Viburnum

Started by einsteinitza, March 26, 2010, 08:42:40 PM

Previous topic - Next topic

claude

Bobo, daca reusesc sa ajung in Gradina Botanica...nasol in perioada asta, n-am timp nici sa mor  :-\   Intre timp eu am gasit pe cineva care aduce plante din Ungaria si mi-am cumparat un carlesii, pret bun, 15 lei, are cam 40 cm...o sa mi selungeasca ochii asteptand sa creasca, dar asta e...important e ca a si inflorit, deci chiar daca e mic o sa am ce mirosi asa ca ma ajuta cu rabdarea   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM

Presupun ca diana. Daca nu ai timp nu-i bai, acum astept radacinile la bodnantense, am ce face.

Cum ti s-a parut mirosul? Era frumos, chiar daca sub Judii.

flordel

Din ala Carlesii as vrea si eu daca ziceti ca-i asa parfumat! +dns

einsteinitza

Si burkwoodii este foarte parfumat , a pastrat parfumul de la carlesii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: flordel on May 08, 2012, 01:54:42 PM
Din ala Carlesii as vrea si eu daca ziceti ca-i asa parfumat! +dns

Mirosul este divin, nu-l pot descrie! Ai sta cu nasul in floare ca sa-ti para viata minunata. L-am mirosit la cumnata mea, am mai spus ca am luat un altoi crescut de jos si l-am prins, asa incat astept la anul sa miros floarea la mine in gradina.

flordel


Carina

La mine a avut destul de multe floricele, asa ca s-a simtit bine mirosul

trandafira

Carina, pentru ca esti aproape,cum este gazonul tau? La mine s-a umplut de buruieni mai ales papadie si inca o buruiana cu 3-4 frunze rotunde si un pic ondulate care cresc si acopera firele de iarba. Desi am pus si ingrasaminte si seminte, buruienile incep sa cuprinda tot gazonul.

claude

Quote from: BoboROM on May 08, 2012, 01:44:03 PM
Presupun ca diana. Daca nu ai timp nu-i bai, acum astept radacinile la bodnantense, am ce face.

Cum ti s-a parut mirosul? Era frumos, chiar daca sub Judii.

Da, de la Diana. Mirosul il stiam deja de la cei din GB, nu stiu daca e sub Judii, ca pe ala nu l-am mirosit asa ca nu visez la el  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Quote from: trandafira on May 08, 2012, 11:23:06 PM
Carina, pentru ca esti aproape,cum este gazonul tau? La mine s-a umplut de buruieni mai ales papadie si inca o buruiana cu 3-4 frunze rotunde si un pic ondulate care cresc si acopera firele de iarba. Desi am pus si ingrasaminte si seminte, buruienile incep sa cuprinda tot gazonul.

La mine cred ca sunt mai multe papadii decat iarba, am tot felul de buruieni iar uneori gasesc si palamida cu spini  :-\ Ce-i drept eu nu am procedat ca la carte cand am semanat gazonul, adica nu am ierbicidat intai totul, asa ca inca din primul an am avut papadii si alte minuni. Am incercat sa mai scot din ele cu harletul dar m-au coplesit numeric, sunt din ce in ce mai multe de la an la an. Pana la urma cred ca o sa dau cu un ierbicid selectiv pentru frunze late

einsteinitza

Dar voi cand cositi nu scapati de frunzele lor?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Eu nu scap de frunzele lor, cutitul masinii de tuns este la diviziunea 4, mai jos incepe sa "rascheteze" gazonul aparand pamant gol.Asa incat ele avand frunze lungi pe orizontala, scapa de cutitul care taie firul vertical al ierbii.Am rupt toate florile de papadie, dar apar altele. Am vazut in poza Carinei viburnum si gazonul mi s-a parut mai curat la ea, desi suntem in aceeasi zona.

BoboROM


Carina stiam ca ai si Viburnum bodnantense 'Dawn'. A inflorit pana acum? Cum este mirosul fata de Carlesii?

einsteinitza

Eu pot sa va dau ramuri de burwoodii, care are acelasi parfum cu carlesii. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

La mine Dawn merge cel mai rau, face cate o floricica pe an si creste ingrozitor de incet  :-\
Planta fiind foarte mica am reusit cu greu sa miros floarea, dar dupa nasul meu are un miros dulceag ceva mai slab ca burkwoodii si carlesii .
Am vazut in Hornbach primavara asta un viburnum Dawn mai mare si cu mai multe flori, din pacate la un pret astronomic. L-am mirosit acolo mai pe indelete si la fel mi s-a parut, ca parfumul nu e asa de puternic ca la carlesii

BoboROM


Asa ma asteptam si eu, dar are avantajul ca infloreste iarna-primavara devreme cand nu gasesti nimic prin gradina.

einsteinitza

Parfumul la Dawn este mai slab putin si mai dulce, dar se simte mai tare ;D
Asta fiindca infloreste foarte devreme, pe aer mai rece si cand nu e nimic altceva inflorit in jur. Cand e in floare, mai ales daca e si soare, il simti de departe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Quote from: Carina on May 08, 2012, 11:15:16 PM
La mine a avut destul de multe floricele, asa ca s-a simtit bine mirosul

Cred ca cel de la garde-center era carlesii, ca semana la floare cu cel clasic dar si cu cel pus de Carina.

einsteinitza

Abia au asteptat sa se deschida!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Eu am luat in toamna un viburnum opulus roseum de la multeplante. Si-a deschis florile deja si sunt verzi ???.Se mai fac albe sau asa e soiul? Si eu as fi vrut parfumate, dar l-am ales pe Opulus in loc de Dawn. Acum, sa zic ca asta e, ma obisnuiesc cu ideea ca nu sunt parfumate, dar cu flori verzi??...

einsteinitza

Se albesc pe masura ce se dezvolta, e ca la hortensii.  Stai linistita ca se face alb! ;D Viburnum opulus e complet diferit de bodnantese. Infloreste pe masura ce cresc frunzele, are flori tip bila si inflorirea e mult mai tarzie ca la Dawn.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Am descoperit iin gradina botanica din Toronto un viburnum  pitic, care  se umple de flori primavara devreme, inainte sa ii apara frunzele.  Viburnum Farreri nanum .  O minuanatzie cind e inflorita tufa.

einsteinitza

Geo, care e diferenta fata de bodnantese? in poze seamana foarte bine si la detaliu de floare si al cum arata tufa, si bodnantese infloreste inainte de frunze si are florile buchete rozalii, doar probabil e mai mare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Nu prea stiu care e diferentza, ca nu m-am documentat. Dar pot sa iti spun ca asta pitic  e plin  ochi de  flori primavara, nu arata golas. Tufa e mica , densa  si are flori pe fiecare virf . Asa viburnnum  plin de flori nu am mai vazut inca.

einsteinitza

Daca e pitic i gasesc imediat un loc, printrew tufe. pare tare interesanta descoperirea asta, deja imi fac planuri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro