Rosenstadt Freising

Started by Schnuppe, May 30, 2010, 02:21:37 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

O floribunda Kordes de talie mare , sespune ca ar fi de parc . Flori semiinvolte destul de mici cu petale alb rozii cu cate un punct rosu in virful fiecarei petale exterioare . Frunzisul este verde inchis foarte lucios .

E genul de trandafir pe care il cumperi pentru ca ai vazut o fotografie cu o singura floare si atit . Dragut cind e plin de boboci . L-as pastra numai pentru frunzis  . 

Se numeste asa pentru ca floarea are culorile steagului orasului Freising  din Bavaria ( ciudati si Kordes astia , poate ma enervez si fac si eu unul pe culorile Babadagului , na ! )


einsteinitza

Frumoasa poza, il cumperi sigur dupa asa reclama.La mine insa e tare neplacut ca tufa, cu ramuri lungi cam  joase, ca un fel de tarator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Exact asa e , am crezut ca e ceva aiurea cu al meu , aceeasi problema cu lastarii cazuti . Si Gebruder Grimm face la fel . Cam multe problemute cu Kordes .

Ionela

Ce nu face rozieristul la trandafiri? E splendid neamtul, cu tot cu problemutele inerente :o :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Un trandafir de parc care este prezentat deosebit pe site-ul producatorului, dar nu-i nici cum.Acolo e alb roziu, cu mici pete pe marginea petalelor ciclam, si pe boboc.
La mine, putin trecut, arata asa

Tufa cu ramuri lungi, cam plege, se lasa fara sustinere, deoarece face buchete mari iar plouate n-au nici o sansa sa fie sustinuta de tijele alea lungi
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Vezi ca era deschis topicul cu Rosenstadt . Frunzisul este exceptional , la mine a inceput sa dea niste lastari grosi , tot sper ca poate ii vine ideea sa arate a trandafir de parc , inflorescntele nu sint urate , un alb roz care apare frumos .

einsteinitza

La mine este un trandafir labartat si  faraforma la tufa.Pacat de inflorescente.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

liana

Am cumparat si eu acest trandafir de la Coral si am asteptat cu sufletul la gura sa infloreasca. Florile m-au cam dezamagit, nu seamana nici pe departe cu poza furnizorului. Sigurul lucru care imi place la acest trandafir sunt bobocii.

einsteinitza

Florile in sine, exceptand faptul ca reclama-i cu totul altfel, nu mi se par urate, si sunt si foarte rezistente,au calitati.La mine tufa pune probleme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Dupa ce accepti ca florile nu prea au legatura cu imaginea pentru care l-ai si cumparat initial  :) iti dai seama ca mai de la distanta sint roz cu margini mai albe , in ansamblu inflorescentele au un aspect placut , nu e rau deloc . Dar ramane problema formei tufei , sint sigur ca asta se poate rezolva numai plantand 3 bucati foarte aproape ca sa se sustina reciproc , atunci ar arata impresionant . Cred ... :-\

einsteinitza

Da, dar atunci accepti ca iti iei doar doua trei soiuri, ca trebuie sa pui cate trei. Oricum, eu am observat ceva la Eden, care a fost dscurtat puternic primavara asta la mine.Este mult mai compact si mai rotund ca tufa, nu mai are ramuri de-alea aruncate peste cap ;D ;D Anul viitor voi incerca la Graham Thomas, sa vad daca il cumintesc. ;D
Aceeasi groaznica pozitie de caracatita o are si Bad Birnbach, la care nici n-am reusit sa fac poze, ar fi trebuit sa ma culc pe burta in iarba uda ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Nu e chiar asa , ca nu e nevoie la toti sa plantezi grupat .

Schnuppe

Abia acum face florile ca in reclama :


einsteinitza

Asa, cand le prinzi exact asa, maine deja nu mai arata ca-n reclama.Din cand in cand apare putin mai pestrit.Dar lastarii tot lungi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Da , lastarii foarte lungi , este plantat linga Westerland si sant comparabili la talie , chiar R.F. are lasarii mai grosi . Am infipt niste tutori de fier pe langa el si l-am legat , fiind foarte " frunzos " nu prea se vad tutorii si arata bine asa .  Probabil ii voi face niste tutori din fier , mai frumosi si il voi taia cat mai putin .

Este clar un trandafir de parc de talie foarte mare , lejer 1,5-2 metri .

Florile sant cu totul altfel acum cand a mai scazut temperatura , chiar si deschise de 2 zile ( altele , nu cele din poza ) pastreaza modelul acela specific , aici te contrazic .

einsteinitza

La mine cum se deschid cum pierd desenul, eu l-am condus pe un gard, mai mult ca urcator mic.Nici nu mai stiu cum sai duc pe Kordes, daca sunt intre altii trebuie neaparat sa-i sustin, altfel nu se vad.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Mie mi-a dat niste ramuri inalte si groase , le-am taiat si l-am legat , sa zicem pe la 1,2-1,3 m , apoi de la taietura a dat alti lastari lungi si grosi . Pe unii din astia i-am curbat si i-am legat si pe ei . E foarte mare si bine imbracat , chiar cand nu are flori arata bine , are unele dintre cele mai frumoase frunze dintre toti trandafirii vazuti de mine , parca e dat cu lac .

einsteinitza

Adica in primavara, le-ai scurtat si le-ai legat de tutori,apoi lastarii noi de an i-ai facut pegging?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Am taiat vara , prin iulie parca , au crescut altii si pe aia noi i-am curbat si i-am legat , pe unii de un alt tutore si pe altii i-am lasat asa sa atarne . La primavara nu-l mai tai , ii las ramurile alea groase verticale si apoi lucrez sus , oricum da lastari si de la baza in toate directiile , vreau sa-i lemnific citeva ramuri inalte ca sa-l sustina cat de cat .

anasstasia

Florile sint micute, sper insa sa fie asa deoarece este plantat in aceasta primavara. Florile sint frumos pictate, atrage atentia, insa nu asa cum m-as fi asteptat. Frunze lucioase, parca sint cerate.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Rosenstadt_Freising

einsteinitza

 :-bd :-bd :-bd
Anastassia, esti in  plin avant, bravo. Ai venit cu tolba plina :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Sint pe val.  ;) Am stat o saptamina la tara. De dimineata sortez la poze.  ;D

Mihai

Uite domne' cu cei şi ocupa oamenii timpul.......... :-bd

anasstasia

Desi am fost relativ dezamagita in vara, m-am indragostit de el cind am vazut cit de harnic a fost in toamna. Creease un veritabil buchet format din 8 flori.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Rosenstadt_Freising/pagina2