trucuri pentru gradini mici

Started by mama4you, March 30, 2010, 12:51:25 PM

Previous topic - Next topic

mama4you

Plantele cataratoare (clematitele, caprifoiul, zorelele) sunt excelente pentru spatiile mici. Cu ajutorul suportului potrivit, ele vor ajunge la partea superioara a gradinii.

Cel mai mare avantaj al lor este necesarul mic de spatiu. Se multumesc cu o suprafata mica de pamant, catarandu-se apoi pe pergole, ziduri sau alte suporturi.

Vasele suspendate sunt ideale pentru astfel de gradini. Acestea pot inveseli toate locurile dificile si dau verticalitate gradinii impreuna cu plantele cataratoare.

Poti folosi pentru decorarea lor un numar mare de plante curgatoare (petunii, surfinii, muscate, lobelii) disponibile intr-un numar mare de culori si nuante.

Coniferele, desi exista intr-o gama variata de forme si marimi, sunt din pacate prea mari pentru o gradina mica. In schimb, poti alege un numar mare de arbusti decorativi prin frunze (artar japonez, mahonia), flori (weigela, azalee, budleja) sau fructe (piracanta, calicarpa, cotoneaster).

gentiana

foarte ciudat ce ai scris tu
ce inseamna gradina mica? ce suprafata?
pt ca daca e mica,nu au sanse sa existe nici mahonii si nici alti arbusti care depasesc inaltimi de 1,5 m
azalee?
de alea de le ingropi cu ghiveci pe perioada verii?
pt ca daca te referi la rododendroni ai cam dat-o in bara cu o gradina mica; la maturitate rododendronii ajung la inaltimi de 10 m si mai bine....sunt arbori
daca iei exemplare mici care vor creste ,iar nu e bine ,pt ca au nevoie de semiumbra,ceea ce contrazice florile pe care le-ai enumerat mai inainte
deci regandeste topicul pt -gradini mici si umbrite
                                           -gradini mici si insorite
in plus  avem deja topicul de "notiuni de peisagistica" unde povestim despre asta
amenajarea unei gradini nu se face cu trucuri,cel mult reusesti sa  maschezi anumite lucruri neplacute (acoperirea unui zid sau a unui calcan urat  prin plante agatatoare,in functie de insorire si de sol)
clematitele nu se recomanda in orice gradina ,mai ales ca au nevoie de umbra la tulpina
urcate pe un zid care sta insorit toata ziua,n-ai nici o sansa sa iti creasca vreo planta pt ca se "opareste"
intr-o gradina mica daca mai faci si pergole ai omorat tot spatiul ,deci sunt excluse
buddlejia  este invaziva si iti omoara tot spatiu
la fel mahonia
callicarpa are nevoie de spatiu ,lumina ,deci e contraindicata pt gradinile umbrite
revin si zic ,nu poti vb de gradini mici la modul general fara sa definesti suprafata ,lumina si tipul de sol
vasele suspendate unde?pe ziduri?
asta inseamna ca e o alveola intr-un spatiu marginit de ziduri?


mama4you

scuze gentiana.....se pare ca te-am suparat.....

ma gandeam la gradina mea....de ex...curtea din fata.....care este mai mica....si cea din spate...care este mai mare....nu spune nimeni ca trebuie sa le plantezi pe toate....ca poate nici nu iti plac toate....de ex eu am plantat in curtea din fata..braduti.....

gentiana

 nu m-am suparat 
doar ca ai infiintat topicuri noi  care mai exista si incarcam serverul degeaba
incearca sa citesti regulamentul si o sa intelegi
daca vrei sa ne povestesti ceva  despre gradina ta ,ai la "amenajari gradini  posibilitatea sa-ti faci propria gradina si sa povestesti acolo despre tot ce doresti

mama4you


Ionela

Dap, mai bine iti faci gradina la boardul cu pricina ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mama4you