trandafiri bolnavi

Started by sicamin, April 26, 2007, 08:21:03 AM

Previous topic - Next topic

sicamin

Azi ,daca nu ploua merg la gradina sa -mi stropesc trandafirii.Am si eu cam 15 butasi, din care 3 cataratori.
Cei cataratori sant bine dar ceilalti au inceput sa faca purici verzi pe lastarii cu boboci. Am sa-i tratez cu MOSPILAN .

diana

Te intrebam mai inainte cum lupti contra purecilor ;D
Din batrani se povesteste :D :D ca usturoiul alunga lighioanele astea de pe trandafiri..mai e si plantarea Tagetesului in apropiere :-* Orice metoda aplici , sa fie cea potrivita! Iti tin pumnii!

myky

de usturoi am auzit si eu da nu am pus in practica

cara

Quote from: diana on April 26, 2007, 09:10:59 AM
Te intrebam mai inainte cum lupti contra purecilor ;D
Din batrani se povesteste :D :D ca usturoiul alunga lighioanele astea de pe trandafiri..mai e si plantarea Tagetesului in apropiere :-* Orice metoda aplici , sa fie cea potrivita! Iti tin pumnii!


cum vă spuneam şi io am pureci la hibi. dar nu pot planta tagetes lângă! aşa că la prânz am sa mănânc nişte usturoi la umbra hibiscusului. poate de la vaporii usturoiaţi or să sucombe şi purecii mei albi!  :D :D


gabriela jalba

Nu stiucui i-a iesit pasienta cu craite si usturoi,ca mie nu !!! Mospilan e baza!!! - cum scrie pe plic!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

CARA ,esti o figura, simpatica ce-i drept,usturoiul din tine nu-i va indeparta decit pe cei dragi ai tai ,nicidecum purecii de pe hibiscus
Da cu mospilan mai bine

penelopa

Cara,  ca sa aiba efect,  nu-i suficient doar sa mananci usturoi ci sa le si canti hibi-lor "la ureche" .
Partea prosta e ca puricii astia au devenit imuni si la usturoi si la craite (eu folosesc denumirile populare caci sunt o mare patrioata!). Nici la mine n-au mai avut efect. Si de cand a iesit "coltul iebii"  afara, duc lupte seculare cu ei. Cand  rasuflu usurata ca am salvat o planta,  ii descopar la alta. Ieri tocmai  am facut o criza de oftica cand mi-am vazut  ramasita de datura... atacata!

cara

natiune, am mancat usturoi cu totii, de la mic  la mare, acu' asteptam sa vedem ce efect are!  :D :D :D
ma tem insa ca dimineata cand o sa ne trezim puricii or sa fie bine merci, odihniti, vioi, dar or sa cada pasarile si elicopterele cand o sa iesim noi din casa! ;D ;D ;D

penelopa

Cara,  eu am reusit sa scap (cel putin pana acum) de paduchii testosi (s-au metamorfozat  cei...imblaniti!) de pe scheflera. Avand frunze lucioase,  am spalat (as putea spune chiar,  sapunit)  bine fiecare frunza in parte cu o solutie din zeama de tutun cu putin detergent  LOC  (de la  "Am Oi").  Dupa 2 saptamani vazand ceva urme (cred ca erau decedati),  am mai spalat odata. Acum e vesela si stralucitoare (sper sa nu-si fi depus ouale prin ceva  ascunzisuri).

cara

Quote from: penelopa on May 02, 2007, 02:13:01 PM
Cara,  eu am reusit sa scap (cel putin pana acum) de paduchii testosi (s-au metamorfozat  cei...imblaniti!) de pe scheflera. Avand frunze lucioase,  am spalat (as putea spune chiar,  sapunit)  bine fiecare frunza in parte cu o solutie din zeama de tutun cu putin detergent  LOC  (de la  "Am Oi").  Dupa 2 saptamani vazand ceva urme (cred ca erau decedati),  am mai spalat odata. Acum e vesela si stralucitoare (sper sa nu-si fi depus ouale prin ceva  ascunzisuri).

io am fugit la amarilis!  :D :D :D

sicamin

Eu am stropit trandafirii cu mospilan si dupa 7 zile am repetat. Acum nu mai am  pureci si plantele arata bine.

penelopa

Trandafirii mei n-au facut pureci inca dar (unii) s-au imbolnavit de ceva. Cred ca am sa iau si eu Mospilan pe care sa-l combin cu Dithane.

Codruta

Se pare ca la acest topic nu s-a mai scris demult si sincer as fi preferat sa nu scriu nici eu acum dar din pacate ieri am descoperit ca trandafirul meu cel mare e afectat de ceva. Uitandu-ma intr-un catalog cu boli as crede ca ar fi vorba de ceva mucegai. Dar cum petele de pe trandafirul meu nu sunt exact la fel ca cele din catalog m-am gandit sa apelez la voi poate stiti voi despre ce e vorba. Unele din frunzele trandafirului arata asa ca in pozele de la adresa de mai jos. Sunt afectate frunzele de la baza trandafirului.

http://codruta.sunphoto.ro/trandafir

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Multumesc Einsteinitza. Adevarul e ca, pe cat posibil nu am udat trandafirul pe frunze dar poate sa fie de vina umiditatea din atmosfera. Asa cum am mai zis pe aici vara aceasta soarele nu si-a prea arata fata dar ploi si vant am avut din belsug. Nu stiu cat e umiditatea pe afara dar in casa nu prea scade sub 70 (de obicei e intre 70-80) de aceea ma minunez ca la unele plante totusi li se usuca varful. Si culmea e ca le mai si stropesc.
Ma gandesc ca atunci cand voi taia trandafirul voi incepe si sa-l stropesc serios asa cum m-ai sfatuit. Ce imi recomanzi pentru stropire?
Si apropo de stropire chiar ma interesa cand se incepe? Nu ma refer numai la trandafir ci la stropirea preventiva a plantelor din gradina. Se poate incepe din februarie?

einsteinitza

.Pomii fructiferi ii tai toamna?Nu!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Chiar m-ai ajutat cu acest raspuns. Sunt asa de buimacita de chestia cu taierea; citesc despre o planta si gasesc sfaturi sa o tai primavara sau toamna si nu stiu cum e mai bine. De la fete am inteles ca se taie  toamna plantele care infloresc devreme iar acum m-ai lamurit si cu trandafirul.

Codruta

Stiti cum e chestia aceea Asa-i viata ca rahatu, scapi de unu dai de altu. ?
Asa e la mine. Azi mi-am luat o piatra de pe inima cu Rhododendronul (va povestesc la topicul respectiv) dar alta i-a luat locul  :'(
Azi am descoperit ca trandafirul meu cel mare, cel de care intrebam zilele trecute, are pe partea dorsala a frunzelor pureci sau paduchi. Naiba stie ce sunt ca eu una tot nu stiu la plante care sunt pureci si care paduchi. Ceva asemanator ca forma si dimensiune am mai vazut verzi. Acestia de acum sunt un alb-galbui.
Am fost la magazin si am intrebat daca pot sa-l tratez cu ceva acum dar mi s-a zis ca nu are rost, ca oricum in curand isi va pierde frunzele si cu asta si musafirii nepoftiti si sa am grija in primavara. Pe cei de la magazin i-am surprins si acum va surprind si pe voi; trandafirul meu a fost mereu verde peste iarna. Aratau frunzele mai pleostite decat vara dar erau verzi. Se mai usca cate una alta dar asta se intampla cu frunzele care erau patate dinainte. Anul trecut i-a mers rau la trandafir si de aceea din primavara m-am tot agitat sa-l tratez. In mare parte si-a revenit si uite acum ba are frunze cu puncte negre, ba face ceva ca mucegaiul la baza tulpinii, ba se umple de lighioane. Si in acelsi timp saracul mai face si o floare.
Intrebarea mea este sa-l stropesc acum sau il las pana in primavara? Cel de la magazin a zis sa o fac dar cam cu jumatate de voce. Nu credea ca nu pierde frunzele.
Eu l-am dat azi cu apa+spirt+sapun. Nu stiu daca asta ajuta dar m-am gandit ca rau nu-i face mai ales ca a plouat cel putin de 20 ori azi - 5 minute soare, 5 minute ploaia cam asa a fost azi pe aici.

einsteinitza

Daca faci tratmentele la inceputul primaverii .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Peste zi sunt in jur de 10 grade. Din pacate se pare ca azi v-a ploua toata ziua. Crezi ca apa+spirt+sapun a ajutat putin sau trebuie sa folosesc un insecticid?
Daca iernile sunt blande inseamna ca "musafirii" nepoftiti isi vor petrece iarna la mine in gradina? Mor numai cand ingheata?

stefana

Din cate stiu asta este un insecticid... ecologic  ;).
Iar solutia ta, Codruta, a avut efect la hibii mei (a omorat niste chestii miiici si negre de pe spatele frunzelor). Nu cred ca are sa afecteze un ditamai trandafirul. Face si el bai cu spuma  ;D

Codruta

Cu solutia asta am mai omorat si alte lighioeane (verzi, negre) si asa cum ziceai ma gandeam ca e mai ecologica. Daca mor si asa de ce sa-mi intoxic plantele?

einsteinitza

Solutia ta nu e chiar ecologica.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Am inteles, sa traiti! Asa voi face.