Angela

Started by Schnuppe, May 30, 2010, 02:27:45 PM

Previous topic - Next topic

cristinaf

Mi-as dori, multumesc frumos pentru oferta! Ma gandeam ca scap mai usor daca-l cumpar, dar nu-mi surade ideea sa fie altceva.
Si daca se poate, tare mult mi-as dori si butasi de Ghislaine de Feligonde, Cornelia si Kazanlac.
Alaturi de cei pe care i-am comandat, astia cred ca-s ultimii care mai au loc. Am mai gasit un gard bun de acoperit. :D
Daca-ti doresti ceva butasi de la mine, te rog sa-mi zici, daca am de unde taia si pot, trimit cu placere. Cred ca acum e o perioada buna de incercat, s-a mai racorit, rezista mai bine si la transport.
Sa stii ca de cei trei care am discutat, n-am uitat, in toamna-i scot si poate-i trimit chiar o data cu trandafirii ce trebuie sa soseasca din Olanda. :)

cristinaf

Oare nu o fi Heidetraum, ca parca seamana la floricele? ??? Nu stiu cum e cu ghimpii, ca n-am gasit momentan poze pe net.

einsteinitza

Da, sigur ca da, iti trimitr butasi. Am sa ma uit si eu zileele astea sa vad cine este, poate il recinosc pe undeva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf


flordel

Parca n-ar fi Heidetraum cel din poza. ???

lucia2002

Quote from: ika on August 19, 2012, 10:48:16 PM
Oare nu o fi Heidetraum, ca parca seamana la floricele? ??? Nu stiu cum e cu ghimpii, ca n-am gasit momentan poze pe net.

Nici eu nu cred ca este Heidetraum.
Pe acesta l-am vazut nu demult, chiar inainte de a se face listele pentru comanda de la Belle Epoque si l-am inlocuit in ultima clipa in lista cu Heimatmelodie.
Si astazi ma gandesc daca nu cumva am gresit inlocuindu-l.

cristinaf

Acum, nu stiu ce sa zic. :-\ La pozele gasite pe net, mi se parea ca ar semana, aceeasi culoare roz- carmin si florile grupate in buchete. Dar la trandafirii plantati in ghivece, nici florile nu sunt chiar cum ar trebui sa fie, am vazut asta la englezesti.
E posibil sa fie, e posibil sa nu. Eu deja m-am hotarat sa-l cumpar si am sa vad cum se dezvolta la anul si atunci sper sa ma lamuresc. ;)

lucia2002


Postez doua fotografii personale cu el si ca sa nu fiu chiar off topic as adauga ca seamna oarecum cu Angela...la culoare!

 

flordel

Daca-i Heidetraum ai facut o afacere buna, Ika!
O sa fii multumita. ;)

lucia2002

Nu arata rau deloc! Chiar este frumos.

einsteinitza

am scotocit prin cotloane si am gasit o poza cu floarea, tat de specifica
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude


E foarte frumoasa floare, forma ei, parca e o floare de mar cu petalele dublate  :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Imi doresc atit de mult sa se prinda acest trandafir. L-am dorit tare mult. Es, e foarte frumoasa poza!

sicamin

Am pus si eu butas in toamna .Abia astept sa vad daca s-a prins.Acum are zapada peste peturi de nu se vede nimic.

Gxgeorge

A inflorit si la mine Angela :)  Nu stiu de ce a facut atat de putine flori, spun asta pentru ca anul trecut a facut mult mai multe decat acum.

Schnuppe

Angela la 5 ani : inaltime = 150-160 cm   latime= cca 250 cm .

Pentru o mai buna intelegere a dimensiunilor acestui trandafir . Taiere de primavara la cca 120 cm inaltime si 150 cm diametru .



Dalia

O splendoare!


Da, e bine de retinut dimensiunile. Am si eu doi, prinsi din butasi, si in toamna trebuie sa le gasesc niste locuri potrivite.

einsteinitza

Foarte buna exemplificarea :D cu dimensiunile!
Trebuie sa retinem si culoarea? Cred ca preia putin din trandafireul din spate..... ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Ce frumos e !!
Si au am niste butasi pusi in toamna si constat ca i-am cam inghesuit. Deci e neaparata nevoie sa le gasesc alt loc

Schnuppe

Culoarea este mai putin importanta la Angela , in fond este un trandafir roz , o fi el fosforescent dar tot roz este .

Dimensiunea este foarte mare pentru o floribunda , daca la 5 ani este asa ma intreb cam cat ajunge la 10 ani . Daca imi spunea cineva sa las liber un cerc cu diametrul de 2 metri si jumatate in jurul unui amarat de butas i-as fi spus ca nu e normal ...

Aceeasi problema este la Munstead Wood , asta a depasit orice limita de bun simt . Englezesc de ghiveci ... 

einsteinitza

Da, e un trandafir maaare. Eu ma refeream la faptul c a in poza ta el e violet!
:D :D da, abia acum intelegem ce inseamna o tufa de trandafir serios!  ;D
Englezesc de ghiveci, asta am sa o tin minte. =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Pot sa-i scad saturatia dar oricat incerc sa o fac sa arate roz nu reusesc . La prelucrare florile ei raspund la magenta care e un fel de violet , sa-i zicem ... Asa a fost captata pe senzor , asa o sa ramana . Fotografia am postat-o pentru dimensiuni pentru ca anul acesta mi-a fost lene sa-i fac alte fotografii pentru blog .


Referitor la Muntead Wood , ca tot nu va mai fi anul acesta pe blog , o sa mentionez aici :  inaltimea s-a stabilizat la 170-180 cm iar latimea la 340 cm .  Consider ca la maturitate , in zona mea , ar trebui sa ajunga la 180 - maxim 200 cm inaltime si poate 400 cm diametrul  !
Adica ce spunea nenea Austin , un englezesc mic care merge perfect pentru ghiveci ! :) Si cand ma gandesc la exaltatii aia de pe HMF care se rup in sfaturi dar ei au trandafiri in varsta de 1-2 ani ...
Eu nu pot sa-l las asa , dimensiunile acestea depasesc cu mult spatiul alocat , deja am inceput sa tai ramuri intregi de la baza .

einsteinitza

Acum e o poza cu o culoare ciudata la tine, ai avut poze mult mai aproape de culoarea reala.

La fradina mamei mele e o Angela netaiata de doi ani, are peste trei metri diametrul. Ce e interesant e ca s-a pastrat in forma globulara, putin turtita,insa impresionanta in floare.




Da, asa e, de asta spuneam ca abia acum intelegem trandafiri, cat de mari pot ajunge. Eu ma tot uit de ex la Ghislaine de F care m-a lasat paf, nu magandeam sa creasca asa, ca un deal ;D, fara sprijin, fara nimic!  Sau la Tess, care e tanara dar se va face clar uriasa, are deja dimensiuni impresionante!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Si de ce nu postezi fotografia cu Angela de peste 3 metri din gradina mamei ? Ar fi interesant de vazut asa ceva . 

Referitor la Ghislaine de F . , din fotografia ta vad ca totusi este un gard acolo , nu are ramuri care atarna si peste gard spre rau ?  Pentru ca asa se vede , si atunci inseamna ca structura ei se sprijina totusi pe ceva . In afara de asta este oficial data la un  200-300 cm . Cel putin pe HMF asa apare , ca producatorul  Turbat e putin cam mort si nu ne poate da alte relatii .

Dar Angela apare ca o floribunda de 80-150 cm inaltime si 80 cm diametru pe HMF .  Kordes sant mai modesti de felul lor , dau si ei un 100 cm inaltime si maxim 80 cm latime . Oficial , sfios , dar cat se poate de oficial .   

claude

No bine atunci, deci eu va trebui sa-mi fac podet de-ala de tip japonez ca sa mai trec prin livada, daca Angela asta se cracaneaza asa tare, ca o sa-mi ocupe complet culoarul de trecere  ;D  Eu calculasem ca la cat se spunea ca e de lata, imi va ramane juma' de metru de trecere, dar se pare ca nici vorba  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot