Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Intre timp mi-a trecut supararea... ;D
M-am si documentat, se pare ca in primaverile reci si ploioase se dezvolta o ciuperca care face ca bobocul sa mucegaiasca, cahhh... :P

flordel

Bartzella al meu seamana foarte bine cu High Noon-ul tau... A inflorit astazi.
Superbi bujori ai Es!

Carina

Si la mine a inflorit primul bujor arbustiv din viata mea, plantat in gradină primavara asta. Sunt extrem de incantata pentru ca nu ma asteptam ca dintr-un betisor de 15 cm sa-mi iasa asa o floare frumoasa din primul an. E absolut supeerba, m-am indragostit de ea
Din pacate nu-i cunosc numele, am cumparat-o de la anthesis si aparea doar cu numele culorii, bujor arbustiv lila
Diseara pun si poze  :)

einsteinitza

Asteptam, cu nerabdare! Inseamna ca cei de la Anthesis au bujori de incredere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Si eu asteptam cu nerabdare sa dea lastari noi si sa creasca si bujorul meu dar pur si simplu sa ofilit si lastarul cu boboc ,pe care il avea cand l-am plantat in gradina. Cateva zile dupa plantare a fost bine.Nu este in soare puternic si la noi a si pluat.A avut radacini frumoase  (l-am mutat din ghiveci in gradina) .
Oare va mai lastari din nou? Acum arata ca un bat  ???
Asa era in ghiveci ,iar floarea ar trebui sa fie ca in poza.


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Iata-l si pe rozaliul meu, nu arată el ca in poza de la site-ul anthesis dar mie mi se pare mai frumos ca acolo


L-am pozat si-n dunga, din ora in ora  :)

flordel

Foarte frumos, vad ca numai eu am ramas fara flori la cel arbustiv. :'(

Dar si eu pun o poza! ;D
Bartzella hibrid Itoh sau intersectional cum vreti sa-i spuneti.
Ceva mai intens galbenul in realitate...

flordel

Hei, vad c-am postat gresit, era postul numai pentru suffruticosa. Scuze...

einsteinitza

Maaama, ce frumosi.
Da,Carina, si mie mi se pare mai frumos decat in poza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

vreuuuuuu si euu bujor arbustivvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv........................ +ham +ham +ham +ham +ham +ham +ham +ham


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si eu m-am intrebat asta...ca am citit in josul paginii ca e radacina cu 2-3 muguri  ???   Ca dupa nume...Bowl of Beauty si Coral Charm sunt arbustivi...
Oare care o fi ala ce l-a cumparat Carina? Ca parca ea spunea ca frumusetea ei de arbustiv e de la Anthesis, nu?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Dar, bujor arborescent, ce inseamna??? ... ca io asa vad ca scrie  ::)

claude

Pai astia arbustivi sunt...suffrruticosa, rockii, hibrizii ITOH...asa i-a dus mintea sa traduca, 'arborescent'  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Da Bowl of Beauty nu-i nicicum arbust! :-\
Si Coral Charm ca si Bartzella sunt hibrizi! ::) nu arbust, sunt corcitura.

claude

am facut o confuzie  +ham  .m-am uitat de vreo luna pe un site cu bujori si nu stiu de ce mi-a ramas informatia gresit pe creier, ca astia 2 sunt arbustivi   Ceilalti 2, alb si rosu, sunt arbustivi.. Dar asa, fara nici un nume ... :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ai imbatranit, ca si mine, fiecare tine minte cate ceva!

claude

 ;D Necazul e ca tin minte doar o chestie si aia gresita  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Nu fii modesta, eu care credeam ca poti sa ma ajuti tu, jumate eu, jumate tu. :-\

claude

Hmmm, zici tu ca doua minusuri puse impreuna dau un mic plus in viata reala?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Pai eu ma credeam 1/2 +, nu 1/2 -, si pe tine la fel! ::)

claude

Deci tu esti optimista Eu la mine vad si 1/2+ si 1/2-  :D  deci s-ar putea spune ca sunt...realista  ;;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

valentyna

ieri am vazut "la ruta"niste flori splendite,azi n-am putut rezista si am oprit masina in dreptul lor(am profitat ca eram singura caci sotul nu e de acord);i-am privit de aproape,miroseau superb si nu m-am putut abtine sa nu-mi iau 2 lastari(voi incerca-n-am ce pierde),i-am cautat pe net si sunt bujori arbustieri;floarea e juma deschisa si are 17centimetri cu multe stamine galbene ca cea din poza lui sicamin