Trandafir necunoscut Twist

Started by einsteinitza, July 02, 2010, 07:18:24 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Un trandafir pe care l-am cumparat de la Ciumbrud, drept, twist, o floribunda dungata. Desi nici poveste de ce era pe ambala, este un trandafir care imi place mult. Pacat ca nu stiu cine este. Flori mari, cu multe peatale, putin rasfrante, cu fata ciclam aprins si dosul argintiu. Infloreste bogat si nu sufera la ploi multe, florile raman frumoase si se susua frumos, aruncand singure petalele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


geodezia

ia vedeti sa nu fie osiria ala de il caut eu daca are argintiu pe sale . da parca era o tira grena nu roscat da tot frumos e

einsteinitza

In primul rand Osiria e teahibrid si asta e clar floribunda.In al doilea rand, floarea e ca o farfurie, platareata. Dar este un ciclam viu, foarte aprins, si dosul foarte argintiu. Florile sunt mari de tot, neasteptate la asa un tip de trandafir.Face una-trei flori pe buchet, si vad ca incepe sa creasca cu viteza. Il plac din ce in ce mai mult.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Fara indoiala, un trandafir foarte interesant.... Cand spun asta, ma gandesc la contrastul ciclam - argintiu +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Sa vedeti la mine minunatie de Twist.
Un trandafir care m-a cucerit. Plantat in toamna anului trecut, fara sperante prea mari sa iasa ce era pe eticheta. Ca sa fiu sigura am cumparat 2 butasi. S-au prins amindoi si au iesit asa cum nu ma asteptam : minunati!
Sint plini, plini de flori, iar aspectul este spectaculos. Se pare ca este un urcator, asa ca bucuria este cu atit mai mare.

http://anasstasia.sunphoto.ro/Twist

Carina

Am si eu un trandafir asa cum il descrie Es, cumparat tot ca Twist, dar fara sa semene cu Twist de pe helpmefind, in afara de faptul ca e tot un trandafir dungat. E o floribunda care creste destul de inaltă, florile apar in manunchi si au un miros foarte placut

Nu stiu daca e chiar trandafirul lui Es, pentru ca n-am vazut poze de la ea, dar din descriere as zice ca el e.
Oricum, ce voiam sa zic este ca recent am descoperit din intamplare pe net un trandafir cu care seamana izbitor de mult. E vorba de Guy Savoy de la Delbard
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.151127
Asa ca pana o sa-mi vina vreo idee mai buna o sa-i zic Guy Savoy

adrianam

Mie imi place mai mult asta decat Twist-ul, este mai dulce contrastul!

flordel

Carina, m-am uitat si eu, seamana intradevar.

einsteinitza

Carina, al meu nu e dungat, e ciclam pe fata cu argintiu pe dos.
Oricum, e frumos asta al tau, dar nu e ca cel pe care il am, inca necunoscut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Scuze, am citit printre randuri  +ham Si cum ramasesem fixata cu denumirea topicului in cap, Twist trandafir necunoscut, iar al meu era luat ca twist dar era necunoscut, am crezut ca-i acelasi trandafir. Acum am citit ca al tau e ciclam pe fata si argintiu pe dos, initial am crezut ca-i ciclam cu dungi argintii  :)
Oricum, al meu e mai frumos in realitate decat in poze, e un ciclam mai cuminte nu purpuriul asta tipator care mi-a iesit in fotografii. Aparatul meu nou, desi are un sac de optiuni si poate functiona ca binoclu (mareste imaginea de pot vedea ce citeste vecina din curtea de alaturi) nu-i in stare sa redea rosul, rozul ciclam si unele nuante de portocaliu. Azi mi-a inflorit Summer Song si oricat m-am chinuit n-am reusit sa fac o poza care sa surprinda culoarea, in toate mi-a iesit rosu  :(

einsteinitza

 =)) =)) =))
Toti avem aceeasi problema. Eu ma chinui de o saptamana sa fac niste poze decente cu Hot Chocolate, si in loc de rosu ciocolatiu imi iese rosu flacara. Cred ca am sters un sac de poze cu el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Es...nu mai postezi te rog poze cu neidentificatul tau ciclam....deoarece cel cautat de mine cu ,,dosul,, argintiu ,la mine face floarea medie,ceva gen 5-7cm....si sunt curios sa vad daca este acelasi cu al tau?????