Trandafirul albastru

Started by einsteinitza, March 28, 2010, 04:55:55 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Creatorii s-au luptat mereu sa il descopere, sa fie primii la creare unui trandfir albastr. Din pacate, pigmentul de albastru nu exista in lumea trandafirului.Problema consta si in faptul ca nu se stie exact cum actioneaza culorile in lumea plantelor. Se cunoaste compozitia lor, dar nu exact modul de lucru.
Deocamdata, movurile albastrui au o gramada de adepti.

In decursul anilor, au existat trei radacini principale care au generat mereu albastru violet.Ceea e interesant de aflat este ca, pentru a avea acest violet, undeva pe traseu, in arborele genealogi, trebuie sa existe un trandafir cu petale pe interior rosu inchis si exteriorul galben, cel putin intr-o incrucisare. Din acesta, la un moment dat, apare mov, lila sau tonuri de maro.
  
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Oare are influienta si ph-ul solului la intensitatea nuantei de mov?

einsteinitza

Nu. Singura influenta este cea genetica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Cautati pe net si ve-ti gasi trandafirul albastru realizat de japonezi cu o firma din Thailanda parca,prin modificare genetica

einsteinitza

Asta e altceva. Eu povesteam de trandafirul obtinut pe cale naturala, nu prin mutatie gentica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Quote from: paraschivvvv on March 28, 2010, 08:29:27 PM
Cautati pe net si ve-ti gasi trandafirul albastru realizat de japonezi cu o firma din Thailanda parca,prin modificare genetica

Trandafirul se numeste Applause si este o coproductie Suntory ( japonezi ) - Florigene ( australieni ) . S-a introdus gena dar aveau probleme cu exprimarea culorii , chiar daca exesta baza genetica asta nu inseamna ca se si obtine culoarea albastru . Ca atare este un fel de albastru , mai mult lavanda , inca nu e albastru pur . Tipii lucreaza la asta de ani buni ,  mai trebuie sa asteptam  .

penelopa

Mai aşteptăm!  :)
Deocamdată, am un trandafir mov ca cel din poza 2 - Es. ;)
Însă, Es, îmi place la nebunie trandafirul din poza 4 (ultima). Cum se numeşte?

einsteinitza

Acela e Veilchenblau, e un urcator-rambler E un monstru, se face urias.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: einsteinitza on March 28, 2010, 09:37:42 PM
Acela e Veilchenblau, e un urcator-rambler E un monstru, se face urias.
Îmi plac "monştrii"!   ;)

einsteinitza

Pai, bag la punga daca vrei ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa


myosotis

Pune mai multe pungi, daca ai  :D
(cum adica la punga  ??? )

einsteinitza

Si tie, sigur.
Am descris metoda pungii acum cateva zile.
Butasi dorminzi lemn de un an in ziar umed, inchisi in punga la temperatura camerei. Fac radacini chiar si cei mai reticenti
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Da, am citit. Credeam ca e vorba de alta punga. M-am uitat prin curte sa incerc si eu cu ceva butasi, dar nu cred ca am cu ce. Sunt toti negriciosi  >:(

GetaV

Si la mine se poate o punga ??? :-*

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV


geodezia

Quote from: einsteinitza on March 28, 2010, 09:37:42 PM
Acela e Veilchenblau, e un urcator-rambler E un monstru, se face urias.


sa inteleg  ca este catarator si se face mare mare rau