Sorbet Fruité

Started by fdana, March 25, 2010, 10:20:24 PM

Previous topic - Next topic

fdana

Desi nu sunt un cunoscator de trandafiri am si eu acasa vreo 3 printre care si acesta.
Al meu este intr-un ghiveci de diametru mare in curte.Il am de 3 ani si in fiecare an m-a fericit cu florile lui care au o nuanta foarte frumoasa si care se schimba in functie de cat soare primeste.Au un parfum usor.La mine nu a avut daunatori  sau boli.De inflorit ,infloreste pana toamna tarziu si a fost primul care a facut muguri anul acesta.
Aici aveti un link de la Eutopia :http://www.eutopiamall.com/mall_new/article_details_v2.php?supplierId=&rid=50667&ids=50667|&whichOffer=0&int1=&int2=&rootId=355093&furnizorId Asa arata anul trecut :

Schnuppe

E catarator in ghiveci ???  Cum s-a dezvoltat ?

fdana

Nu stiu daca e catarator caci la mine e tufa de 3 ani ,nici macar o tentativa de catarare insa i-a mers bine (cred eu) si in fiecare an mi-a inflorit de primavara pana toamna .Nu mi s-a parut pretentios si are si un pic de parfum(tot ce mi-as putea dori).

Schnuppe

Soiul e catarator , e Meilland , nu ? altul nu e  cu denumirea asta , ar trebui sa urce la 2 metri , sau oricum o talie foarte mare , la 3 ani trebuia sa fie urias . Cit de mare creste in ghiveci si cam cit e ghiveciul ? Te intreb pentru ca am inceput si eu sa plantez trandafiri in ghivece si as vrea sa stiu cum se dezvolta .

fdana

Pe Eutopia are sinonim alt nume :
Rosa `Sorbet Fruité`®
Este sinonim cu: Rosa `MEIhestries`
Diametrul de la ghiveci nu l-am masurat insa o fac maine daca vrei si iti scriu.

fdana

Si la Eutopia e trecut la categoria Theahybrizi.

Schnuppe

OK , , nu ma intereseaza exact dimensiunea ci cam cit e de mare si cum se dezvolta trandafirii in ghivece , ce soiuri ai plantat , chestii din astea .

Uite : http://www.meilland.com/en/meilland_rose-trees_climbing.html    sau  http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.34069

La tine ce talie atinge intr-un an ?  Nu da lastari foarte lungi ?

fdana

La mine Sorbet nu a depasit metrul .Desi tot cititnd trebuie sa recunosc caci lastarii lui au fost mai "anemici" decat cei de la Double Delight pe care de asemenea il am plantat in ghiveci.Mai trebuie sa precizez caci pe parcursul anului trecut nu i-am dat nici macar un pic de ingrasamant sau sa il stropesc contra bolilor si daunatorilor(poate fi si asta cauza necresterii lui?).Insa eu am fost multumita de el si el a inflorit mereu.Anul acesta vreau sa experimentez si eu ingroparea cojilor de banane la radacina trandafirilor.

gentiana

Fdana e tare frumos trandafirul tau
De ce il tii in ghiveci?

fdana

Caci nu am gradina si in fata casei daca il pun "au grija" altii de el .

gentiana

intelesesem ca stai la casa si de aia ma miram de ce nu-i pui in gradina
acu am inteles

einsteinitza

Hraneste-l bine, asta-i secretul, sunt mari mancai. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Voiam sa adaug ca numele al doilea, care zici ca e sinonimul, e de fapt codul de inregistrare a patentului. Prima parte este totdeauna formata din primele litere ale numelui creatorului. Orice trandafir vezi sub codul respectiv, stii fara sa cauti cine l-a creat, daca esti putin familiarizat cu creatorii de renume.De ex, Kor....este Kordes, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

fdana

Multumesc ,nu stiam.Adevarul este ca neavand gradina nu m-am interesat asa mult despre trandafiri.Insa hibi ii vad de la un kilometru si cam stiu care cum sunt.   :D

fdana

Prima floare de pe anul acesta:

einsteinitza

Cred ca anul asta e plin de bobnoci ca a mai crescut
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Pina la urma e catarator sau e un trandafir asemanator ?  Ce este ?

fdana

Quote from: Schnuppe on May 30, 2010, 09:38:49 PM
Pina la urma e catarator sau e un trandafir asemanator ?  Ce este ?
La mine tot "tufa" este.Poate nu are loc sa de dezvolte prea mult insa nu este mai dezvoltat  decat un Th.

Ionela

Superb si "fructatul" 8) 8) Cu parfumul cum sta???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

fdana

Are si "nitel" parfum .Exact ce imi doream eu.

geodezia

Hai ca asta cu toate ca are roz e frumos foc