Daunatorii si bolile trandafirilor

Started by einsteinitza, July 05, 2010, 11:31:28 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Pai l-am lasat in pace dar de o saptamana a stagnat si parca arata mai rau acum.
Cred ca o sa-i tai un butas sa-l pun cu pet in cap.

BoboROM


Nu cred ca este o solutie. Din ce am incercat eu, daca trandafirul este bolnav ori butasul nu se prinde (ceea ce cred eu in cazul de fata) sau daca se prinde boleste, nu iese nimic din el.

Cred ca are ceva la radacina.

anasstasia

Aveti idee de ce se usuca virful lastarilor? Am vazut la vreo 2 trandafiri.
http://anasstasia.sunphoto.ro/oare_ce_e

anasstasia

Si din nou patarea neagra  >:( :
http://anasstasia.sunphoto.ro/patrare_neagra_-_trandafiri/70911590
http://anasstasia.sunphoto.ro/patrare_neagra_-_trandafiri/70911596
http://anasstasia.sunphoto.ro/patrare_neagra_-_trandafiri/70911602
http://anasstasia.sunphoto.ro/patrare_neagra_-_trandafiri/70911606
http://anasstasia.sunphoto.ro/patrare_neagra_-_trandafiri/70911612

In mod ciudat, a aparut intr-o zona a curtii care in anii trecuti nu a fost deloc afecatata de patarea neagra. Este singurul trandafir la care se vede in mod evident boala. La ceilalti nu se vede deocamdata nimic. M-a surprins virulenta cu care a atatat, avind in vedere ca abea a inceput sezonul...L-am stropit cu Topsin.

einsteinitza

Varfurile alea cred ca au fost intepate de o viespe, incearca sa tai partea afectata si sa o despici cu foarfeca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Prea tirziu, nu mai sint la tara. Si nici nu le-am taiat...De ce nu m-am gindit??  +ham >:(

BoboROM

Quote from: anasstasia on April 29, 2012, 08:24:54 PM
Aveti idee de ce se usuca virful lastarilor? Am vazut la vreo 2 trandafiri.
http://anasstasia.sunphoto.ro/oare_ce_e

Exact ce se intampla la mine de vreo 3 ani. Anul asta este cel mai rau. Acum 2-3 saptamani au inceput sa apara niste viespii mici negre care inteapa lastarul in varf sau tulpina la 10 cm mai jos.

La tine a intepat in varful lastarului si acum larva alba sapa in jos pe tija. Daca rupi varful afectat vei vedea larva si galeria. Trebuie sa omori larva si sa tai tija in jos pana ajungi la partea teafara. Problema este ca nu mai scapi de ele. Trebuie sa stropesti cu insecticid.

Eu am o problema mare cu ele, ca evit sa dau cu substante chimice.

claude

Asa m-am gandit si eu, ca e viespea aia nenorocita, la fel mi s-a intamplat mie anul trecut, a atacat la mine pentru prima oara si nu intelegeam fenomenul pana cand am vazut gaurile   :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Si nu-i mai bine de dat cu Mospilan, ca asta-i sistemic, decat sa ne tot ferim de substante chimice? Ajutam si bietii trandafiri si pana la urma nu-s legume, sa le crestem eco.  ???

claude

Ika, ai si tu dreptate, dar eu nu stropesc nu pentru ca sunt extremista eco, dar nu vreau sa omor insectele folositoare si nu vreau sa creez trandafirilor dependenta de substante, sa tot stropescla ei pana ma apuca pandaliile  :-\

Intrebarea e, un insecticid sistemic rezolva totusitreaba cu viespea asta? Ca daca ea imi gaureste oricum lastarul si pune oul sau larva sau ce naiba pune, lastarul oricum e compromis chiar daca pe urma moare intrusul  ??? 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Dar gandeste-te ca daca nu omori intrusul, in cativa ani, s-ar putea sa patesti cam ceea ce povesteste Bobo acum, si atunci va fi mult mai greu sa scapi de ele si cu insecticid.

claude

Hmmm.m-ai pus pe ganduri  ???     Ai mei as putea oricum sa-i stropesc, ca-s mici vai de ei, nici vorba de flori inca, astfel incat sa fie vizitati de insecte  ???  Si zici ca Mospilan e potrivit?  Cred ca n-am in dotare, doar Talstar, parca, da' ala nu mai stiu daca e sistemic...o sa ma uit maine
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

BoboROM

Mospilan cred ca este bun. Nu cred ca vor mai ataca datorita mirosului (ca nu sunt nici ele fraiere). Eu nu sunt neaparat eco, dar nu vad bine substantele chimice pentru sanatatea umana si implicit a mea.

Tot incerc sa gasesc o alternativa "homemade". O sa mai experimentez. Problema este ca majoritatea trandafirilor nu mai au mai mult decat 2-3 tije viabile.
Cred ca are legatura cu faptul ca eu nu am gazon printre trandafiri. Doar pamant gol. Si daca te uiti jos pe pamant, sunt sumedenie de gauri de la viespii. In zona la mine nu au probleme cei cu gazon printre trandafiri.

claude

Pai nici eu nu am nimic intre trandafiri...doar alte tufe, dar este si pamant gol  :-\ 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Viespile astea nu sunt asa usor de starpit, insa nu sunt niste daunatori care sa puna prea mari probleme, altele sunt problemele. Pentru doua varfuri nu merita, dupa mine, sa dai cu insecticide, sa omori si albine, paianjeni buburuze si alte insecte utile, precum si pasaret mic.
Viespea sta rareori, si asta in plantatii, face pagume insemnate. Tai lastarul atacat, il arzi si ai omorat usor urmatoarele generatii. Dupa cam o luna de la intepat se vede pe ramura, daca faci o inspectie mai atenta, un punct negru ca o gamalie mica de ac, sub un ghimpe sau deasupra imediat..Tai la cativa cm m sub gaura, arzi bucata de sus, si gata. Viespea nu ataca in prea multe locuri, nu are mai multe generatii pe an, e usor de stapanit. Cel mult pierzi trei patru boboci. Si eu o am in gradina si in iulie fac o inspectie, tai ce vad ca e de taiat si nu reapar decat izolat.

Ce trandafir e cel cu pete?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ale

pe boboci la trandafiri mei au aparut niste pureci verzi (nu stiu exact cum se numesc), exista vreo solutie eco prin care pot fi indepartati?

einsteinitza

Da, dusul de dimineata. :D
Un furtun cu jet ceva mai puternic, dimineata devreme, o data pe saptamana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, mie viespea aia mi-a compromis anul trecut 80% din primul val de inflorire  :-\  La mine a lovit masiv  Daca a aparut acum sper sa scap anul asta, ca ai mei sunt inca foarte mici, poate cauta tinte mai dezvoltate  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pentru ca nu ai facut ce trebuie vara ;D ;D Sa stii ca si daca stropesti, larvele din tija nu sunt afectate absolut deloc, doar adultii.
Important este, mult mai important ca stropitul, sa verifici trandafirii vara si sa tai casutele si sa le arzi. dar fii atenta, exista unele cu casa in sus fata de intepatura si unele cu casuta in jos fata de intepatura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai eu habar n-aveam de existenta acestei viespi, anul trecut a fost prima data cand mi-a atacat trandafirii  ;D   Si aia care i-a atacat anul trecut evident ca am taiat tijele, asa ca sa vedem ce se intampla anul asta  :-\    Dar daca dupa ce am taiat englezestii si vechii din cauza gerului mai trebuie sa-i tai in vara asta o data din cauza viespii zau ca-mi smulg parul din cap  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Pufa


einsteinitza

E cam devreme, oare de la ce? Ai soiuri sensibile? Ai un pamant sarac si nu ai apucat sa ingrasi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Si la mine a reaparut patarea neagra si nu am sol prost. Sint foarte curioasa la ce trandafir o fi, ca nici macar nu stiu cine e sensibilosul.

einsteinitza

Eu am renuntat la cei sensibili dar e ciudat ca n zone unde nu e o boala frecventa apare. Ori  trandafirul e sensibilizat de niste factori externi, ori e unul care e sensibil la patare, dar chiar si aia foarte sensiili nu aveau de ce sa faca inca, pe la jumatatea verii se intampla asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro