Crown Princess Margareta

Started by Schnuppe, June 07, 2010, 09:28:28 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Un trandafir englezesc din grupa celor " piersicii " , talie foarte mare , merge ca tufa mare sau catarator mai mic . Florile in rozeta bine strinsa , parfum destul de slab . Floarea are o stralucire speciala , imaginea generala e deosebita . La mine e de citeva luni asa ca acum postez doar pentru culoarea florii , pe masura ce va creste si florile vor fi mai mari si mai involte . Imi place foarte mult !


Carina

Pana la urma la ce distanta ar trebui plantati 2 trandafiri englezesti intre ei? Din astia care se fac uriasi, vreau sa zic. As vrea sa combin si eu cate doi, da cumva sa arate bine fara sa stea prea inghesuiti si sa nu mai circule aerul printre ei. 50 cm e cam putin? 1 metru? la tine cum au evoluat Falstaff cu Margareta?
ma gandesc ca daca sunt uriasi, cresc si pe latime si ocupa mult loc, dar daca chiar Austin recomanda sa fie plantati cate 3 foarte aproape unul de altul, pe la 50 cm, ca sa arate ca o tufa, poate merge si cu 2 trandafiri din soiuri diferite sa stea asa aproape

Schnuppe

Acum nu mai sant impreuna , i-am plantat in locuri diferite . Initial ii plantasem la cca 80-90 cm , cam asa ceva , vroiam sa creasca amestecate florile . Nu a fost o idee buna , in rimul rand ca cele 2 soiuri au habitusul complet diferit si apoi nu-mi placea cum arata combinatia , frunzele sant diferite , tepii diferiti , se vede aiurea . Nu mai combin apropiat  2 soiuri diferite in veci !  Toata ideea e pentru a obtine o tufa uriasa din acelasi soi , altfel iese un cal-magar !

La distantele intre ei : la englezestii mici eu spun ca ar merge un 50 cm intre ei , la cei mari un 70-80 cm , peste distantele acestea se vede ca sant plantati unul langa altul , nu mai obtii efectul de " tufa mare " .

Asta cu circulatia aerului este o alta problema supraestimata , se bate atata moneda dar nu stiu cum naiba se face ca in gradina lui DA toti sant plantati asa , si asta in tufe de 5-7 bucati nu 3 , si de umiditatea de acolo nu mai vorbim . La Viena iarasi , sant plantati grupat intr-o veselie . Dar toate soiurile acelea de la Tantau sau de la Kordes care sant plantate in mase enorme pe marginea strazilor sau in parcuri ? La ei cum circula aerul , au pitici cu evantaie pe sub trandafiri ? Dar se gasesc inteligenti din astia care au observatii profunde  , spun adevaruri absolute ...

Carina

Multumesc mult de raspunsuri, mie chiar imi convine sa fie la distante mici pentru ca si asa stau prost cu terenul si daca-i plantez mai inghesuit pot sa am mai multi trandafiri in acelasi spatiu. Chestia cu circultia aerului am citit-o in atatea locuri ca nu m-am gandit ca e mit. La mine umezeala e o problema, cel putin anul asta cand a plouat la un moment dat zi de zi am avut cateva saptamani de n-am putut intra in strat sa smulg buruienile, asa noroi a fost. Si m-am procopsit si cu patare neagra la mai multi trandafiri, inclusiv la unii care n-au avut probleme in anii precedenti.

gentiana

Pai si in Anglia e umezeala
Cam toate gradinile englezesti(vorbind de cele obisnuite ale oamenilor) sunt mici si pline de trandafiri
Ai zice ca in loc de buruiene cresc trandafiri
Si mai au si obiceiul sa-i catere pe case(lucru care pe mine ma termina)
Va dati seama o bucata de fatada imbracata de CPM?
Un visssssss!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Pe mine nu m-ar deranja toata fatada
De fapt visez la o fatada plina  de trandafiri care mai de care mai colorati

einsteinitza

Citeste putin la englezesti, sa intelegi.
Au tendinte de urcatori, datorita unor incrucisari cu urcatori, pentru a le spori vigoarea.
Sunt de fapt arbusti mai mari care pot fi condusi ca urcatori scunzi.Nu vor ajunge niciodata sa acopere ziduri, doar sa dea o pata de culoare.
Ceea ce visezi tu n-are legatura cu englezestii, poate cu ramblerii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es am citit,dar pot inca sa visez,chiar daca nu-i posibil in totalitate
Pana la urma gasesc eu ceva sa-mi implineasca visul(chiar si partial)

einsteinitza

Ramblerii, sunt ideali pentru fatade, mai ales unii din ei, fac si macese, parfumati, fara cerinte, traiesc unde ii pui, n-ai grija lor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Stiu asta,dar deocamdata n-am reusit sa gasesc rambleri in culorile CPM,adica caisa si aia e culoare care o vreau
(n-am eu inca casa vopsita ,dar culoare va fi tot ceva in gama respectiva)

cristinaf

Din CPM spune ca se poate face o coloana de trandafiri, pentru ziduri acoperite, recomanda altceva.
http://www.davidaustinroses.com/english/Advanced.asp?PageId=2055


einsteinitza

Daca tot nu stii exact culoarea, poti alege intai trandafirul
Ai o gramada de rambleri
Goldfinch,Ghislaine de F., ai o gramada daca cauti putin.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Stiu culoarea care o vreau ,am gasit-o (acu sa vad cum arata si pe casa)

Carina

Si pentru ca am vazut ca Principesa a ramas fara poze (cum se poate asa ceva, e crima de lese-majeste  +ham) am zis sa pun eu cateva.
Este trandafirul cel mai viguros din cei luati de la Petrovic, a ajuns in primul an la 1,80, deci ii prevad un viitor maret  ;D (din nefericire pentru mine, care acum trebuie sa-i caut un suport sa-l sustin cumva). Stiam de la Schnuppe ca se face mari, dar am crezut ca la mine fiind zona de munte o sa ramana mai mititel si vad ca m-am inselat. Flori foarte frumoase in primul val, in al doilea din pacate a prins o perioada ploioasa iar florile au fost de-a dreptul urate, maronii, mici fata de primul val si foarte "ingramadite". Ilustrare cu flori din primul val  :)