Rose de Rescht

Started by einsteinitza, June 11, 2010, 11:25:45 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

da am vazut ca e batot  asa am sa fac dupa prima inflorire jup cu foarfeca in el multam

geodezia

nu mi se pare rose de recht
la mine asa adica roz roz inchis nu deschis

gabif1966

Nici mie .... la mine arata asa
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

geodezia

 =)) =)) =))
este asa este este tare frumos
ti-a ramas inima la el
problema la el este ca crenguta catre  floare este foarte scurta
am incercat sa pun crengute din alea mici adica max 7-8 cm la prins
sa vad daca se prind
nu inteleg de ce are crecile asa scurte catre flori ... ma rog
dar  are flori multe
dar si asta are vreo 3-4 ani mai ales ca unchiu mi-l tot ciumpaveste peste gard chit ca l-am rugat de atitea ori sa se potoleasca

einsteinitza

Rose de Rescht este un cumintel, ingroapa-l mai bine intr-un loc mai mare si in timp incepe sa dea laterale si sa faca mai mule tufe, se lateste.
Saxengruss este un trandafir urcator, de fapt nu e nici pe departe numele asta, uite aici discutia si determinarea.
http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=1900.0
E parfumat, face flori mari frumoase, cauta-i un sol mai bogat sau da-i ingrasamant macar o data pe an si te v-a rasplati cu flori frunoase si parfumate. Nu il cioparti de dulceata, e pacat. Cu cel roz si cu Rose de Rescht faci dulceata si pentru vecini.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Tot nu pricep, care dintre ei e de dulceata, Kazanlic sau Rescht?
Avea bunica-mea unul roz si facea din el dulceata, il avea plantat la fintina, urcat pe patul de vie.
Am tot cumparat Rescht de pe piata, dar de fiecare data iese altceva, e ca un facut  ::) .....
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

anasstasia


claude

Quote from: lordu on November 26, 2014, 08:48:49 PM
Tot nu pricep, care dintre ei e de dulceata, Kazanlic sau Rescht?
Am tot cumparat Rescht de pe piata, dar de fiecare data iese altceva, e ca un facut  ::) .....

Cum zice Anas, amandoi...e bine sa ai si Rose de Rescht pentru culoare, Kazanlik sau altii care merg la dulceata, sunt roz mai deschis, daca pui si R de R. dulceata ia o culoare mai inchisa, mai placuta ochiului  ;)

Daca te intereseaza R.deR., stiu pe cineva care are, dar mai trimite doar la primavara. Stiu si ca pretul e de 30 ron, daca iei mai multi iti face reducere. Daca te intereseaza da-mi de stire. Mai ai si varianta sa astepti pana toamna viitoare, cand voi avea iarasi eu  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot