Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

geodezia


popgeo

Au mai inflorit: Lupin, Bujori, Weigela, Iasomie, primul Delfinium, Trandafir urcator, Clematis





Rux

Mai este ceva de zis ? Stam si admiram an de an frumustile astea ! Superb,George !

popgeo


Iata ce a mai inflorit si la mine....Bujorii isi iau avint, Macii sint la apogeu, irisii sint pe sfirsite, Trandafirii sint la inceput.

Bujori:



Maci:





Stratul cu maci:


Irisi:


Trandafiri

popgeo

A venit ploaia !!! In sfirsit...dupa mai mult de o luna de seceta!!!, Au mai inflorit: delfinium, trandafiri, bujori ,maci orientali,clematis

Clematis  -arctic Queen


Delfinium:



Trandafiri:



Bujori:


Maci orientali



popgeo

Au mai inflorit:

Primul crin(Lollypop):


Maci orientali - florile rezista greu la ploi..


Trandafiri:




Delfinium:



Bujori:




popgeo

Au mai inflorit: Maci, bujori,clematis, delfinium, trandafiri,

Macii se apropie de sfirsit, delfiniumii au luat avint, bujorii au ajuns la apogeu, crinii sint inca timizi, ceva clematis mai continua inflorirea.

Clematis Arctic Queen:


Crini timpurii, incarvillea:



Maci orientali:


Bujori:





Trandafiri:


Delfinium:








popgeo

Au mai inflorit:
Crini


Clematis Rebecca, Clematis Arctic Queen  inflorit complet & prima Cala


Maci Orientali



Delfinium :







Ceva grupuri de delfinium  si o aquilegia


popgeo

Crinii  infloreasc ceva mai cu spor, clematisurile sint la sfirsit, incarvillea isi etaleaza florile.



Crini




popgeo

Au mai inflorit:

Cale:


Trandafiri:


Crini:




Delfinium:



einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo


popgeo

Au mai inflorit:  Hibiscusi, delfiniumi, tuberoze, tricyrtis, tagetes, galtonia, clematis,

Delfinium







Clematis & Trycirtis :  Rebecca in plina inflorire secundara...


Hibiscusi:






Galtonia & Tuberoze: Galtonia la inflorire secundara...


Tagetes si ochiul boului:



sandaveturia

popgeo, in toamna asta ai ceva bujori la vanzare?

popgeo

Probabil  ca numai 1-2 , timpuriu rosu-roz si probabil  ca alb cu putina tenta roz .

Asta e cel timpuriu:




Te rog in treaba la mama... dinsa poate sa iti confirme daca mai sint sau nu..

popgeo

Au mai inflorit:

Colchicum autumnale dublii :


Delfinium:





einsteinitza

Geo, fii atent sa-ti spun un secret- Tu nu stii ca a venit toamna? Ce-i nebunia asta de flori?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Geo superb;si la mine au inflorit colchicum autumnale roz ca in fiecare toamna lucru care ma bucura si mai ales ca anul aceta au aparut mai multe floricele ceeace inseamna ca s-a inmultit.

popgeo

Hmmm... asta e parte din proiectul :  Flori  din martie pina in noiembrie... la delfiniumi de fapt le place   racoare/frig, se descurca si pe caldura, dar nu asa bine ca pe racoare atita vreme cit primesc apa si ceva umbra.

Am mai descoperit o serie de plante care infloresc pina toamna tirziu si doresc sa extind sezonul de inflorire cit se poate... cred ca la slanic s-ar preta mult mai bine ca  la Caransebes (e de multe ori seceta pe perioade extinse)

Quote from: einsteinitza on September 26, 2011, 07:06:08 PM

Geo, fii atent sa-ti spun un secret- Tu nu stii ca a venit toamna? Ce-i nebunia asta de flori?

Mutzumesc paraschivvv... colchicum sint o floare favorita.. si da se pare ca le place la mine in gradina, nu par pretentioase.

Quote from: paraschivvvv on September 26, 2011, 09:04:03 PM
Geo superb;si la mine au inflorit colchicum autumnale roz ca in fiecare toamna lucru care ma bucura si mai ales ca anul aceta au aparut mai multe floricele ceeace inseamna ca s-a inmultit.

einsteinitza

Mi-as dori niste delphinium mai ales ca eram in cautare de albastru pentru straturile alea de la gard.
Cand putem face comenzi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Comenzi se pot face din inceputul lui septembrie....  si rezervari se pot face tot timpul anului...

Aici anuntzul:

http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=2294.0


O majoritate din tipurile de narcise si delfinium s-au terminat...dar... vorbim pe PM .

Mai lasa-mi odata te rog adresa ta de email...

Quote from: einsteinitza on September 27, 2011, 06:46:06 PM
Mi-as dori niste delphinium mai ales ca eram in cautare de albastru pentru straturile alea de la gard.
Cand putem face comenzi?

einsteinitza

Bine.Multumesc mult.
Narcise nu vreau, am dar delphinium aia ma tenteaza de multa vreme. Iar calitate ca la mama ta nu am avut, nici nu se compara cu plantele din Olanda. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Parca voiai si niste maci orientali....

Eventual daca  poti sa ma ajuti cu  4-5 lastari de kiwi ar fi grozav (banuiesc ca la primavara ar fi mai bine).  Delfiniumii sint  disponibili in octombrie.

Quote from: einsteinitza on September 27, 2011, 08:59:54 PM
Bine.Multumesc mult.
Narcise nu vreau, am dar delphinium aia ma tenteaza de multa vreme. Iar calitate ca la mama ta nu am avut, nici nu se compara cu plantele din Olanda. :-bd

einsteinitza

Daca cauti tu cum se inmultesc kiwi, iti dau, ce tip de lastari spui. Dar iti iau sigur si o planta doua. E mai sigur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Au  mai inflorit: Irisi  remontanti, colchicum dublu, delfinium,

Irisi la a doua inflorire, un  profil de colchicum si un detaliu de delfinium


Colchicum



Delfinium