Arborele de Bujor-paeonia tree-paeonia suffruticosa

Started by gentiana, April 16, 2010, 03:58:48 PM

Previous topic - Next topic

Carina

Nici eu nu l-am vazut, cel putin in ultimii trei ani, de cand cumpar si toamna si primavara cate ceva de la ei
Mie-mi place mult Bartzella, atat floarea cat si formatul tufei, foarte compacta si micuta, asa ca nu are nevoie de proptele  ;D Al meu din pacate nu a inflorit anul asta, dar l-am mutat mai la soare si sper la anul sa-mi faca macar o floricica
Coral Charm la mine a inflorit cum trebuie
http://macarina.sunphoto.ro/Bujori_2012/73651945

Ika, daca vrei sa inlocuiesti Bartzella cu arbustivul cred ca e de-ajuns sa le trimiti un mail. Eu am mai schimbat uneori comenzile la ei si mi s-au parut destul de flexibili

geodezia

carina draga sa iti traiasca ca sutn tare frumosi mi-a placut officinalisul ala e superb

popgeo

Se pare ca eu am fost destul de norocos... am luat bartzella de la ei si a iesit ce ma asteptam........ dar da, e un galbui, nu e galben intens.  Culoarea mai variaza  si functie de clima din anul respectiiv.. dar bartzella creste mare.. dupa 4-5 ani are 1.2 m inaltzime si 75 cm diametru si aproape 20 de flori.. si pare sa se dezvolte viguros in continuare.



Pina acum cel mai galben bujor ne-arbustiv care l-am gasit este Yellow Crown, e foarte dublu si galben clar.


Am avut insa surpriza cu Lemon Chiffon... e un crem de fapt, nu galben deschis.... dar a fost primul an , poate mai isi schimba culoarea in anii urmatori.

Quote from: Carina on October 21, 2012, 08:09:15 PM
Nici eu nu l-am vazut, cel putin in ultimii trei ani, de cand cumpar si toamna si primavara cate ceva de la ei
Mie-mi place mult Bartzella, atat floarea cat si formatul tufei, foarte compacta si micuta, asa ca nu are nevoie de proptele  ;D Al meu din pacate nu a inflorit anul asta, dar l-am mutat mai la soare si sper la anul sa-mi faca macar o floricica
Coral Charm la mine a inflorit cum trebuie
http://macarina.sunphoto.ro/Bujori_2012/73651945

Ika, daca vrei sa inlocuiesti Bartzella cu arbustivul cred ca e de-ajuns sa le trimiti un mail. Eu am mai schimbat uneori comenzile la ei si mi s-au parut destul de flexibili

Opal

Quote from: ika on October 21, 2012, 07:44:02 PM
Eu nu stiu de unde l-ai avut pe cel galben, ca la ei pana acum nu l-am vazut. ???
De la ei din gradina chiar daca nu-l aveau pe site
Poti incerca si tu miscarea asta ;)

cristinaf

Ok. :)

Intre timp au sosit bujorii comandati la Anthesis, si sunt multumita si de ce am primit si de modul in care am comunicat cu ei, restul voi vedea la inflorire (cand o fi sa se produca ea).

claude

eu m-am cam lecuit cu bujorii arbustivi...cresc atat de incet incat iti scot par alb  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Mai depinde si de tipul lor....... cei chinezesti par sa  creasca mai greu.  Cei  japonezi par sa creasca mai bine.

Daca sint altoiti pe radacina de de ierbos  cresc mai repede la inceput......

Opal

Poti sa-i iei mari de la inceput si in al 2 an, ai deja flori

cristinaf

Quote from: claude on November 24, 2012, 12:21:16 PM
eu m-am cam lecuit cu bujorii arbustivi...cresc atat de incet incat iti scot par alb  :-\

Lasa Claude ca 15 ani trec repede ;D ,sa vezi dupa aia ce frumuseti vom avea in gradina... :P

claude

 :P  Eu m-am cam saturat sa mi se lungeasca ochii asteptand sa creasca niste piticanii  ;D  Asa ca acum prefer sa dau mai multi bani pe o planta mai dezvoltata langa care sa ma apuce pensia  :D

Am un arbustiv care are 10 cm...cumparat acum 2 ani  ::)   Ba l-au dat cu cracii-n sus cartitele, ba nu i-a convenit altceva, nu se stie ce, asa ca mai e in gradina doar pentru ca nu suport sa arunc plante
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Trec si mai repede cand ii iei mai mari
15 ani?
Sa astept sa devin si bunica pana se hotarasc "dumnealor" sa infloreasca?
La mine daca nu infloresc in maxim 2 ani au pasaport spre alte gradini


Opal

Eu zic ca ai mei or sa arate asa in vreo 4-5 ani asa
Dar i-am luat mari
Cand i-am cumparat aveau 1m si deja 3 tulpini mari si 2 mici si deja au inflorit prima data in primavara cand i-am cumparat

cristinaf

Foarte frumos! Sa ne arati poze cu ei si noua. :)
Eu ma multumesc cu astia mai mici... fiecare dupa posibilitati. Nu am de gand sa dau cateva sute de lei pe un bujor, asa ca m-am inarmat cu rabdare, pentru mine e ok.

Opal

Eu n-am rabdare si vreau gradina aranjata  sa ma bucur de ea acum nu la pensie
E alegerea  fiecaruia

cristinaf

Am si eu o rugaminte la cei care il au pe Bartzella in gradina, ii rog sa-mi spuna daca rasare mai tarziu in comparatie cu alti bujori sau nu?
Dintre toti cei cumparati in toamna de la Anthesis si plantati, doar el nu a rasarit, si asa ce ma sacaie situatia asta...

Carina

Al meu are deja muguri maricei. Poate l-ai ingropat prea adanc, scurma putin pamantul si vezi daca nu apare pe-acolo vreun mugure rosu

cristinaf

Am desfacut sa ma lamuresc, si am gasit radacina putrezita, din pacate. :(

geodezia

naspa ..chiar imi pare rau sa aud ...pe mine m-a cadonat Sica primavara trecuta fix cu  2 bujori no name  da din astia pomi si vad ca unu din ei a scos lastari noi acu in primavara..o fi vreuna sa am noroc sa prind si eu un bujor pomisor in sfirsit la mine in curte
multam Sica

sandaveturia

dar in toamna ai pus ceva frunze peste el? Avea nevoie. In toamna cum arata, cand l-ai pus? daca le dai un mail la anthesis poate rezolvi usor problema. Oricum nu e ieftin deloc bujorul asta,.... o palarie de bani pentru nika? Eu l-am luat de la ei in toamna lui 2011 , nu mi-a inflorit in vara trecuta, dar acum a scos muguri, chiar arata bine. Acum ramane sa-i vad culoarea.

cristinaf

Radacina mare, dar fara muguri. De inghetat nu avea cum, ca am plantat 5 bucati odata si doar el e in situatia asta, ceilalti sunt rasariti toti, inclusiv arbustivii.
Acum am scos-o si m-am uitat, e neagra toata. Ce sa le mai zic?!... asta e, mai incerc o data la toamna.
Si in primavara asta am plantat un bujor care avea un ciot de radacina, dar fara niciun mugure, nici la asta n-am sperante.

sandaveturia


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro