Inmultirea trandafirilor

Started by einsteinitza, March 19, 2010, 06:37:46 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Multumesc!
Eu citisem altceva,ca ar avea parfum,dar trebuie cel putin doi ;),+ sau -,nu mai retin exact.......

Ionela

Mihai, maine aflu exact daca un ditai... lan de Schneewitchen are sau nu parfum. Asta daca trandafirul alb de la Episcopia Catolica din Iasi chiar Schneewitchen e. Pun poze si voi decideti...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

myosotis

Cei doi Schneewitchen pe care ii am de vreo patru ani, nu au parfum. Sau cel putin nu l-am sesizat.

einsteinitza

N-ai ce sa sesizezi, nici ai mei n-au parfum, dar sunt frumosi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Merge cu Cocolino . Primavara dupa dezmusuroire .

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Topicul asta incepea cu metoda butasilor lemnificati pusi la punga.
Prima incercare nu mi-a iesit deloc. M-a macinat problema, fiindca cei de la care aflasem erau de incredere. Acum doua saptamani am cules de prin gradina butasi  grosi, si i-am pus din nou la punga. Succes total. Dupa doar doua saptamani, majoritatea butasilor au o gramada de inceputuri de radacini, toata zona e alba, o parte din ei au dat si lastari, care sunt cam decolorati din cauza intunericului dar probabil scosi la lumina se vor colora normal. Am luat de la toti englezestii lastari, asa ca in primavara voi avea probail de dat. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


claude

Spune tot, ca vrem si noi sa incercam!  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

De data asta am pus butasi mai grosi. Tot ce a fost mai subtire de un creion nu a dat radacini, dar inca i-am lasat. Deci butasi cat un creion sau mai grosi,cat mai lemnificati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

He, He, He...  ;D Mai pune niste pungi te rog... >:D

Dar ce faci cu ei dupa ce fac lastari? Ii pui in curte?
Ma gandesc sa-l prasesc si eu pe Cubanezul meu.

einsteinitza

Nu m-am gandit pana acolo :D :D :D
Ma nedumerise esecul total :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

Es  +apl la anu voi incerca si eu  !e foarte interesant  +apl
daca vei avea de dat la primavara butasi inradacinati ,ma abonez de pe acum sa cumpar  :)

Mihai

Da,sigur si eu voi incerca sa plantez in gradina mea ce mai ramane din experimentul facut de Es. ;) :D

flordel

Da ia zi tu nu faci un experiment? ;)

Mihai


flordel

Pai nu stiu ce ai in gradina. Daca ma luminezi trimit detalii (sau indicatii, ma rog...) ;D

Desigur, nu ma refeream la "experimentul reusit" de acum ceva timp care a fost indelung comentat.  :P

sicamin

ES ,cum ai pus butasii "la punga"? cu totul ,sau ai lasat capetele afara ? Am primit si eu niste butasi asi as vrea sa incerc .

einsteinitza

Intai inveliti in ziar total, legati cu elastic, strans, udat si pus complet in punga la intuneric.Eu nu am avut ziar si am pus prosop de hartie. Butasii trebuie sa fie cel putin cat un creion, deci cat mai grosi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Multumesc ES  +hug . Butasii sant frumosi si grosi,dar dupa ce le ies radacinile ,unde ii plantez?afara sau in nisip si ii tin in pivnita pana la primavara?

claude

Aha, deci inveliti in ziar...chiar voiam sa intreb, ca am citit  postarea referitoare la metoda si ma intrebam daca merg la punga cu totul...Ce metoda ciudata  :o  Musai sa incerc, m-a apucat reau curiozitate, mai ales ca spui ca e recomandata la cei reticenti la alte metode...Ii tin la caldurica?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ii tin in casa.Intr-un sertar. Mai am o tura pusa saptamana trecuta, care sunt mai valorosi, sper sa faca ceva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Pana la primavara cand ii pui in gradina ,ii tii in sertar  :o :o :o .Eu i-am pus in ziar ud ,apoi in punga si intr-io cutie sub calorifer (acolo nu am mai mult de 18 * )

myosotis

Si la mine prima incercare a esuat. Mai fac o incercare daca zice Es ca i-a reusit. Numai ca nu stiu ce se va intampla cu butasii dupa ce fac radacini, fiindca vine perioada de repaos. Se stie ca plantele care inradacineaza in alt mediu, in afara de sol, au probleme la transplantarea in pamant si se acomodeaza mai greu.
Es, in ce incapere e sertarul cu pricina ? La racoare sau la caldura ?

einsteinitza

Cam la douazeci si doua de grade.
   
Imediat ce incep sa dea radacini, se pun in ghiveci.Primavara se planteaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro