Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Poate le aduc si in Bucuresti, dar acolo aveau depozit.

Carina

Anasstasia, ei trimit prin posta cu ramburs deci e vreo 7 lei transportul. La mine s-a prins tot ce am luat de la ei, irisi, hemerocalisi, bujori.
Am un bujor Coral Charm luat in toamna care va inflori deja din primul an  :o Asta in timp ce unii bujori luati la punguta de prin supermarketuri vad ca nici in al treilea an nu vor sa infloreasca.
Singura problema e ca fiind sfarsit de sezon oferta e cam saraca, poate e mai bine sa astepti toamna cand vor fi mai multe

anasstasia

Am si vorbit cu ei pentru bujorul coral sunset. Mi-l aduc la sediul firmei. Mi-au spus ca frunzele au 30-40 cm.

geodezia

hi hi hi hi hi hi ... sa-ti traiasca sa te bucuri de floricele  +ham +ham +ham +ham :yrk

anasstasia


Dalia

Astazi m-a bucurat si pe mine o floare de Feng Dan Bai:


popgeo

Iata niste bujori arbustivi infloriti intr-un parc special cu bujori din Oshawa(linga Toronto), Canada.














Dalia

Sa tot stai si sa privesti intr-un asa parc. Este impresionant!

anasstasia

Sti cum se numeste ultimul? Este de vis, nu altceva.

popgeo

Ultimul din ultima poza nu e arbustiv....dar din pacate nu sint puse numele.



Quote from: anasstasia on May 20, 2012, 05:38:14 PM
Sti cum se numeste ultimul? Este de vis, nu altceva.

anasstasia

De fapt imi plac primele 3 poze din ultimul rind. Bujorii cu putine petale nu am atrag.

einsteinitza

Mi-a mai inflorit si mie unul cel mai tarziu.
Imi place ca e un fel de rosu somoniu, foarte deosebit, e primul an cand infloreste.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro



Carina

Superb, si cate flori are  :o Eu doar visez la asa ceva

einsteinitza

Are trei si doi boboci, nu e prea mult. Ma bucur foarte mult, il asteptam, fiindca trebuie sa se potriveasca cu cresterile portocalii de la artarul cel mic din spate, vor creste impreuna si se vor asorta. Ma speriasem putin cu iarna asta, dar vad ca nu sunt probleme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Ce-mi place la tine, Es, este faptul ca "asortezi" plantele, ca le combini atat de frumos. Chiar vazusem treaba asta si in pozele cu bujorii ierbosi. Imi place ca le-ai asigurat un fundal, imi place naturaletea cu care se incadreaza in peisaj.

popgeo

E impresionant...... nu degeaba ii spun chinezii imparatul florilor.  In decurs de 10 ani o sa ai probabil aproape o suta de flori de pe el .

einsteinitza

Ei, sa ai gura aurita, ce bine ar fi, imi plac enorm de mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

E foarte probabil sa am dreptate, ai  inceput cu 5 flori,  probabil anul viitor vor fi 10 .   Odata ce trec de faza de acomodare/copilarie prind vigoare si se dezvolta  destul de mult  pe parcursul unui an.  Numai sa nu ii tai sa ii strice ceva animal .

cristinaf

Ce oferta au acum Anthesis la bujori... http://www.anthesis.ro/index.php/Plante-perene/Bujor.html
Si ce ma enerveaza e ca mi-am comandat deja Bartzella si acum au adaugat si yellow suffruticosa si stau ca proasta pe ganduri si nu ma pot hotari daca sa-l adaug sau nu si pe el la comanda. +ham :-\

Opal


cristinaf


Opal

A fost un alb usor galbui si cu ceva urme de rosu
L-am avut si pe cel galben,ala a inmugurit in primavara si in iunie s-a uscat fara motiv
Bartzarella l-am donat dupa ce 2 ani la rand a facut aceeasi culoare la flori ,fara nici o legatura cu pozele
Cand am vorbit cu cei de la firma(ede fapt o tipa cam impertinenta) n-au recunoscut ca intre poze si ce vand ei nu-i nici o legatura
Am crezut ca a fost un caz singular,dar mai am cativa prieteni care au luat bujori de la ei
Cei obisnuiti au iestit cum trebuie,dar nici B,nici cel galben si nici bujorul obisnuit Coral Charm nu sunt ca in poze
Ca s-au tepuit la comandasi au tepuit si ei pe alti,nu stiu
Cert e ca eu de la ei bujori nu mai iau in veci
Ce am mai avut de la ei au fost ce trebuie
E drept ca in urma cu vreo 5-6 ani erau mult mai mici si mai corecti

cristinaf

Eu nu stiu de unde l-ai avut pe cel galben, ca la ei pana acum nu l-am vazut. ???