Westerland

Started by einsteinitza, June 21, 2010, 09:24:50 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un trandafir de parc mare, foarte florifer si parfumat.Extrem de frumos datorita culorii aprinse, dar cumba transparente, superb cu miros de trandafir vechi si putin condimentat, se umple de flori care se trec destul de repede dar apar mereu altele noi, mereu plin.
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

El este cred. Westerland mai are o particularitate, pe langa transparenta petalelor. Florile au niste codite subtiri, mai lungi, ca niste scobitori, pline de perisori fini, maronii sau roscati.
Ai scobitori, deci ala e.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Iti pot confirma ca are si aceasta particularitate.
Deci, inca un trandafir identificat :D

penelopa

Măi, Mihai, da' cu câtă atenţie îţi examinezi trandafirii!!!  :o

gentiana

Am si eu westerland,foarte infloritor toata vara
De fapt am 2 tufe mari,una la umbra si una in plin soare
La cea  din soare(junioare) culorile sunt multa mai intense,ajung spre orange intens la incept de inflorire si mai spre toamna pe racoare
Cea de la umbra(senioarea) e mai palida,a inflorit cam toata vara si florile sunt mai spre caisa
La mine e un trandafir rezistent care s-a transformat in climber
Asta se intampla la mine in gradina unde e foarte cald vara si seceta

gentiana

I-am pus un suport si s-a inaltat pe peretele terasei acoperite (probabil spre  mai mult soare)
Juniorul e  langa solar si l-am legat de un stalp al solarului
Cand se va termina corpul nou de casa o sa-l am pe veranda  partii noi
Se preteaza sa fie climber
De ce sa nu-l las?
Juniorul are vreo 2,5m inaltime
Seniorul are cam tot atat acum,dar a cam patimit in iarna trecuta si a trebuit sa-l tai mult
De ce mutatie?

Mihai

Raule ,ce rau esti..... :D :D :D :D :D

Schnuppe

Cine vorbea ... undercover ce esti  :D :D :D

einsteinitza

Poate fi condus ca urcator, ca si unii englezesti,dar nu devine urcator.E o floribunda condusa ca urcator scund.Poti oricand sa o faci la loc tufa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Nici n-am spus ca e urcator , am si specificat talia de la 150 cm ( nu cunosc urcatori la talia asta  :D ) pana la 365 cm . Dar , daca ai un suport , grilaj sau tutori , si vezi un namiloi de 250-300 cm inaltime si vre-o 200 cm latime lagat pe suport cum ii spui ?  Eh , e o biata floribunda , dar a crescut un pic prea mult ...  :D .

einsteinitza

Westerland sacpat din mana???? :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Si oarecum avand legatura cu discutia asta, am vazut pe site-ul Kordes ca Rosarium Uetersen apare ca urcator cu inaltimea de 2,5m in acelasi timp figurand si ca trandafir de parc cu inaltimea de 1,5 m.
Ce sa mai cred eu atunci?  +ham   O fi in functie de ce-si doreste clientul.  :D  :D  :D

Schnuppe

Da , dar pe HMF apar alte dimensiuni : inaltime 200-365 cm si latime 185-305 cm , in cazul in care este condus ca urcator . Informatiile date de Kordes trebuie privite orientativ , de obicei nu se prea potrivesc cu realitatea . In afara de asta , Westerland daca este taiat pote fi crescut ca o tufa de dimensiuni mari dar Rosarium Uetersen nu prea poate sa-si sustina singur forma de tufa chiar daca este taiat .

einsteinitza

Eu despre asta vorbeam, un urcator nu poate deveni floribunda, dar o floribunda mare poate sa fie condusa ca urcator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe


einsteinitza

Da, vad.Este genetic determinat sa aiba crestere de tip urcator. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Da Westerlandul creste inalt
In vara lui 2008 se intinsese pana  sus pe acoperisul terasei si avea vreo 3-4m
In mod ciudat  nu se degarniseste in partea de jos,as zice ca isi pastreaza caracteristicile de "tufa" ,doar ca iese din scara
Cand e asa mare si stufos  isi face simtita prezenta si prin miros nu numai prin culoare

Rux

Cam asa arata al meu ,azi.

einsteinitza

Ce-mi plac maciesele alea vesele. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

wow am reusit sa vad minunatiile Lu Es .mama ce frumoasa este imperatrice farah . aoleo o frumusete . si hot chocolat si masquarade . ce sa mai .da de ce nu te apuci sa le inmultesti sa nu mai dam bani aiurea pe afara si sa luam de aici de la tine? ca ai numai frumuseti . am cazut de pe scaun cind am vazut imperatrice farah wow

geodezia


BoboROM


Il am si eu din 2009.

Pana acum nu sunt impresionat de el, cu toate ca era laudat peste tot.

Parfum cam de 6 dupa mine si floarea cu putine petale. Adevarul este ca l-am primit cam afectat (o parte din tija principala era neagra). Intre timp am butasit unul nou care arata sanatos si care sper sa infloreasca frumos anul asta.

Foarte viguros. Face niste buturugi ca pe mana dupa doar un an-doi.

Schnuppe

Nici nu o sa aiba mai multe petale dar compenseaza prin culoare si marimea florii . In cativa ani , taiat corespunzator , se va face o tufa uriasa sau un urcator mai modest . 

einsteinitza

Iar parfumul e ametitor, de miere cu trandafir vechi.In soare, mai spre dupamiaza, tufa pare ca lumineaza, ca are un felinar in spate.E un trandafir care are un farmec special, cand mai creste.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Imi place foarte mult, chiar daca florile sint relativ simple. Culoarea este deosebita si am vazut citeva poze cu el in perioada maxima de inflorire. L-am plantat linga o arcada. Sper sa se descurce bine si la mine.