Heritage.

Started by einsteinitza, June 15, 2010, 10:43:42 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un englezesc delicat, roz alb, cu usoare tente piersica, nu cu foarte multe petale ca alti englezesti, cu flori parfumate, imi pare parfum de citrice.
Se face mare, de parc, cu ramuri curbate, cu trei-patru flori pe tija.
Interesant este ca aproape nu are spini
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

E plictisitor , l-am avut si eu , dar mirose demential , e foarte parfumat . Dar florile nu sunt cine stie ce .

Ionela

Cum sa fie plictisitor?? Are un parfum....  :o :o



"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu e foarte vizibil, florile nu sunt multe si nici mari, ramurile lungi curbate deci prezentare cu capul in jos, nu umple tufa, dar umple aerul ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Daca umple aerul, am sa pun si eu vreo 2 tufe lnga gard, in dreptul "observatorului" vecinei. ;D

Ionela

Quote from: penelopa on June 15, 2010, 11:17:29 PM
Daca umple aerul, am sa pun si eu vreo 2 tufe lnga gard, in dreptul "observatorului" vecinei. ;D

:D :D :D :D :D :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Carina

Am citit cele scrise mai sus si mi se pare ca trandafirul asta e cam nedreptatit  :-\
E drept ca are ceva pacate (destul de mari), cum ar fi ca se scutura foarte repede iar florile se pateaza usor de la ploi si nu se deschid cum trebuie. Eu l-am luat in principal pentru ca ştiam ca nu prea are spini si miroase frumos, imi trebuia ceva de genul asta pentru un loc foarte circulat langa terasa. Iar ulterior m-am indragostit de florile lui, sunt delicate, fine, minunate. Oricat m-ar enerva disparitia rapida a florilor sunt sigura ca nu voi renunta la el, uneori ce-i frumos si bun tine putin  ;D

dancoman

Quote from: Carina on December 10, 2011, 07:37:19 PM
Am citit cele scrise mai sus si mi se pare ca trandafirul asta e cam nedreptatit  :-\
E drept ca are ceva pacate (destul de mari), cum ar fi ca se scutura foarte repede iar florile se pateaza usor de la ploi si nu se deschid cum trebuie. Eu l-am luat in principal pentru ca ştiam ca nu prea are spini si miroase frumos, imi trebuia ceva de genul asta pentru un loc foarte circulat langa terasa. Iar ulterior m-am indragostit de florile lui, sunt delicate, fine, minunate. Oricat m-ar enerva disparitia rapida a florilor sunt sigura ca nu voi renunta la el, uneori ce-i frumos si bun tine putin  ;D
+apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl +apl...il am si eu...si sunt intru totul de acord cu tine +apl +apl +apl +apl :-bd :-bd

Dalia

Anul acesta Heritage mi-a lasat o impresie foarte buna: chiar daca florile se scutura mai repede decat in cazul altor trandafiri, recupereaza prin aparitia altora. L-a prins chiar si ninsoarea de octombrie:

claude

 +apl +apl +apl Foooaaaarte frumos!  Eu nu l-am luat tocmai pentru ca am citit peste tot ca se scutura foarte repede, asa ca l-am eliminat din start  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Un trandafir de portelan, minunat.
Si poze pe masura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

   Floare perfecta as zice, prin dispunerea concentrica a petalelor exterioare, culoare delicata, parfum bun, tufa cu crestere foarte buna. Si totusi ca rezistenta la gerurile tarzii este printre cei mai slabi englezesti. Am trei Heritage, doi plantati in zona cu semiumbra si unul cu expunere mai buna. Pe toti trei a trebuit sa-i tai in aceasta primavara. Pentru ca nu m-am indurat sa ma duc pana jos cu foarfecele, am curatat tot ce se innegrise si am lasat doar ce era cu lemn curat. Au dat muguri tarziu, pe cateva dintre nodurile si asa foarte distantate. Acum observ ca portiuni din ramuri, cam de cate 2 cm, se usuca, semn ca trebuia sa-i scurtez drastic. Urmatorii englezesti cu sensibilitate la gerurile tarzii sunt Evelyn (taiat ras cu solul) si Pat Austin.

einsteinitza

Nu știut daca e chiar asa, dar departe de mine dorința de contrazicere, doar ca observații. Eu am pierdut anul asta un Westerland din cei doi, puși unul lângă altul. Cred ca e altceva, ceva ce ne scapă. Si cred ca ne scapă din cauza lipsei de informație fiind amatori. Am ramas si fara Angela, un trandafir care îmi umplea ziua când înflorea, iar in grădina mamei mele e ditamai tufa. Pământul, ingrasarile, nu știu ceva este alături de frig, nu e numai frigul si ieșirea din starea de adormire. Am senzația ca e legat de umiditatea din sol, dar e doar o impresie. Am taiat scurt si doi New Dawn care sunt la mine de când am facut casa, din 2003 , si care erau Uriași, niste cascade care greu puteau fi gestionate. Au îngrășământul, au o zona foarte ferita, de ce ei? Mai am unul, de la Lens, care e arcuit pe fațada casei. Sol mai sărac, vânturi puternice - e chiar fatada care trebuie revopsita cel mai des - dar nu am taiat nici un cm! De ce? Ce au avut diferit? E primul an asa scurt. Din 2003 ! A mai fost ceva, o componenta pe care nu o înțelegem .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Ce mi se pare ciudat e ca inca sunt in curs de degradare, cei care au fost deja taiati, curatati. Ce am scris mai devreme vazusem ieri, portiunile distruse erau mai mici. M-am dus sa ma mai uit o data, iar acum sunt si mai latite. Inainte de a se usca, ramura capata nuante visinii, ca si cum ar fi un fung ceva. Apoi se usuca. Da, eu cel putin sunt amator, nu e nici o rusine, si nici macar un amator experimentat nu sunt, dar observ si, nu doar atat, pierd in continuare  din trandafiri.
Westerland si New Dawn sunt trandafiri despre care stiu ca nu pun probleme de sensibilitate la ger, ma mir ca i-ai pierdut ca tufe uriase. Trandafirii lui Kordes sunt mai sensibili la geruri, si eu am taiat mult din Rosarium Uetersen si din Tradition. In schimb urcatorul Dortmund, care era mult mai dezvoltat, e extraordinar de sanatos, nu am taiat nici un varfulet din el! Inca a ramas si cu portiuni unde am lasat si macesele ca nu am ajuns la ele sa le pot inlatura. Poate alea i-or fi marit rezistenta.
La mine nu este umiditate in sol asa de mare. Inca e frig noaptea. Zilele trecute am avut si cateva reprize de ploaie, mai mult taraiala... Unii dintre trandafiri au crescut peste noapte, s-au dezvoltat frumos, uniform, iar altii trag sa moara. Aceleasi conditii pentru toti, asa cum spui.

repede

Imi place foarte mult Heritage. Al meu are 2 ani si a facut flori din primul an. Intr-adevar, este mai sensibil, in primul an am crezut ca-l pierd, stagna, nu se dezvolta deloc.
Inspre toamna a inceput sa infloreasca, si ce sa spun, a meritat asteptatea, florile sunt diafane si parfumul divin. Se scutura repede intr-adevar, dar trebuie sa existe si un pret.
Contrar asteptarilor a trecut bine iarna, s-a mai dezvoltat dar tot in urma celorlalti a ramas. Abia astept sa infloreasca.
Poza este de anul trecut.

einsteinitza

E un frumos! Daca il lași putin fara sa umbli cu foarfeca in el, ai sa ai o mare frumusețe!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: Carina on December 10, 2011, 07:37:19 PMuneori ce-i frumos si bun tine putin  ;D

Le zici ca din carti  :D

Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )