St Swithun

Started by einsteinitza, June 09, 2010, 10:13:48 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un englezesc cu o culoare fina, un alb roz foarte discret, frumos.
Floarea e foarte batuta, cu un parfum puternic, fructat si de cuisoare, putin picant. Florile se pot ingreuna de la ploaie,dar se arcuiesc frumos.
Nu am poza de anul asta, doar de anul trecut
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Da ! Superb !  Il ai urcator sau l-ai lasat liber ? La ce dimensiuni a ajuns ?

einsteinitza

E lasat liber Are doi ani, cam 1,10m inaltime, ramuri mai moi, nu e stilul cu ramuri foarte rigide. L-am avut plasat prost, langa un cires amar batran, nu chiar sub eldar alaturi, si nu i-a placut, nu a crescut ca lumea.
L-am mutat, dar acum  a venit iarna asta peste el, si l-am cam scurtat.In orice caz, are un parfum exceptional, dupa mine asta e atuul lui.Florile sunt superbe, insa daca sunt cateva zile de ploi , se rup coditele la flori de greutate, exact ca la Eden.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Superb, romantic si problematic  ::)

PS Promit sa ordonez topicul de trandafiri asa cum va doriti.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Adica sa presez pe Felix intru sectionarea topicului Trandafiri in mai multe categorii: Floribunde (si la sectiunea asta toate topicurile cu si despre floribunde), TH, etc.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Cbine, ca deja pierd timp sa caut daca mai e soiul postat sau nu, ca sunt o gramada.Si acum mai vin, ca plec azi ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

 :D :D :D  Noul val de soiuri din directia Slanic ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu e nou, e vechi, cred ca deja forumstii s-au plictisit de ei.Dar eu nu ma pot abtineeee :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Nu ne-am plictisit. Subiectul asta nici nu l-am vazut, cand l-ai scris. Mi-a scapat.  :)

Schnuppe

Face parte din prima categorie Austin , hibrizii de Old Roses . Am zis !

einsteinitza

Stii si cine da parfumul? Asa gen de parfum am doar la Coral dawn.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Revin cu observatii, s-au deschis o gramada de flori.
Va fi clar o tufa mai mult lata,, acum are cam 1.10 inaltime si 1.60 latime. Are cumva o forma aplatizata, din cauza greutatii florilor,care trag ramurile in jos.Anul asta florile sunt mult mai mari,extrem de bogate, cu mijlocul impartit la majoritatea,iar unde sunt cate 4 sau 5 ramura nu face fata, se curbeaza. Miroase de trazneste,  ;D are un aer de trandafir foarte vechi, nu ai zice deloc ca e trandafir modern
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ghimpii mai mari sunt asezati in grupuri, in jurul nodurilor, intervalul dintre ei fiind ocupat de ghimpi mai fini
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Cat de verzi sunt ramurile...
Din acestia mai putin sensibilosi ar fi trebuit sa-mi cumpar si eu.  +ham

claude

stai linistita, Ika, la mine majoritatea,in special englezestii au ramurile maronii...nu negre, dar diferite nunate de maro  :-\   Din moment ce nu sunt negre inca nu intru in panica, stiu ca la frig isi schimba culoarea, acuma astept sa vad care si-a schimbat culoarea definitiv, deci e inghetat  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Quote from: claude on March 14, 2012, 08:08:58 PM
stai linistita, Ika, la mine majoritatea,in special englezestii au ramurile maronii...

Atunci e cu atat mai mult de apreciat.  
Totusi ramurile care se vad au fost sub zapada sau deasupra?

claude

Sub zapada  ;D  Asta e explicatia...la mine a fost foarte frig, o saptamana cu -25 noaptea si cu putina zapada in acea perioada, deci nici nu ma mirca cei mai multi sunt maro...sper sa fie vii  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, frumosi ghimpii, imi plac mult astia presarati asa, marunti, habar n-am de ce.  ;;)
Dupa mine St Swithun e unul din englezestiic are n-are treaba iarna, ii e indiferent daca au fost -25 sau -5.
La mine nu are nimic afectat, e verde si frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

A inflorit si la mine, poza este de saptamana trecuta:


Mie mi se pare destul de slab parfumul, la toti englezestii, si nu se simte decat in anumite conditii. Cand sunt langa ei, nu prea imi dau seama care cum sant, decat dupa ce ma uit pe eticheta. Mi se par cam toti aceeasi nuanta- un alb-galbui roze, Florile nu sunt prea mari, dar au aerul acela de delicat, de portelan.

einsteinitza

Da-le timp, o sa te invaluie, o sa creasca si atunci o sa vezi specatcol de flori si parfum.
E frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

O floare frumoasa, din pacate cam distrusa de ploaie, floarea e cupata adanc si resimte umiditatea in exces. Interesante schimbarile prin care trece culoarea bobocului, te induce in eroare rozul inchis din prima faza. La mine tufa e scunda,  e mai mult lata decat inalta  ;D 

      
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot