Sombreuil

Started by einsteinitza, June 14, 2010, 06:57:46 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un trandafir vechi, aparut pe la 1880, cu autor necunoscut.Este un urcator de vigoare medie, care ajunge spre 5m, foarte sanatos si rezistent la boli.
Nu face pic de patare neagra-problema trandafirilor in zona mea- si are un frunzis verde inchis lucios si sanatos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

http://www.ph-rose-gardens.com/00403.htm

Introdus de M.Robert in 1850 Franta .  Trandafir Tea .

einsteinitza

Interesant, la HMF e necunoscut ;D
Dar pe Irish webb il poti gasi undeva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Daca aveai curiozitatea sa citesti ce am scris vedeai ceva la Webb ...

samy

Ai ceva poze cu el? mai am cateva spatii libere si trebui alesi pretendenti cu grija.

Dani

Sombreuil - e splendid, intr-adevar !
















CLAUDIA

Floricelele acelea mici, multe si galbene sunt tot de trandafir?
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

samy

Poti sa descri cum se comporta la tine? Forma tufei si parfumul?

Dani

Floricelele galbene sint trandafirasi de pe lastarii de " Lady Banks ", care se impleteste cu " Sombreuil ".
" Sombreuil " e in al treilea an. Al meu a inflorit foarte putin anul trecut pe cei trei lastar destul de lungi, ce i-au crescut. Nu l-am legat in nici un fel, din lipsa de timp, si s-a urcat pe trandafirul vecin. Anul asta a crescut frumos si s-a ramificat, dar am de lucru la el. In coltul lui mai e si o glicina pe care o sa o tai, ca sa-i dau mai mult soare .Cind o sa termin treaba cu el, o sa pun poza.Un exemplar splendid se poate vedea aici http://media.photobucket.com/image/sombreuil%20rose/JudeTheNotSoObscure/SombreuilSpringFlushDc2980.jpg?0=3
Parfumul in momentele bune e de 7-8/ 10.
De notat, ca nu suporta umbra si are nevoie de un climat cald.

claude

Intreresant ce spui de faptul ca nu tolereaza umbra, pe HMF e precizat ca o tolereaza si eu, bazandu-ma pe asta, l-am cazat intr-un loc unde are soare doar dupa ora 14, pana la asfintit  ??? 

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dani

Eu asa stiu, ca ii trebuie soare mult ( la  Peter Beales , care are o banca de date foarte buna ptr. trandafiri, precizeaza numai soare , umbra deloc si e si destul de sensibil la frig). E trandafir Tea, indicat pentru zonele calde. De aia, l-am si luat...

geodezia

waw ce catarator superb .. si cred ca si mirositor

adrianam

Dar este foarte frumos si Lady Banks!
Poate deschizi un topic si pentru el!  +rsp

einsteinitza

E atat de frumos +apl +apl

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Johana

E superb!!!
De curiozitate, e cumva si parfumat?

claude

Pfoai ce fain ii! M-am indragostit de trandafirul asta si nu stiu daca o sa am parte de el  :( cCel adus din Italia, pe radacini propriil se chinuie sa supravietuiasa, tot mai creste un mic lastarel si apoi se usuca...mai sper in cel de la sarb, care n-a facut mare scofala, pentru un catarator a crescut foarte putin sezonul asta, sper la anul sa-i mearga mai bine

Da, Johanna, e si parfumat, nu un parfum foarte intens, dar mie mi-a placut...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Es Sombrero al mtau ce conitii de insolatie are, toata ziua? Ca tare as vrea sa-l plantez intr-o zona mai circulata, sa fie aproape de sufletul meu si citesc tot info contradictorii. Pe HMF se zice ca tolereaza umbra, prin alte locuri ca vrea multa caldura  :-\  In locul unde vreau sa-l plantez are peste vara soare de la 10 dimineata pana spre ora 5-6 dupa-amiaza, ar fi langa un zid, chestia e ca primavara devreme si toamna se reduce insolatia, de la 11 la 3. I-ar ajunge?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

I-ajunge, sigur ca da. Pune-l fara grija. Important e cat soare are vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ioi, ce bine!  :)   Mi-ai luat o piatra de pe suflet! Cel adus din Italia in primavara s-a uscat tot. S-a tot chinuit peste vara cu cate un lastarel cu boboc si treptat-treptat s-a uscat. E posibil ca radacina sa mai fie vie si la primavara sa faca ceva?  ???  Eu ma gandesc ca nu...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Radacina probabil poate fi  vie, si va face o mandrete de Rosa laxa, sau canina =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nuuu, ca e din lotul pe radacini proprii! De-aia ziceam ca poate nu a supravietuit nici radacina  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Es, la tine a fost cu fite Sombreuil cand era mic?  Ca si asta de la sarb la mine s-a dezvoltat slabut, azi cand l-am scos am constatat ca si radacinile sunt cam amarate.  La mine a fost seceta groaznica, poate nu a avut apa cat i-a trebuit, e mai sensibil pana prinde puteri?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, eu am crezut ca se duce, nici nu l-am mai bagat in seama. Dupa doi ani a inceput sa se dezvolte ,sa arate floarea asta frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Multumesc, macar sa stiu ce hibe are. Adevarul e ca mi s-a pus pata pe trandafirul asta, dupa ce i-am vazut si floare pe viu mi-e foarte greu sa renunt la el, cred ca de-acum incolo la fiecare comanda o sa iau unul, pana adun vreo 3-4, poate macar unul va trai pana sa ma dau batuta ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

In combinatie cu anemone de toamna ,cuSaint Swithun si cu ultimele flori de Mary Rose
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro