Eden Rose 88 ( Pierre de Ronsard )

Started by Schnuppe, June 11, 2010, 09:05:29 PM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Este un trandafir de talie mare , firma franceza Meilland ce la creat la inceputul anilor '80 il clasifica urcator dar majoritatea vanzatorilor il prezinta ca trandafir de parc . Povestea lui este interesanta , la inceput se numea Ignes si zacea pe un camp asteptind evaluarea , era un urcator cu ascendenta de urcatori . Norocul lui a fost ca a fost vazut de agentul de vanzari pentru piata germana care a intuit potentialul lui , practic a " mirosit " dezvoltarea clasei Romantica , trandafiri moderni cu flori mari si involte cu aspectul trandafirilor vechi , cum ar fi englezestii .
A fost botezat Pierre de Ronsard in onoarea poetului francez dar pentru ca numele nu spunea nimic pe plan mondial a fost redenumit Eden Rose . De atunci a avut un suscces fenomenal , votat cel mai frumos trandafir din lume , unul dintre cei mai renumiti trandafiri !

Florile sint alb-crem cu varful petalelor roz , culoarea se pastreaza excelent si la soare puternic . Parfumul slab . Floarea are dimensiuni foarte mari , extrem de involta , se zice ca ar avea aproape 100 de petale dar nu le-am numarat . Infloreste foarte puternic , al meu are doar 2-3 luni dar a facut o gramada de flori , ma intreb de unde scoate atitea pe niste lastari de 20 cm .

Talia in jur de 2 metri , daca este condus ca urcator poate putin mai mult .

 

stefana

Parca povestesti despre Marilyn Monroe , Schnuppe ::): observat de..., botezat ...

Schnuppe

Dar asta e povestea lui , eu n-am inventat nimic .

einsteinitza

Pacat ca are nume de gen masculin :D :D
Superb cu fundalul ala gri inchis.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

A,  n-am insinuat nimic  :D, ma gandeam doar ca e povestea unui star ::) si la Hoya unii hibrizi au "povestea" lor  :)

Ionela

Si la Iasi e catalogat ca trandafir de parc



Intr-adevar e mare, iar florile exact asa arata in realitate. Nu e doar o falsa senzatie de romantism - in tulpina si floare la fel de ireal si diafan pare!  :o

Nu stiu de ce pe placuta lui scria Eden Rose 85. Or fi mai multe variante de Eden Rose??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

edita


edita

Ionela cred ca regret ca am ales Red Eden in loc de Eden Rose ,dar inca un motiv in plus ca la toamna sa imbogatim lista... ;D

Ionela

Nu regreta, Edita! Acum imi pare rau ca nu l-am pozat si pe Red Eden... insa i-am cercetat comparativ pe amandoi. Erau aproape unul de altul (cred ca ii desparteau Graham Thomas si Teasing Georgia), aveau cam aceeasi inaltime, dar imi dadeau cu totul alta senzatie. Daca il vedeam separat si nu stiam cum il cheama, nu l-as fi conectat in nici un fel cu Eden Rose. Nasul meu a detectat o unda de parfum, mai slaba decat a lui Eden cel roz. Si evident, nota de romantism absenta. Dar frumos, nu pot spune ca era urat sau mai urat, ci doar ca era placut in alt mod.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

edita

Red Eden-ul meu e mic pus in primavara dar plin de boboci.Cand se va deschide o sa pun "minunatele"mele poze  ;D

Schnuppe

Eden Rose a fost obtinut anterior anului 1985 . In 1985 a fost inregistrat oficial in Franta ca Pierre de Ronsard si probabil in 1988 o fi fost schimbata denumirea in Eden Rose . Se intilneste si ca Eden Rose 85 si ca Eden Rose 88 , este acelasi trandafir .

Red Eden Rose sau Eric Tabarly este inregistrat oficial in anul 2002 si aparent nu are legatura cu Eden Rose in afara aspectului , nu este un sport .
Pe HMF apare hibridarea DELsap ( o floribunda rosie franceza ) cu KORtello ( un fel de trandafir de parc rosu creat de Kordes ) .


geodezia

am si eu de asta .ce vo place la el ca e roz si l-am cumparat de galben

myosotis

Schnuppe, de unde l-ai cumparat ? Are vreun pic de umbra peste zi ? Eu am unul de la Rosafruct. Florile nu pastreaza prea mult timp nuanta roz. Are soare puternic din zori pana la apus. In schimb, cred ca e singurul care nu are florile arse de soare.

Schnuppe

L-am luat de la Eutopia ( de la Lens ) . Este in soare puternic toata ziua , florile sunt la inceput roz , se deschid cu roz , dureaza cam 1 zi-doua de la deschidere apoi ramane doar culoarea alb crem si rozul dispare incet-incet . Asa e , nu se arde de la soare , florile raman mari si intregi .

einsteinitza

In schimb florile se rup la codita cand sunt ploi mari, din cauza ca strang multa apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Asta la tine , ca pedeapsa , ca a mine si la Myo apa e tabu .

einsteinitza

Din pacate, zilele astea s-a dovedit ca eu sunt pedepsita, am avut ploi adevarate, si trandafirii s-au zburlit.Eden nu are prea multe flori deschise, dar e plin ochi de booci.
   

Ce mi se pare foarte interesant la trandafirul asta este ca, desi are flori mari, face multe flori pe o tija, ca un buchetar cu flori mici. In ultima poza sunt unsprezece boboci la un loc, pe o singura tija. Nu stiu sa mai faca alt trandafir cu flori mari asa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Geodezia, eu nu am decât un singur trandafit roz în curte. :) Dar pe ăsta chiar am pus ochii!  ;)

myosotis

Da, se pare ca la mine rozul tine mult mai putin. Cam o zi. Oricum, e primul pe lista mea de preferinte. Florile nu s-au rupt, cel putin pana acum,, de la ploi. Poate cand va mai creste si va avea mult mai multe.

einsteinitza

Dupa ploi, florile arata acceptabil, chiar foarte bine, fata de altii care sunt la pamant.
 
Frunzis destul de sanatos, verde semimat, cu frunzisul tanar marginit cu grena, cu 5-7 folole.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Anul trecut florile erau mai roz, anul asta cam zgrcite cu rozul.

adrianam

Voi, cei care il aveti, de ce sunteti carcotasi cu el!  ???

Arata splendid in toate pozele pe care le-am vazut pana acum!

einsteinitza

Incep sa ma intreb daca nu e si el sensibil la soare, ca Double Delight, adica fiind acum perioada asta de nori ,cand el infloreste, sa nu -i fi lipsit soarele pentru activarea culorii.Si la mine e aproape alb.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

E fermecator in ambele ipostaze: si mai roz si mai alb, dar .......... mai ales, alb! :)
Vezi, Es, am stiut eu de ce l-am vrut. ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro