Vinca-Trandafirul de Madagascar

Started by simona2, April 26, 2007, 11:09:15 AM

Previous topic - Next topic

simona2

Am semanat si 2 plicuri de vinca roz. Mai exista si alte culori ?

cara

Quote from: simona2 on April 26, 2007, 11:09:15 AM
Am semanat si 2 plicuri de vinca roz. Mai exista si alte culori ?

"vinca" mea ( vorbesc de colegă!!! ) e alb-gălbuie de slabă ce e!   ;D  ;D
poate acceptă s-o polenizez cu vinca ta roz să se mai revigoreze!!!!  :D :D :D

larisa

Eu am vinca albastra ,  o planta tiritoare,care ramine verde tot timpul anului.
vorbim despre aceasi planta?>
Nemtii o numesc  immergrun   adica totdeauna verde
Florile sunt albastre.Am avut si cu frunze variegate ,tot cu flori albastre,dar vecinii s-au ion dragostit de ele asa ca eu am ramas fara ele

simona2

Vinca nu este o planta taratoare . Scrie pe plic ca ajunge pana la o inaltime de 30 cm .

penelopa

Eu am avut anul trecut,  din rasad cumparat,  vinca roz si alb. Din niste plantute firave,  s-au dezvoltat adevarte tufisoare ( 30 - 35 cm),  bogate in ramuri si flori. Frunzele sunt  deosebite,  de un verde stralucitor,  ca ale iasomiei de Madagascar (stephanotis).  Cineva imi spunea ca sunt invazive dar eu n-am avut timp sa constat asta fiindca,  le-am pierdut cand le-a calcat tractorul!

larisa

Inteleg ca nu vorbim de aceeasi planta
ceea ce am eu ,este perena si infloreste in aceasta perioada ,

penelopa

Vinca  despre care vorbesc eu cred ca este aceeasi cu  vinca Simonei!

simona2


larisa

Vinca mea e vinca minor si arata asa

[attachment deleted by admin]

anaco

Vin si eu cu o lamurire :)
Vinca minor sau saschiul e o planta taratoare care infloreste primavara devreme.... comuna prin paduri la umbra...frunze permanent verzi... foarte buna planta medicinala...
Vinca rosea sau trandafirul de Madagascar e ornamentala... anuala, cu flori de la alb la roz la varietati...creste in plin soare...

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

Sint f multe varietati de vinca...minor,major,aurea.....aici,in orasul in care-s eu e plin....si eu ma tot stradui sa ciupesc butasi si pun in apa...poate,poate!!!Aia minor ,tiritoare ,este invaziva...am si eu prin gradina..
http://images.google.fr/images?client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hl=fr&q=vinca+aurea&btnG=Recherche+d%27images&gbv=2
http://images.google.fr/images?client=firefox-a&channel=s&rls=org.mozilla%3Aen-US%3Aofficial&hl=fr&q=vinca&btnG=Recherche+d%27images&gbv=2
Am vazut adevarati copacei..,garduri vii,tusa sub cite si mai cite forme...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

io am avut Vinca rosea sau trandafirul de Madagascar, sper sa mai rasara si anul acesta, ma tot uit dupa ea ca am facut modificari in gradina (si anul acesta, nu mai poooot)

adda2000

am si eu aceasta planta si e foarte frumoasa daca doriti va pot oferi din cele trei soiuri care le am 2 variegate si una normala,culorile sunt alb si albastru

liana

Si eu am vinca alba si ciclam, nu am vazut variegata, cred ca e tare frumoasa :)

GetaV

Adda ,sa-mi aduci si mie cand mai vii +rsp

kerkyra

Am cumparat si eu doua ghivece de vinca rosea roz si ciclam din Baumax acum vreo luna si jumatate, erau la reducere, 1,3 lei. Le-am pus in gradina si s-au dezvoltat frumos si au inflorit non-stop. Nu stiu daca pot trece iarna acolo (nu prea cred), probabil le voi scoate si le voi lua in casa.

gentiana

 ;)

penelopa

Quote from: liana on September 22, 2010, 07:36:30 AM
Si eu am vinca alba si ciclam, nu am vazut variegata, cred ca e tare frumoasa :)
Uite, Liana, vinca variegata, dar e târâtoare sau agăţătoare .... dacă o agăţi. ;D
http://penelopa.sunphoto.ro/Flori_si_alte_chestii_2010/16546171

gentiana

Frumoasa si ascultatoare si la mine s-a intins,acu o mut s-o fac cataratoare
Cele afisate de mine insa sunt anuale(mi-as dori sa fie perene sau sa stiu cum sa le pastrez)

GetaV

Le poti pastra Gentiana in ghivece in casa ,dar nu merita ,fiind anuale

gentiana

Stiu,dar din pacate nu mai am loc in casa,sper sa faca seminte si sa am si la anul din ele
Mi-au inveselit curtea de prin mai si acum sunt inca foarte frumoase
Poate reusesc sa-mi conving colegii sa-mi cedeze ferestrele ;)

paraschivvvv

Vinca rosea face seminte si faca in apropiere este un ghiveci anul urmator te trezesti cu o multime de pui,fiinda face o pastaie care pocneste si te trezesti cu semintele imprastiate.Fata de cele anuale sunt vinca(maior) de gradina care pot fi cu flori albastre;mov sau albe cu frunze verzi,galbene sau variegate si care se pastreaza si peste iarna

kerkyra

O sa urmaresc si eu seminte la vinca rosea, dar pana acum nu am vazut nici un semn.

einsteinitza

Pene, mai ai ceva vinca din aia vargata? Ca are imi trebuie si mie, stii tu, neaparat! ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: einsteinitza on February 13, 2011, 04:42:45 PM
Pene, mai ai ceva vinca din aia vargata? Ca are imi trebuie si mie, stii tu, neaparat! ;) :D
Binenteles ca am si este una din promisiunile mele  :) alaturi de rasaduri de nalba. ;)