Geranium

Started by Schnuppe, April 17, 2010, 09:44:49 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Quote from: stefana on April 18, 2010, 10:43:01 PM
Aici este imaginea:

Multumesc Stefana !

Din pacate ala nu e Geranium . Pare a fi un Euonymus , nu sint sigur ce e , dar cu siguranta nu e Geranium . De altfel nici nu am auzit sa existe o varietate sau o specie variegata de Geranium . 

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Quote from: gentiana on April 18, 2010, 09:17:51 PM
Am inteles Schnuppe,am in fata casei (spre nord) o zona in care as putea sa pun si in zonele de sun paulownii(ca un fel de oglinda,sus violet,jos violet)
pamantul la tine in gradina e calcaros?
are ceva contraindicatii ?
sunt din ce in ce mai interesata,ca planta mi-a placut mereu

Pamintul la mine e un pamint bun , e adus in completare la ce era . Nu sint pretentiosi dar au nevoie de soare si apa , am plantat citiva la umbra si nu le-a placut , nu au inflorit mai deloc si s-au lungit saracii cit au putut dupa soare . Anul asta i-am luat de acolo . Au cam aceleasi cerinte de lumina ca trandafirii , mai putin ingrasamintul , se descurca excelent cu ce gasesc prin sol . Toamna tirziu , poate iarna , tufa se usuca putin , nu de tot , frunzele putrezesc pe acolo , probabil se autointretin :) .  

Schnuppe

Quote from: einsteinitza on April 18, 2010, 11:09:08 PM
Tu de unde le ai?

Eutopia si Sieberz . Si la Bakker sint un tip , G. himalyense Birch Double ( ei ii spun pirch double  :D ) dar e himalayense simplu , sau cel putin eu asta am primit . Si la Gardener parca erau . Uite : http://www.gardenstore.ro/geranium-dalmaticum.html 

In engleza le spune cranesbill , dupa ce cad petalele arata ca un cioc de cocor . Dar mic  :) .

einsteinitza

Gata, multumesc.Incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult, mai ales ca-i asa indurator. Tot adun plante din astea marunte sa acopar sub trandafiri.Dar stiu putine despre ele, ma axasem mai mult pe arbori si arbusti. Acum urmeaza astea marunte, mai am multe de invatat.Bine ca ai deschis subiectul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Multumesc Schnuppe,si eu sunt tentata
(mai ales ca sunt violet)

penelopa

Quote from: Schnuppe on April 18, 2010, 11:07:47 PM
Quote from: stefana on April 18, 2010, 10:43:01 PM
Aici este imaginea:

Multumesc Stefana !

Din pacate ala nu e Geranium . Pare a fi un Euonymus , nu sint sigur ce e , dar cu siguranta nu e Geranium . De altfel nici nu am auzit sa existe o varietate sau o specie variegata de Geranium . 
Şi v-am zis de 100 de ori că e  Euonymus  :(  Ce, io n-am "cultură" ? ;D  .............. am chiar şi un exemplar la fel ca al GeteiV. :P

einsteinitza

Ai si cultura si practica :D ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Păi, da, Es, duminică la întâlnire, gagicile ziceau că e vinca variegata fiindcă face şi nişte floricuţe mov. Eu le ziceam că e euonymus că am şi eu la fel şi, am şi vinca variegata. Deci, ştiam sigur ce spun. ::)
Acum, cică e geranium :D
ps. GetaV, ştiu că vrei să scapi de el. ;)  Mâine, ce va fi?  :D :D

GetaV

Eu n-am nici-un stres ,maine pun poze cu el inflorit ,am si euon... dar nu face flori ca geranuim,are lastarii lemnificati ........ nici nu mai comentez ca pt. mine nu conteaza ce este ,este taratoare si mie nu-mi trebuie  ;D

penelopa

Târăşte-o la şi pe gard.  :) Vei avea o pată de culoare pe gard.

Fleurf

Quote from: GetaV on April 20, 2010, 11:05:40 PM
Eu n-am nici-un stres ,maine pun poze cu el inflorit ,am si euon... dar nu face flori ca geranuim,are lastarii lemnificati ........ nici nu mai comentez ca pt. mine nu conteaza ce este ,este taratoare si mie nu-mi trebuie  ;D
Sa n-o arunci c-o vreau eu s-o pun in stancarie. Sper sa-i placa!  ;D

einsteinitza

Fleu, ii place la nebunie in stancarie, si se intinde, dar devine si mai inalta, deci asa sa te gandesti, nu e chiar numai taratoare.An si eu la cascada, de acolo stiu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Mutumesc de indicatie Es, o sa tin cont de asta cand il voi planta.

gentiana

Vreau si eu daca e geranium,da in poza se vede euonymus bicolor

einsteinitza

Imi place teribil planta asta, am citit si vreau si eu, normal ;D
Joi cand plec caut trandafiri si Geranium. Vad ce gasesc si va anunt.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Stam cuminti pana atunci. ;)

Schnuppe

As vrea si eu Geranium dar m-ar interesa alte specii . Chiar sint curios daca se gaseste la vinzare , eu nu l-am gasit pe nicaieri . Tot asa caut si Salvia nemorosa , am intrebat peste tot dar au alte salvii , numai neorosa nu . Si e superba , niste violeturi dementiale , merge grozav pe linga trandafiri . Poate dai un semnal daca le gasesti !

einsteinitza

Dalmaticum vrei?
5 lei ghiveciul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Geranium am vazut in supermarketuri, la cutii de plastic. Erau vreo 3 varietati. Dar acum nu stiu daca mai merita cumparat, fiind posibil sa fie deja deshidratat. Nu se poate umbla in ambalajul respectiv. Era cam 8 lei.

myosotis


einsteinitza

Roz. La Gardenstore.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

la Baldur au geranii batute albe si albastre.am comandat si eu dar nu am primit plantele in timp util.Mai fac o comanda in mai ,cind plec iar pt muscata galbena.Daca mai doreste cineva ceva sa-mi scrie mp.in momentul cind le primesc le trimit cu atlasibul,in 3 zile ajunge.si costa 1 euro pe kg pina la Sibiu  si 1,5 pe kg pt Moldova. www.baldur-garten.de

einsteinitza

Under le-ai vazut, poti pune direct link-ul la pagina? Eu nu am vazut decat muscate.
Multumesc
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro