Flori de piatra

Started by simona2, April 26, 2007, 08:57:18 AM

Previous topic - Next topic

simona2

Ieri am fost pe la sera si mi-am cumparat flori de piatra . Le-am plantat pe alee.
De abia astept sa-mi infloreasca..o sa fie un adevarat covor de culori.Cateva au deja boboci .

myky


sicamin

Eu abia le-am semanat ,asa ca ma voi delecta privindu-le pe ale voastre.

myky

sica, nu ai mai avut pana acum, vezi ca aste apar singure, sunt perene

sicamin

Am avut ,dar eu cum ma mut cu bucatica de gradina dintr-un colt in altul (pana -i gata casa) nu stiu daca mai rasar.

myky

asa patesc si eu, dar am avut plantele puse in diverse recipiente

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simona2

Da , este aceeasi planta . ( Recunosc, m-am uitat la pozele aratate de tine ca nu stiam ca le mai zice si asa ) :-*


simonaelena

Portulaca ne este anuala? Eu asa stiam, ca e planta anuala si se autoinsaminteaza. Gresesc?

sicamin

Da este planta anuala dar daca i se scutura semintele  rasar  primavara cand da caldura.

myky

anuala, neanuala, la mine rasare de 5 ani singura

penelopa

Portulaca (Floare de piatra)  este anuala si,  asa cum zice Myky,  odata  insamantata,  iese singura in fiecare an,  mai mult decat  se insmanteaza initial.
La mine insa rasare mereu primavara, mai tarziu. Anul asta,  inca nu mi-a rasarit!

myky

pene sa-mi spui daca apare, ca io am uitat sa pun la "gramada" si am mai uitat ceva, da mai vorbim

penelopa

 Merci,  Myky.Te tin la curent (nu in curent!!!).

Loredana06

Haideti sa va zic o faza tare:
Anul trecut scumpul meu barbatzel nu stia ce sunt florile de piatra. Si avand un pic de pamant la tzara, am pus pe 3 m2 cca. 15 fire de flori care toata ziua au parte de soare din plin. Nu i-am dat detalii ca se inmulteste singura s.a. Si ca sa-mi faca o bucurie :D , pe aceeasi suprafata a imprastiat 7 PLICURI INTREGI, ca sa fie sigur ca macar cateva seminte fac rasad!!!!!!!!!! >:(!!!!!!!!! Cand am fost la tzara pt mici reparatii de sezon am crezut ca ma loveste damblaua. Daca nu sunt cel putin 2500 de fire iesite din pamant....sa-mi spuneti mie cutzu!!! Astept acum sa mai creasca putin, sa le pot rari.

cara

io zic sa ari pamantul!  :D
ce să răreşti din 2500 de fire?  ;D

Loredana06

Am zis si io aprox. Da mi-e teama ca-s mai multe...

penelopa

Tot voiai, Lore,  sa scoti la piata kalachoiaia. Mai bine duci surplusul de  flori de piatra! Fac eu o prospectie de piata si-ti spun  cu cat se vinde firul in Bucuresti!

myky

loredana BINE AI VENIT!, ce am mai ras acum la prima ora

Francesca

va rog , imi spune si mie cineva daca portulaca se poate pune si in jardiniera ???? ::)

gabi_gabriella

Da, francesca, se poate pune .Eu am facut din pet-uri de 2 l taiate pe lungime niste "jardiniere " in care am pus flori de piatra si le-am agatat de o balustrada . Din ce se scutura toamna primavara iese padure de plantute .

Francesca

Multumesc gabi, chiar o sa imi pun intr-o ja :-*rdiniera

Ella

Quote from: gabi_gabriella on January 24, 2009, 10:08:19 PM
Da, francesca, se poate pune .Eu am facut din pet-uri de 2 l taiate pe lungime niste "jardiniere " in care am pus flori de piatra si le-am agatat de o balustrada . Din ce se scutura toamna primavara iese padure de plantute .



Cactusul asta este in gradina ta? :o :o :o Corect era...cactusii ca am mai vazut vreo doi, in albumul tau :o

myky

ce 'monstru de monstruosa"!