Blue River

Started by Schnuppe, May 26, 2010, 09:22:37 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Un teahibrid Kordes . Este unul din " albastrii " , Un amestec de tonuri de mov deschis si chiar purpuriu pe amrgini . Floarea nu este uriasa dar este deosebit de elegant si foarte parfumat . Frunzisul verde inchis lucios . Inaltimea teoretic de 80-90 cm , practic vom vedea ca abia anul acesta a crescut cum trebuie .


gentiana

Nu prea le are cu albastru ,cel putin dupa poza,dar e frumos

einsteinitza

Nu vrei sa faci o poza cu o coada de matura? Cred ca si pe aia o sa mi-o doresc in gradina daca o vad la tine in poza ::)
Si ies mai ieftin
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Hm nu-s chiar asa de convinsa
Dar  daca si-ar publica pozele cred ca ar face o caruta de bani

Schnuppe

Evident ca nu e albastru , nici pe departe , de aia l-am si pus in ghilimele , dar majoritatea celor cu " blue " in denumire bat in directia asta , Shocking Blue , Mamy Blue , Rhapsody in blue ( sigur , Rhapsody este cel mai apropiat ) .

Dar mie imi place nu pentru ideea de trandafir albastru . Sa stiti ca este un teahibrid cu un aspect deosebit de elegant ca habitus , florile sint foarte involte cu petalele exterioare mai inchise , arata exact ca un curent circular de riu  , extraordinar de parfumat .

gentiana

Am vazut un trandafir care arata chiar bleu,intr-o gradina
Trandafirul e frumos,dar parca nu-i nici pe departe asa spectaculos ca MW
Poate gresesc ,dar mie asa imi pare
Poza ta insa il face mult mult mai interesant

Ionela

Eu ma imbolnavesc de ma mai uit mult la trandafirii vostri :o.... Si cand nu-i vad innebunesc/ Iar daca-i vad ma-mbolnavesc/ Ca sunt ca lumeaaaaa!!!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

samy

Mie la trandafirul asta imi place parfumul.

Ionela

Super-ultra-wunderschoen!!!!!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

stefana

Quote from: samy on June 23, 2010, 11:08:37 PM
Mie la trandafirul asta imi place parfumul.
Da' floarea nu? Si fotografia este tare bine facuta :)

nicol

Imi place forma tufei, parfumul si faptul ca permanent are cate una- doua flori deschise....