Trandafir Japonez

Started by coriducu, June 02, 2013, 08:41:54 AM

Previous topic - Next topic

happy

yes
1 (100%)
no
0 (0%)

Total Members Voted: 1

coriducu

Sa ma scuzati daca deschid acest nou topic si el mai exista undeva,dar sincer am cautat prin forum si nu am gasit(chiar ma miram) sau am eu orbul gainilor  +hypno.Rog moderatorii sa-mi mute topicul acolo unde ii este locul,in cazul in care intradevar acest subiect mai exista  +rsp
Avem un asemenea exemplar de mai bine de 10 ani,dar de inflorit nu a facut-o decat de doua ori:prima data exact acu 10ani si a fost o explozie de culori,iar a doua oara anul trecut dar foarte slab(doua-trei flori).
Prima data era amplasat in plin soare,protejat din coincidenta cu o umbrela gen terasa,iar a doua oara imediat dupa ce ne-am mutat la sat si era pus undeva la umbra nucului imens din curte.
Intre cele doua infloriri a stat pe o terasa,complect ferit de soarele direct dar unde era foarte cald in timpul zilei(gen efect sera dar umbra in acelasi timp)
Asta toamna l-am mutat in casa si acum am vrea sa-l scoatem afara,dar nu stiu unde am putea sa-l punem,nu neaparat sa infloreasca dar macar sa-i asiguram cele mai bune conditii.Cineva cu mai multa experienta ar putea sa ne indrume?Si eventual cateva sfaturi pertinente in legatura cu intretinerea lor,ar fi bine venite totodata  :-bd
Multumesc  +rsp