  parfumate asa cum stiam odata.Si am trecut de la cumparatul  din supermarket la crescutul in gradina. Crezi ca nu mi-ar place sa am spatiul dedicat curcanilor si gainișlor pentruniste trandafiri? Cum nu, dar cand vad puii aia aproape fara piele, din magazine, si ouala lichide si palide, ma bucur ca am tarcurile alea in curte.
Englezii, care au un cult pentru trandafirii vechi, cu farmecul lor neegalat, au si un cult pentru semintele vechi, traditionale, si cultura lor.Sunt forumuri, asociatii, magazine online unde se vand seminte de soiuri vechi.Mai avem pana acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Costi nu am zis ca e o regula cu cei veniti de la tara la oras. E doar o statistica citita. Si sigur depinde si de la tara la tara. Nu era o statistica pentru noi ci in general vorbind la nivel mondial.
Dar cred ca  o poti aprecia si tu in cazul nostru ca doar cred ca cunosti destui veniti de la tara la oras. Insa sigur depinde si de zona si oras.  Si desigur depinde si de alti factori cum ar fi portretul si caracteristicle satului din care provin.
Insa si mai rari sunt taranii veniti la oras care s-au implicat in vanzarea spre piata a unor produse din gradina lor de la oras.

Es vezi ca esti in pericol. Mare pericol. Pericolul de a deveni independenta.  ;D

Daka a postat un filmulet "de groaza" desi de fapt acolo e doar SF adica doar ipoteze legate de un calendar. Nu ma refer la posibile accidente cosmice ci la conexiunea lor conceptia mayasa. Conexiune fortata si care nu corespunde conceptiei originale.

Sa va arat eu un film de groaza. Si e real. Si se intampla acum nu peste un an sau doi sau nu stiu cand. Nu e tradus dar sunt sigur ca veti intelege despre ce e vorba. Nici un copil nu a stiut ce este, nici macar nu au ghicit. Nu e trucaj. La sase ani copii nu se stiu preface. Unii au spus nume de legume dar nu corespundeau. Credeti sau nu sunt locuri unde copii nu stiu cum arata o leguma in stare cruda. Sigur le vor vedea mai tarziu in supermarcheturi si vor sti ce sunt. Dar vor alege conservele.

Avertisment! Pentru cei care inteleg cat de cat engleza va fi socant.

http://www.youtube.com/watch?v=bGYs4KS_djg&feature=related




einsteinitza

Ai perfecta dreptate cu orasenii care cultiva gradina pentru gospodarie. Eu am mostenit dorul de gradina de la bunica mea, o ardeleanca de oras, invatatoare, care avea o gradina de fructe si legume ca ceasul, fix in centrul Clujului, Piata Mihai Vireazul.  ::) Bunicul, absolvent de drept, nu avea nici o treaba cu gradina, nici cu alte mestesuguri, deci nu participa, dar, e drept, de cate ori era nevoie, aducea mana de lucru pentru treburile tehnice. Bunica avea o gradina de 1500mp, impartita in doua, una, gradina de flori, iar, dupa portita, gradina de legume si livada. Se scula la 5 dimineata, lucra putin, mergea la scoala, iar cand venea, isi lua tinuta de gradina, sortul   si trecea iar lin gradina.Totul era aranjat la linie, nimeni nu avea voie sa culeaga nimic, nici macar fata care o ajuta in gospodarie. Era moarte de om daca luai un mar fara sa stie. Mergea ea si iti alegea, si iti dadea.  Avea si gaini, nu concepea sa nu avem oua proaspete,facea tot felul de conserve si specialitati de care si acum mi-e dor.
Nu a vorbit jumatate de an cu mama, pentru ca si-a cumparat apartament de bloc, e drept, silita de imprejurari.
Dar a ramas in sufletul nostru dotinta de casa cu gradina si gospodarie, de pomi incarcati de rod si legume aliniate ca soldateii, de unde sa ne luam toate cele neesare bucatariei. Interesant cum se transmit senzatiile astea, nevoile sadite in copilarie.
Iar acum si eu am acelasi gen de incercare, iar mama are si ea casa ei si gradina la Slanic, unde nu ar concepe sa nu creasca legume si fructe, desi nu are nimic de-a face cu gradinaritul ca meserie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: Claudiu on July 30, 2010, 01:39:53 PM

Es vezi ca esti in pericol. Mare pericol. Pericolul de a deveni independenta.  ;D


Independenta nu ar fi un pericol pentru Es, ci pentru cei care se dau de ceasul mortii sa ne tina in lanturi.

In alta ordine de idei, frunza brand-ului de tara m-a scarbit peste masura...  >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Chiar independenta nu pot fi, desi era in plan ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: Ionela on August 01, 2010, 11:48:01 PM
In alta ordine de idei, frunza brand-ului de tara m-a scarbit peste masura...  >:(

Eu ma intreb retoric, cat de prosti ne cred ?

sicamin

Ce rau e sa nu  ma pot descurca ,cu limbile astea ?  +ham
Ce vrea sa zica tatto asta cu atatea mesaje ? :o

einsteinitza

E o reclama la tatuaje, vor sterge moderatorii cand observa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Multumesc ES ,credeam ca am pierdut ceva important  :D

Daka

Quote from: Claudiu on July 30, 2010, 01:39:53 PM
Costi nu am zis ca e o regula cu cei veniti de la tara la oras. E doar o statistica citita. Si sigur depinde si de la tara la tara. Nu era o statistica pentru noi ci in general vorbind la nivel mondial.
Dar cred ca  o poti aprecia si tu in cazul nostru ca doar cred ca cunosti destui veniti de la tara la oras. Insa sigur depinde si de zona si oras.  Si desigur depinde si de alti factori cum ar fi portretul si caracteristicle satului din care provin.
Insa si mai rari sunt taranii veniti la oras care s-au implicat in vanzarea spre piata a unor produse din gradina lor de la oras.

Es vezi ca esti in pericol. Mare pericol. Pericolul de a deveni independenta.  ;D

Daka a postat un filmulet "de groaza" desi de fapt acolo e doar SF adica doar ipoteze legate de un calendar. Nu ma refer la posibile accidente cosmice ci la conexiunea lor conceptia mayasa. Conexiune fortata si care nu corespunde conceptiei originale.

Sa va arat eu un film de groaza. Si e real. Si se intampla acum nu peste un an sau doi sau nu stiu cand. Nu e tradus dar sunt sigur ca veti intelege despre ce e vorba. Nici un copil nu a stiut ce este, nici macar nu au ghicit. Nu e trucaj. La sase ani copii nu se stiu preface. Unii au spus nume de legume dar nu corespundeau. Credeti sau nu sunt locuri unde copii nu stiu cum arata o leguma in stare cruda. Sigur le vor vedea mai tarziu in supermarcheturi si vor sti ce sunt. Dar vor alege conservele.

Avertisment! Pentru cei care inteleg cat de cat engleza va fi socant.

http://www.youtube.com/watch?v=bGYs4KS_djg&feature=related



Salut Claudiu,

linkul tau e amuzant, am in familie irlandezi si in pofida faptului ca ii dispretuiesc pe englezi sunt extrem de asemanatori cu ei...
anglia si irlanda au la nivel de familie o cultura a alimentatie saraca, care se propaga de la parinti catre copii si care oglindeste intr-o anumita masura
ceea ce gasesti cultivat pe campurile lor de-alungul istoriei...