stropiri la pomi

Started by sicamin, April 12, 2007, 07:48:11 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Am cativa piersici care au frunzele rasucite si  cu basicute pe ele. Am facut in ianuarie (cand a fost mai cald) o stropire dar acum cu ce sa stropesc? 

simona2

Eu ti-as sugera mospilan sau tilt .

diana

Nu sunt sigura, banuiesc ca este o ciuperca, Taphryna deformans, care ataca piersicii insa pentru a putea da un sfat, am nevoie de o poza..cu frunzele atacate!

atila

si eu am aceeasi problema, la un piersicut de doi ani... chiar daca nu sunt adeptul substantelor chimice, poate il ajut sa mearga mai bine inainte. O sa fac o fotografie maine si o pun pe forum (la ora asta mi-ar trebui un blitz cam tare...  ;D)
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

simona2

Shavitul este un fungicid care se foloseste cu succes pentru numeroase ciuperci fitopatogene.

sicamin

Pune poza Atila, poate ai aceiasi problema ca eu nu pot pune poza pana vine fiul meu ca i la el aparatul foto.

simona2

Si piersicii mei au frunzele intoarse , iar sotul meu i-a stropit de dimineata cu fungicid Dithane si cu un insecticid ( nu l-am intrebat ce insecticid a pus )

sicamin

Azi voi stropi si eu piersicii.Am  vrut sa-i stropesc de sambata ,dar a batut vantul foarte tare.Tot o combinatie de fungicid si insecticid am cumparat si eu .Pun acum o poza cu fruze de piersic bolnave.


atila

da, asa sunt si la mine frunzulitele piersicului... spuneti ca se poate rezolva chimic? :-\ Aproape ca prefer sa nu am fructe decat cu chimicale...
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

Aricica

Quote from: sicamin on April 16, 2007, 08:30:28 AM
Azi voi stropi si eu piersicii.Am  vrut sa-i stropesc de sambata ,dar a batut vantul foarte tare.Tot o combinatie de fungicid si insecticid am cumparat si eu .Pun acum o poza cu fruze de piersic bolnave.


sicamin, atila, din poza eu disting ceva ca o deteriorare a frunzelor de piersic, o umflare si o rasucire ciudata a lor... Ca sa pot sa va ajut (nu ca as avea eu experienta in asa ceva dar pot sa caut cam despre ce boala este vorba) descrieti-mi un pic problema voastra cu piersicii respectivi.

simona2

Pentru rasucirea frunzelor de piersici , ni s-a recomandat de la un magazin fito-sanitar o combinatie de fungicid si insecticid . Ca fungicid am cumparat Dithane . Sigur o sa scapi de boala si o sa manaci si piersicute .

sicamin

Azi am stropit abia pomii cu Dithane si Mospilan .Sper sa-si revina.


sicamin

 Da ,asa au fost frunzele de la piersic si le-am stropit deja. Vad ca au inceput sa dea frunzulite noi sanatoase. Credeti ca trebuie sa repet stropitul dupa 10 zile?
In legatura cu ''bantuitul'' in miez de noapte,sa stii ca si eu de multe ori ma scol noaptea si merg la plantele de pe balcon ,sa le mai verific.

diana

Sica, e intr-adevar vorba despre Taphryna deformans! Poate nu ar strica sa mai stropesti inca o data cu fungicid...aici nu stiu ce sa spun ??? ???

penelopa

Diana,  cand bantuiai tu noaptea printre piersici, n-ai vazut si holograma mea?
Data viitoare,  mergem impreuna la Cara, in gradina ei.

Fetelor si drag baiat, eu am o schema smechera de stropit pomii de la Institutul de cercetari sau... nu stiu cum ii zice, de la Mogosoaia.
V-o scriu maine ca tre s-o aduc la serviciu si s-o copiez.
Dar stiu sigur ca acum pomii fructiferi se stropesc cu Dithane + Sinoratox,  astfel: la  pruni,  ciresi, visini  ,  se face stropirea cand se scutura  20 % din flori iar la  mar,  par,  gutui,  cand se scutura  florile  50-60 %.

penelopa

Uitati si reteta de stropit pomii:

1.In repaus vegetal (inainte de inmugurire;  stropitul de iarna),  la toti pomii:
-  se face in zilele cu temperaturi peste 0*C ,  cu substante care contin  un fel de ulei  ( oleo........  ) care  acopera insectele si le ucide prin sufocare.
Se foloseste "oleoekalux",  "oleodiazol" si,  in general,  tot ce contine in denumire (la inceput)  oleo.... .
Noi am folosit ceva de genul  "oleocarbo..... super".

2.  Inainte de inflorire,  la toti pomii:
- sinoratox + dithane
(se pot folosi si alte insecticide + funcigide dar noua  asa ne-a dat tipul de acolo si au avut efect benefic  anul trecut);

3. In timpul infloririi,  astfel:
-  la prun, visin, cires, cais, piersic  etc,  cand se scutura  15 - 20 % din flori,  cu
"sinoratox",  dar noi am pus si dithane;
-  la mar,  par, gutui  etc.,  cand se scutura 50 - 60 % din flori,  cu  "sinoratox".
(inca n-am stropit si vom pune si dithane);

4.  La cca 12 zile de la stropitul "3",  se stropeste  tot cu sinoratox + dithane.

5.  In cursul verii,  cand apar semne de  omizi,  se stropeste cu "fastac".

Exista scheme mult mai complexe dar,  daca o aplicam pe aceasta, e mai mult decat suficient.
Se fac insa si stropiri  speciale,  pentru bolile/daunatorii care apar izolat.
Schema de mai sus este una de prevenire.