Trandafirii mov

Started by einsteinitza, April 08, 2010, 10:04:52 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Si Sterlingul e prin toate magazinele in sezon.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roselover

Salut tuturor iubitorilor de trandafiri!
..si bine v-am gasit...va tot cautam pe amicii rozelor, da' nu prea se mai misca nimic pe acolo..
Incerc sa aduc si eu , mai novice in ceea ce priveste cresterea trandafirilor, cateva poze..de ex, cu Shoking Blue..vad ca nu-l mai vinde nimeni anul asta, nici Coralcom, nici Kordes..si nu stiu de ce ..din primul an a fost absolut minunat..sa vedem..


roselover

si tot el..

roselover

Mai multe fotografii am pus pe contul de facebook, mi s-a parut un spatiu virtual suficient de mare pt ele..am citit cam..toate postarile voastre, topic cu topic..nu am comentat nimic..inca nu am ce..ma bucur de faptul ca am de unde invata, si fara voi nu as fi avut curajul sa comand on line nici un trandafir si as fi avut acum gradina plina de plante din supermarket..( nu ca m-am abtinut total, dar, oricum..)
Asa ca , mersi frumos, si..la mai multe roze!!

nicol

   :o de ce oare oi fi stat atat pe ganduri anul trecut? +ham +ham

roselover

ah, si totusi, ..Blue River..

Mihai

Bun venit,Roselover!
Direct asa ,ne "loveşti "cu nişte poze la care nu pot decat sa....... +apl +apl +apl

roselover


Mihai

Hai uimeste-ma şi cu alţi trandafiri.........
Poţi? :D

roselover

..si tot un Blue River..

roselover

pentru topicul asta, mai am Rhapsody in Blue, Mainzer Fastnacht..dar  fotografiile sunt deja pe facebook..mai bine adresa, am pus deja acolo 100 si ceva de poze..e ok??

einsteinitza

In ultimele zile de toamna frumoase , mai aveam o floare pe Rhapsody in Blue. A prins-o putin bruma si s-a inchis la culoare, parca era alta floare.
Am facut repede un buchet, impreuna cu Escimo, o floare la fel de aerisita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +apl  arata minunat! Eu nu prea ma dau in vant dupa trandafirii asa-zis albastri, sunt cam toti un lila mai mult sau mai putin spalacit, dar culoarea pe care a dobandit-o Rhapsody e minunata...aia da, imi place
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Es, +apl.
Totusi ,vezi ce diferenta ? Azi ,in orasul in care am fost ,destul de aproape de casa ,ningea usor ,carosabilul era acoperit ,si multa ceata .
Cum sa mai fie frumusetile alea prezntate de tine si pe aici ?

Si ca sa nu fiu of topic : si eu am plantat anul acesta trandafiri mov.....

einsteinitza

Da, asa e, dar ma simt fara maini fara trandafiri in gradina. +hypno Asa ca, trebuie sa mai pun cate ceva, de prin arhive :D
Nu exista un anotimp pe care sa nu-l iubesc, insa oricand imi lipsesc trandafirii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Pune,pune .sa ne delectam ca tare ne place ce ai pe acolo !

penelopa

Doamne, cat de frumos este "movul" lui roselover!!! +hypno +hypno ;)

flordel

Hei Roselover, unde ai disparut? Mai vrem poze.... ;;)

dancoman

...am vazut ca s-a tot discutat despre,,comunii,, Blue Moon(Meinzer Fastnacht,Sissi) si despre Sterling Silver,doresc sa spun ca nu exista nici cea mai mica asemanare intre cele doua roze(am sa si postez caci vad ca...nimeni nu are curajul(!):) sa o faca....Blue Moon ,in afara de culoarea superba,pe care o veti vedea mai jos,are un parfum puternic,foarte placut, de,, lamaie,,(4 din 5 puncte)care persista pe toata existenta florii..puncte slabe sunt ,,sensibilitatea florii la soare puternic ,permanent si la ploi,la fel la patarea neagra,am taiat destul din butasi in primavara...Sterling Silver,este un trandafir robust,sanatos,cu ramuri erecte,drepte,floare mare,culoarea insa pe multi i-a dezamagit nefiind deloc ceea ce se arata prin ,,reclama,,...la mine a atins si 1,7m inaltime,parfum ...fructat,slab(2-3 puncte din 5),nu persista cand floarea este in soare puternic.

einsteinitza

Frumoasa poza!
Desi nu ma omor dupa mov, asta e cumva mai cald la culoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Puf

Sissi:


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Chiar ca-s frumoase! Al meu pe seceta cumplita de anul trecut a fost ca vai de el. Este superb! +apl

einsteinitza

Doamna in mov
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Foarte frumosi!

Pun si eu o poza cu Novalis, un trandafir foarte parfumat, dar care se scutura destul de repede iar soarele il arde:



http://adrianam.sunphoto.ro/Novalis/65060812